Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Galeria mody

Galeria mody

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Galeria mody

1 czerwca12 września 2021 roku

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Kuratorka: dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka

Średniowieczne nogawice z zielonego sukna, frak wełniany z dworu Stanisława Augusta Poniatowskiego, komplet nocny z różowego jedwabiu z lat 30. XX wieku, złota torebka projektu Palomy Picasso – między innymi te eksponaty można zobaczyć na nowej wystawie czasowej. Galeria mody to prezentacja obrazów, ubiorów, tkanin i akcesoriów mody powstałych od średniowiecza po czasy współczesne.

Wystawa opowiada o związkach mody i sztuki. Ubiór pojawia się we wszystkich odmianach i tradycjach malarstwa figuralnego, zajmując niekiedy więcej niż połowę powierzchni obrazu. Widz rzadko jednak zastanawia się nad tym, co wnosi on do malarstwa, jaka jest jego rola?

Z jednej strony tkanina – jej kolor, wzór, faktura, sposób układania się – a także krój i zdobienia ubioru stanowią element plastyczny kompozycji, wpływając na rozwiązania formalne i ekspresję artystyczną dzieła – mówi pani dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, kuratorka wystawy – Z drugiej strony strój przedstawionych postaci komunikuje wielorakie przesłania: symboliczne, ceremonialne, społeczne, psychologiczne, religijne, erotyczne, technologiczne, polityczne, ekologiczne, międzykulturowe.

Wystawa zbudowana została zgodnie z kluczem chromatycznym, poszczególne sale poświęcone zostały najważniejszym barwom. Kolor w ubiorze od wieków mówi o tym, jak ludzie postrzegają świat i swoje w nim miejsce. Odzwierciedla postęp techniczny, zmiany gustu i wpływ innych kultur. Z wystawy można się będzie dowiedzieć m.in. dlaczego przed wiekami barwne stroje mogli nosić tylko ludzie bardzo bogaci, dlaczego dawniej niebieski był kolorem dziewczynek, a różowy chłopców i kiedy biel stała się kolorem sukni ślubnych.

Na wystawie pokazanych zostanie kilkaset eksponatów, oprócz strojów, tkanin i akcesoriów zwiedzający będą mogli podziwiać blisko 100 obrazów autorstwa m.in. Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Rejchana, Eugeniusza Zaka, Eugeniusza Gepperta, Tymona Niesiołowskiego. Przewodniczką łączącą wszystkie części ekspozycji będzie wrocławska malarka Krzesława Maliszewska (1927–2018). Kobiety i mężczyźni z jej obrazów, ubrani w stylu, który pod względem form i kolorystyki jest kwintesencją współczesności, choć nie można przy nim postawić konkretnej daty, należą zarówno do historii, jak i do współczesności. Są jednocześnie postaciami z Galerii mody i współczesnymi widzami.

Moda – swoisty barometr zmian, pierwszy z wizualnych atrybutów nas samych oraz naszego najbliższego otoczenia, zaświadczający o ewolucji, oryginalności, często też wolności – mówi pan dyrektor dr hab. Piotr Oszczanowski.

Wystawie będzie towarzyszyć najnowsza książka autorstwa kuratorki wystawy, zatytułowana Pozór kostiumu. To praca poświęcona wizualnej historii mody w Polsce od XVIII do początku XX w., związkom mody i malarstwa oraz znaczeniom komunikowanym przez strój w sztuce i życiu codziennym. Czytelnik znajdzie rozwiązania wielu intrygujących zagadek kostiumologicznych. Dowie się na przykład, dlaczego strój koronacyjny Stanisława Augusta Poniatowskiego nazywano „hiszpańskim”, z jakich powodów Stanisław Leszczyński z małżonką sportretowali się jako sułtan i jego faworyta, dlaczego wykwintny szal kaszmirski kosztował tyle, co elegancki powóz.

Galeria mody

Program wydarzeń towarzyszących

13 czerwca, 3 lipca, 7 sierpnia, 11 sierpnia, godz. 11.00 – oprowadzania kuratorskie po wystawie, pani dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka. Wstęp z biletem na wystawę czasową. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

26 czerwca, godz. 11.00

Modne damy i modnisie, czyli co się nosiło w minionych wiekach! – zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, prowadzi pan Michał Pieczka. Wstęp: 3 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

10 lipca, godz. 12.00

Modne wzory i kolory – warsztaty taneczno-plastyczne dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, prowadzi pani Barbara Przerwa. Wstęp: 3 zł. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

Kolory mody – to hasło tegorocznych Wakacji w Muzeum. Zajęcia będą odbywać się w lipcu i sierpniu, w środy i piątki o godz. 12.00 i 14.00.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.