Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Francuzi–Niemcy–Polacy. Ważniejsze aspekty roku 1920 na Górnym Śląsku

Francuzi–Niemcy–Polacy. Ważniejsze aspekty roku 1920 na Górnym Śląsku

Muzeum w Gliwicach / Instytut Pamięci Narodowej – Oddział Katowice

Francuzi–Niemcy–Polacy.
Ważniejsze aspekty roku 1920 na Górnym Śląsku

Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a

2 marca 2023 roku, godz. 17.00. Wstęp wolny.

W lutym 1920 r. rozpoczęła się okupacja górnośląskiego obszaru plebiscytowego. Do końca 1919 r. opuściły go siły i administracja niemiecka, a w ich miejsce przybyły wojska francuskie i włoskie, jako ramię zbrojne Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej. W efekcie nastąpiła zmiana układu sił w regionie. Faktycznie też rozpoczęły się polskie i niemieckie akcje propagandowe i organizacyjne przed zbliżającym się plebiscytem. Zdaniem wielu badaczy był to dla naszego regionu rok przełomowy. W stulecie tych wydarzeń, w 2020 r., Muzeum w Gliwicach oraz Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach zorganizowały międzynarodową konferencję naukową. Jej pokłosiem jest publikacja wydana przez Muzeum i IPN pt. Rok 1920 na Górnym Śląsku. Alianci – kampania plebiscytowa – powstanie, której redaktorami są Zbigniew Gołasz, historyk Muzeum w Gliwicach, i dr Sebastian Rosenbaum z IPN. Publikacja zawiera piętnaście artykułów zogniskowanych na wydarzeniach w 1920 r. na Górnym Śląsku i ich percepcji poza jego granicami.

Oficerowie francuscy w Gliwicach – na rogu ulic Zwycięstwa i Dolnych Wałów – zbiory Archiwum Państwowego

Zapraszamy do Willi Caro na spotkanie z autorami publikującymi w tomie: Aleksandrą Korol-Chudy, Ryszardem Mozgolem, dr. Sebastian Rosenbaumem i Zbigniewem Gołaszem. Opowiedzą o tym, jak Francuzi zapatrywali się na kwestię górnośląską w 1920 r., jaka była wówczas sytuacja Polaków i Niemców na Górnym Śląsku, a także o aspektach okupacji regionu przez wojska koalicyjne. Nie zabraknie też oczywiście wątków gliwickich. Spotkanie moderować będzie dr Bogusław Tracz.

Już niebawem publikacja znajdzie się w muzealnej księgarni.

Rok 1920 na Górnym Śląsku. Alianci – kampania plebiscytowa – powstanie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.