Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Spotkanie z Frankiem Nodlandem

Spotkanie z Frankiem Nodlandem

Muzeum Architektury

Zdobywcy prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe w 2009 roku, wielokrotnie nagradzani, uważani za jedno z najciekawszych i najbardziej kreatywnych biur projektowych na świecie. Zapraszamy na otwarte spotkanie z panem Frankiem Nodlandem — architektem biura projektowego Snøhetta w piątek, 28 października 2011 r., godz. 18:00. Wstęp wolny!

Wystawa zatytułowana „Snøhetta – architektura – krajobraz – wnętrze”, organizowana we wrocławskim Muzeum Architektury we współpracy z Ambasadą Królestwa Norwegii w Warszawie i Narodowym Muzeum Sztuki, Architektury i Designu w Oslo, prezentuje dotychczasowy dorobek jednej z najważniejszych i najciekawszych pracowni architektonicznych na świecie, wielokrotnie nagradzanego międzynarodowego biura projektowego Snøhetta.

Na wrocławskiej wystawie można będzie zobaczyć fotografie, filmy, wizualizacje, projekty ukończonych i będących w fazie realizacji dzieł architektów. Ekspozycja będzie pierwszym pokazem dorobku Snøhetty w Polsce. Prócz prezentacji prac, w ramach wystawy odbędzie się również wykład przedstawicieli Snøhetty, na który zaproszeni zostaną czołowi polscy architekci, artyści plastycy, studenci wydziałów architektury z całej Polski.

Biuro projektowe Snøhetta AS zostało założone 20 lat temu, kiedy pięciu młodych architektów (trzech Norwegów, jeden Austriak i jeden Amerykanin) wygrało prestiżowy, międzynarodowy konkurs na projekt nowej Biblioteki Aleksandryjskiej, uznany za jedną z najważniejszych realizacji architektonicznych ostatnich dziesięcioleci. Do 2009 roku pracownia rozrosła się do 120 osób, wśród których są architekci, architekci krajobrazu, projektanci wnętrz, designerzy, plastycy, psycholodzy i socjolodzy, przedstawiciele różnych narodowości. Firma ma obecnie dwie siedziby – w Oslo i w Nowym Jorku.

Kolejnym projektem, który przyniósł Snøhetcie międzynarodową sławę, był koncept Opery Narodowej w Oslo. Zrealizowany w 2009 roku budynek został nagrodzony Grand Prix Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe, jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie europejskiej architektury współczesnej.

Najbardziej charakterystyczną cechą i celem pracy biura Snøhetta jest uzyskanie doskonałej harmonii między nowym obiektem a otaczającym go krajobrazem i kontekstem samego miejsca. Udaje się to osiągnąć dzięki pracy wielu twórców, specjalistów różnych dziedzin sztuki, architektury, wiedzy o społeczeństwie.

Patronat nad wystawą objął Jego Ekscelencja Ambasador Królestwa Norwegii Enok Nygaard.

Zapraszamy: Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, Wrocław.

King Abdulaziz Center for World Culture. Credit MIR and Snøchetta

Norwegian National Opera and Ballet — photocredit Jens Passoth

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.