Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Greckie mity na rzymskich sarkofagach

Greckie mity na rzymskich sarkofagach

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Greckie mity na rzymskich sarkofagach

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza 1 marca 2019 roku o godz. 11.00 na wykład towarzyszący wystawie Pod znakiem Wenus. Rzeźba i relief starożytnej Grecji i Rzymu, który w Oratorium Marianum (pl. Uniwersytecki 1) wygłosi pani dr hab. Monika Rekowska, adiunkt w Zakładzie Archeologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego.

W rzymskich praktykach sepulkralnych od samego początku kształtowania się państwowości i założenia miasta Rzymu równorzędną rolę odgrywały kremacja i inhumacja. Wybór porządku odnosił się do tradycji danego rodu lub plemienia, miał charakter etniczny i społeczny. Niemniej od II wieku, zapewne pod wpływem religii orientalnych, być może także za sprawą szerzącego się chrześcijaństwa czy zdobywającej popularność filozofii neopitagorejskiej, zaczął dominować pochówek szkieletowy. Można przypuszczać, że na taką radykalną zmianę oddziałała także moda na ozdobne marmurowe trumny, czyli sarkofagi, które ze względu na użyty do ich produkcji drogi materiał, duże rozmiary i dekoracyjność pozwalały na ostentacyjną wręcz demonstrację statusu społecznego i bogactwa zmarłej/zmarłego i jej/jego rodziny. Sposób zdobienia sarkofagu był wypadkową wielu czynników, ale szczególną popularnością cieszyła się dekoracja o tematyce mitologicznej. Sięgnięcie do greckich mitów było jeszcze jednym sposobem pokazania swojego wykształcenia i ogłady. Jednak nie wszystkie mity cieszyły się jednakową popularnością – zapewne dlatego, że miały symboliczne znaczenie. W trakcie wykładu zastanowimy się wspólnie nad znaczeniem wybieranych mitów, m.in. odpowiadając na pytanie, dlaczego jednym z ulubionych bohaterów, zwłaszcza na sarkofagach dziecięcych, był Meleager, natomiast nigdy nie sięgano do cyklu trojańskiego.

Po wykładzie odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie, na której będzie można zobaczyć m.in. marmurowy sarkofag dziecięcy z przedstawieniem łowów kalidońskich z drugiej połowy III w. (z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, Oddziału w Nieborowie i Arkadii). Wstęp wolny.

Greckie mity na rzymskich sarkofagach

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.