Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Hrabia Lanckoroński i kolekcja werońskiego malarstwa renesansowego

Hrabia Lanckoroński i kolekcja werońskiego malarstwa renesansowego

Muzeum Narodowe w Warszawie

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na wykład pana dr. Mateusza Vinco pt. Hrabia Lanckoroński i kolekcja werońskiego malarstwa renesansowego, który odbędzie się 28 października 2019 roku o godz. 11.00 w Kinie MUZ (Muzeum Narodowe w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 3, poziom -1). Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie. Wykład będzie tłumaczony z języka włoskiego na polski.

Spotkanie poświęcone jest wybranym dziełom malarskim z kolekcji Karola Lanckorońskiego (1848-1933). Ten archeolog, kolekcjoner i znawca sztuki antycznej i nowożytnej jako jeden z pierwszych interesował się renesansowym malarstwem skrzyń wyprawnych (cassoni) i dużych malowideł tablicowych (spallier) ukazujących zwykle tematy mitologiczne. Lanckoroński zebrał jedną z najważniejszych kolekcji tego rodzaju włoskiego malarstwa renesansowego, odkrywając również mniejsze szkoły malarskie, jak werońska – reprezentuje ją m.in. Koncert Orfeusza, przechowywany w Zamku Królewskim na Wawelu. Wykład będzie prezentacją obszernej książki o malarstwie w Weronie, opublikowanej w ubiegłym roku przez jedno z włoskich wydawnictw.

Dr Matteo Vinco ukończył historię sztuki na uniwersytecie w Udine. Następnie kontynuował studia w Fundacji Studiów nad Historią Sztuki Roberta Longhiego we Florencji i uzyskał stopień doktora na uniwersytecie w Padwie. W latach 2016/2017 był kustoszem malarstwa europejskiego w Metropolitalnym Muzeum Sztuki w Nowym Jorku. Zajmuje się głównie sztuką renesansu weneckiego. Swoje badania publikował w licznych czasopismach.

Mistrz Orfeusza Lanckorońskiego (?), Koncert Orfeusza, XV/XVI w., Zamek Królewski na Wawelu

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.