Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Grunwald 1410. Bohaterowie bitwy

Grunwald 1410. Bohaterowie bitwy

Panorama Racławicka

Grunwald 1410. Bohaterowie bitwy.

Stanisław Eugeniusz Bodes – szkice do panoramy bitwy pod Grunwaldem

22 września20 listopada 2016 roku 

W holu Panoramy Racławickiej prezentowane będą szkice do monumentalnej Panoramy, przygotowywanej przez batalistę, pana Stanisława Eugeniusza Bodesa z Hrubieszowa (ur. 1951). Jego malarstwo batalistyczne to ewenement we współczesnej sztuce. Artysta namalował kilkaset obrazów, które przedstawiają wielowiekowe dzieje oręża polskiego. Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt szczegółowych studiów akwarelowych i olejnych poszczególnych bohaterów przyszłej panoramy, ukazujących ogrom pracy przy dokumentacji historycznej i przygotowaniu przedsięwzięcia.

Ta ekspozycja stanowi okazję do prezentacji najnowszych informacji o bitwie i mojej pracy przy tworzeniu panoramy, będącej projektem mego życia, starannie przygotowanym – mówi pan Bodes. – Trwająca od wielu lat identyfikacja bohaterów bitwy pomaga w ukazaniu poszczególnych etapów starcia, a obraz panoramy będzie niezwykłą w dzisiejszych czasach kompozycją, która przedstawi najsłynniejsze w Polsce zwycięstwo. Sporą część ukazanego w szkicach uzbrojenia autor odnalazł w zbiorach najważniejszych muzeów czy arsenałów Europy, tak samo jak liczne wzory heraldyczne tarcz, chorągwi oraz okryć ludzi i koni.

Panorama Racławicka – oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11, Wrocław.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.