Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Hitlerowskie plany Krakowa

Hitlerowskie plany Krakowa

Międzynarodowe Centrum Kultury

Hitlerowskie plany Krakowa

Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, Kraków

Zapraszamy na wykład pana prof. Jacka Purchli, towarzyszący wystawie Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945. Wstęp wolny.

Czas niemieckiej okupacji w latach 1939–1945 jednoznacznie kojarzy się w Polsce z hitlerowską polityką ludobójstwa. Los Krakowa stał się częścią tego zbrodniczego planu, a miasto zostało poddane szczególnej próbie. Wyznaczone przez Adolfa Hitlera na stolicę Generalnego Gubernatorstwa, w krótkim czasie miało zostać przekształcone we wzorowe niemieckie miasto na Wschodzie. Celem działań narodowosocjalistycznych urzędników było nie tylko przeniesienie nad Wisłę hitlerowskiego modelu przebudowy wielkich miast w duchu Trzeciej Rzeszy – architektura była dla nich narzędziem wzmacniania polityki odpolszczania Krakowa.

Temat ten przez wiele powojennych dziesięcioleci pozostawał tematem tabu. Podczas wykładu pan prof. Jacek Purchla wypełni jedną z białych kart krakowskiej i polskiej historii.

Spotkanie odbędzie się 24 marca 2022 roku o godz. 18.00 w sali Pod Kruki. Przewidziana jest transmisja na profilu Centrum na Facebooku.

Niechciana stołeczność

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.