Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: W stronę słońca. Gliwickie Towarzystwo Fotograficzne (1951–2000)

W stronę słońca. Gliwickie Towarzystwo Fotograficzne (1951–2000)

Muzeum w Gliwicach

W stronę słońca. Gliwickie Towarzystwo Fotograficzne (1951–2000)

11 lutego13 maja 2023 roku

Hasło „w stronę słońca” w kontekście historii Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego jest metaforą o podwójnej wymowie. Fotografia – jak stwierdził Jerzy Lewczyński – umożliwiała oderwanie się od trudnych powojennych warunków bytowania ku lepszym i piękniejszym światom. Nie chodziło jednak tylko o wyszukiwanie promiennych motywów, jak na zdjęciu z afisza pierwszej wystawy GTF. Ważniejszym celem było rozświetlanie świadomości twórczej i uwalnianie jej od estetycznych i politycznych stereotypów.

W ciągu kilku dekad GTF uzyskało wyjątkową pozycję wśród tego typu stowarzyszeń twórczych w kraju. Miłośnicy fotografii, wywodzący się z różnych regionów przedwojennej Polski, stworzyli w fotoklubie atmosferę akceptacji dla różnych form twórczości, w tym wynikających z najnowszych koncepcji sztuki. Stąd w pracach liderów GTF przejawiały się tendencje neoawangardowe – od form abstrakcji i neorealizmu poprzez strategie subiektywne, konceptualne i tzw. fotografię ekspansywną do postmodernistycznego elementaryzmu w latach osiemdziesiątych. To w Gliwicach zrealizowana została w 1959 r. wystawa prac Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Lewczyńskiego i Bronisława Schlabsa Pokaz zamknięty – jedno z najważniejszych osiągnięć sztuki polskiej tego czasu. Kilkunastu twórców GTF zostało także członkami Związku Polskich Artystów Fotografików, integrując działalność swojego środowiska z ogólnopolską sceną sztuki.

W stronę słońca. Gliwickie Towarzystwo Fotograficzne (1951–2000)

Międzynarodową rangę zyskała twórczość Jerzego Lewczyńskiego, za sprawą jego programu archeologii fotografii, oraz Zofii Rydet, autorki m.in. monumentalnego cyklu Zapis socjologiczny. Obecna wystawa może przedstawić tylko niektóre przykłady z bogatego dorobku członków GTF.  Omówienie najważniejszych kwestii z tym związanych zawiera towarzyszący wystawie bogato ilustrowany album w opracowaniu pana dr. Adama Soboty, kuratora wystawy.

Otwarcie wystawy: 11 lutego o godz. 16.00. Czytelnia Sztuki, Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a.

Zofia Rydet, tryptyk, ok. 1975, MwG

Członkowie GTF, ok. 1960, MwG, FA 499

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.