Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Ten, który rozświetlił Wrocław

Ten, który rozświetlił Wrocław

Muzeum Miejskie Wrocławia

Po prawie 120 latach długoletni nadburmistrz Wrocławia wróci do swojego ukochanego miasta. Już w najbliższą sobotę do zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia trafi portret dawnego gospodarza miasta, Ferdynanda Friedensburga.

Uroczyste przekazanie portretu — w obecności potomków Ferdynanda Fridensburga, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz przedstawicieli mediów — odbędzie się w sobotę (18. 09. 2010 roku) o godz.13.00 w Pałacu Królewskim we Wrocławiu.

Ferdynand Juliusz Friedensburg zamieszkał we Wrocławiu, gdy miał 4 lata. Jego ojciec był oficerem wojsk pruskich i stacjonował tu ze swoim oddziałem. Młody Juliusz uczęszczał do Gimnazjum św. Elżbiety, a następnie odbył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracował w Królewskim Sądzie Miejskim we Wrocławiu oraz w sądach krajowych w Legnicy i Kożuchowie. W 1879 roku został nadburmistrzem Wrocławia. Nasze miasto bardzo wiele mu zawdzięcza, a z efektów jego pracy korzystamy do dziś. Gdy objął władzę, Wrocław był u progu wielkich zmian, Fridensburg przekształcił prowincjonalne miasto w prężną metropolię. Wybudował ogromne czynszowe osiedla na przedmieściach, wprowadził oświetlenie elektryczne, oddał do użytku nowe tereny spacerowe, wybudował mosty: Tumski, Młyński i Książęcy, prowadził konserwację wrocławskich zabytków (Stary Ratusz) i pomników, znacznie rozbudował i unowocześnił sieć kanałów i połączeń kolejowych m.in. doprowadził do powstania obwodnicy kolejowej. To za jego rządów powstały istniejące do dziś budynki szkolne, ogród botaniczny, Urząd Stanu Cywilnego. Był niezwykle oddany sprawom społecznym. Dbał nie tylko o lepsza edukację swoich obywateli, większe emerytury oraz wynagrodzenia dla nauczycieli, ale także o zdrowie wrocławian. Na fotelu nadburmistrza Wrocławia zasiadał 12 lat (1879-1891), jego kadencja na pewno trwała by dłużej, przerwała ją nagła śmierć w trakcie wakacji w San Remo we Włoszech. Jego syn był znanym prawnikiem i numizmatykiem, a wnuk niemieckim politykiem (m.in. zastępca burmistrza Berlina). Obraz, który w sobotę przyjedzie do Pałacu Królewskiego, będzie pierwszym malarskim portretem tego wybitnego, zasłużonego dla Wrocławia polityka. Przed wojną jego rzeźbiarska podobizna znajdowała się na elewacji Ratuszu, a dzisiejsza ulica Mieszka I nosiła jego imię.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.