Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gdynia: Garmarna na festiwalu Globaltica

Garmarna na festiwalu Globaltica

myscandynavia.eu

Globaltica odkrywa etniczne wątki i inspiracje we współczesnej kulturze. Odnajduje obszary, w których tradycja zaczyna być modna i nowoczesna, a współczesna kultura staje się tradycją.

W tym roku zapraszamy na XII edycję Globaltica Gdynia World Cultures Festival, która odbędzie się od 20 do 24 lipca 2016 roku.

Mamy przyjemność poinformować, że wystąpi Garmarna, zespół ze Szwecji wykonujący elektro-folk. Ich koncert odbędzie się 23 lipca na scenie głównej w Gdyni na terenie parku Kolibki (ul. Zwycięstwa 291).

Kilka słów o zespole…

Garmarna powstała w 1990 roku z zainteresowania młodych muzyków próbą ożywienia tradycyjnych szwedzkich form ludowych – grający na skrzypcach i lirze korbowej Stefan Brisland-Ferner, skrzypek Gotte Ringqvist i gitarzysta Ryszard Westman byli pod dużym wrażeniem dawnych szwedzkich pieśni, które usłyszeli podczas jednego ze spektakli teatralnych. Zaczęli intensywne poszukiwania starych melodii ludowych i tradycyjnych instrumentów. Po kilku latach wspólnego grania dołączył do nich grający na bębnach Jan Höglin.

W 1992 roku zespół przygotowywał swoją pierwszą EP-kę. Pomyśleli wówczas, że kobiecy wokal mógłby wprowadzić ciekawy kontrast do ich ponurego brzmienia, zdecydowali się więc zaprosić do nagrania Emmę Härdelin – długoletnią przyjaciółkę grupy, która na stałe dołączyła do zespołu w 1993 roku. Debiutancka EP-ka sprzedała się w Szwecji w bardzo przyzwoitym nakładzie, co pozwoliło na zorganizowanie pierwszej profesjonalnej trasy koncertowej po Skandynawii.

Na charakterystyczne brzmienie Garmarny składa się kombinacja muzyki dawnej i tradycyjnego instrumentarium z nowoczesnymi technologiami. Unikatowe połączenie dźwięków skrzypiec, gitar, instrumentów perkusyjnych, liry korbowej, sampli i przejmujących wokali zjednało grupie wielu fanów na całym świecie. Krytycy również zachwycali się brzmieniem zespołu, a jego płyty sprzedawały się doskonale. Trzy z pięciu albumów Garmarny: Vittrad (1994), Guds Spelemän (1996) oraz Vedergällningen (1999) nominowane były do szwedzkiej nagrody Grammy. Krążek Guds Spelemän zdobył tę nagrodę, a dodatkowo osiągnął status złotej płyty w Szwecji. Zarówno w kraju, jak i zagranicą zespół zbierał same pozytywne recenzje, m.in. w takich tytułach jak „FolkRoots”, „The New York Times”, „Rolling Stone” czy „Billboard”.

Piętnaście lat po nagraniu w 2001 roku płyty Hildegard von Bingen (zespół w międzyczasie wydał co prawda krążek zatytułowany Garmarna, ale była to reedycja ich pierwszej EP-ki wzbogacona o kilka nagrań demo z czasów debiutu grupy) powrócili do studia, aby nagrać nowy materiał, który ostatecznie został wydany w kwietniu tego roku pod tytułem 6. Odzew ze strony mediów i słuchaczy był bardzo gorący, a Garmarna nowym krążkiem udowodniła, że wciąż jest jednym z najważniejszych i najbardziej cenionych na świecie reprezentantów sceny folkowej w Szwecji.

Ich koncert na Globaltice będzie pierwszym spotkaniem grupy z polską publicznością.

Muzycy:

Emma Härdelin – wokal, skrzypce

Gotte Ringqvist – gitara, skrzypce, wokal

Jens Höglin – instrumenty perkusyjne

Rickard Westman – gitara, gitara basowa, e-bow

Stefan Brisland-Ferner – skrzypce, lira korbowa, sampler

Video o zespole

Więcej informacji o nich i innych artystach na:

www.globaltica.pl

www.facebook.com/globalticafestival

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.