Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: „Idzie młodość! I Grupa Krakowska” — nowa wystawa w Muzeum Narodowym

„Idzie młodość! I Grupa Krakowska” — nowa wystawa w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Krakowie

„Idzie młodość! I Grupa Krakowska”  nowa wystawa

Wystawa Idzie młodość! I Grupa Krakowska to opowieść o młodzieńczej żarliwości, bezkompromisowości i buncie1. W Kamienicy Szołayskich przy placu Szczepańskim 9 zostaną zaprezentowane dzieła m.in. Aleksandra (Saszy) Blondera, Blimy (Berty) Grünberg czy Marii Jaremy. Ekspozycja, którą będzie można zwiedzać od 27 września 2019 r., pokazuje historię i twórczość artystów, których nazywano ostatnią polską przedwojenną awangardą. Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 300 dzieł. Będą to zarówno rysunki, grafiki, rzeźby i obrazy, jak i projekty kostiumów i scenografii teatralnych.

W dniu wernisażu, 26 września o godz. 19.30, Muzeum zaprasza także na wydarzenie: Dzieci Awangardy. Spotkanie z synami artystów I Grupy Krakowskiej. To wyjątkowa okazja, żeby porozmawiać z dziećmi artystów, których dzieła są prezentowane na wystawie. Spotkanie poprowadzi kuratorka wystawy, pani Anna Budzałek.

Finisaż wystawy „Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych”

Wystawą Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Muzeum świętuje obchodzoną w ubiegłym roku dwusetną rocznicę założenia najstarszej uczelni artystycznej w Polsce. Na wystawie prezentowanych jest blisko 170 rysunków, pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych oraz ze zbiorów prywatnych. Ekspozycję w Gmachu Głównym można oglądać tylko do 29 września. W tym dniu na zwiedzających czeka specjalne wydarzenie – o godz. 14.00 rozpocznie się performance przygotowany przez grupę krakowskich artystów pod opieką pana Mariusza Laudańskiego.

140 lat MNK w Muzeum Czapskich

W najbliższy weekend kolejny oddział włączy się w obchody jubileuszu Muzeum Narodowego w Krakowie – tym razem będzie to Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego oraz Pawilon Józefa Czapskiego (ul. Józefa Piłsudskiego 12).

28 września o godz. 10.30 Muzeum zaprasza do zwiedzania Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (w oficynie Kamienicy Łozińskich). Będzie to okazja do poznania kulisów pracy specjalistów z LANBOZu. Natomiast o godz. 12.00 w Pawilonie Józefa Czapskiego obędzie się spotkanie z panią Krystyną Zachwatowicz-Wajdą.

29 września o godz. 10.30 odbędzie się spotkanie z panem kustoszem Jarosławem Bodzkiem w Galerii Stałej, a o godz. 12.00 po wystawie Uwaga! Fałszerstwo zwiedzających oprowadzą pani Anna Bochnak i pan Mateusz Woźniak. Również w niedzielę, w godz. 11.00-15.00, Muzeum zaprasza na otwarte warsztaty Medal dla Muzeum. Złóż życzenia Muzeum. Prowadzenie: pani Zuzanna Buchholz. Wstęp wolny.

Wydarzenia edukacyjne

28 września

Rysunek z natury

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, godz. 11.00-14.30

akcja artystyczna: studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wykonają portrety odwiedzających galerie

wstęp wolny

***

Pawilon Kina Letniego: Filip de Broca „Człowiek z Rio”

Ogród przed Pawilonem Józefa Czapskiego, godz. 19.45

wybór i opracowanie tekstów: pp. Rafał Abramciow, Karol Kapelko, słowo wstępne: p. Karol Kapelko, wstęp wolny

w razie deszczu seanse będą się odbywać w sali multimedialnej w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

29 września

Rysunek z natury

Gmach Główny, wystawa Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, godz. 11.00-14.30

akcja artystyczna: studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wykonają portrety odwiedzających galerie

wstęp wolny

***

W barokowej kaplicy – kantaty Bacha i Telemanna

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3, godz. 18.00

wystąpi Zespół Muzyki Dawnej Antica Cucina, wstęp wolny

3 października

Bohater Jubileuszy – Jan Matejko. O obchodach i organizatorach Jubileuszy artysty w XIX wieku

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, godz. 18.00

prowadzenie: p. Marta Kłak-Ambrożkiewicz, wstęp wolny

***

U Karola z Atmy: 137. urodziny Karola Szymanowskiego

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, ul. Kasprusie 19, Zakopane, godz. 18.00

wystąpią: pp. Magdalena Barylak (mezzosopran), Mariola Cieniawa (fortepian), wstęp wolny

w programie utwory Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego oraz promocja płyty artystek z pieśniami polskich kompozytorów

Bliżej kultury

Kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie dostępna online

Ponad 130 tysięcy udostępnionych dzieł sztuki, 36 miesięcy pracy, ponad 120 zaangażowanych osób – zakończyła się praca nad projektem, którego efektem jest portal zbiory.mnk.pl. Dzięki niemu ogromna część kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie stała się dostępna online, a każdy użytkownik Internetu, bez względu na czas i miejsce, może być „bliżej kultury”.

Portal został zaprojektowany zgodnie z założeniem, że cyfrowe zasoby Muzeum Narodowego w Krakowie powinny być dostępne dla jak największego grona odbiorców, a nie służyć wyłącznie specjalistom. Kładąc akcent na prezentację dzieł sztuki w sposób przystępny i zrozumiały, mamy nadzieję, że portal przysłuży się do rozwoju edukacji, a także umożliwi zwykłemu odbiorcy zapoznanie się z obiektami dziedzictwa kulturowego – mówi pan dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Na portalu dostępne są fotografie dzieł sztuki, które można nie tylko przeglądać, ale także pobierać w dobrej jakości. Zdjęciom towarzyszą merytoryczne opisy, a także krótkie eseje pozwalające zagłębić się w meandry sztuki. Wśród prac dostępnych na portalu znalazły się zarówno arcydzieła europejskiego malarstwa, jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta, jak i polskich twórców, takich jak Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski czy Olga Boznańska. Z bogatej kolekcji MNK na potrzeby portalu wybrano także rzeźby, grafiki, fotografie i przedmioty rzemiosła artystycznego.

Na tym jednak nasza praca się nie kończy, a 130 tys. udostępnionych dzieł sztuki to dopiero początek. Katalog będzie stale ulepszany i powiększany, by w kolejnych latach stać się ważną w Europie skarbnicą wiedzy o kulturze polskiej i światowej – zauważa pan Michał Dziewulski, koordynator projektu „Bliżej Kultury”.

Strona nie tylko pozwala użytkownikom oglądać eksponowane w MNK prace na ekranie komputera czy smartfona, ale także daje szansę na zobaczenie tych dzieł sztuki, które na co dzień są w magazynach. Wraz z nowym portalem w zasadniczy sposób zmieniła się też formuła udostępniania fotografii dzieł sztuki z zasobów Muzeum.

Wizerunki cyfrowe obiektów publikowane będą w domenie publicznej. Po raz pierwszy w historii Muzeum, bez żadnych ograniczeń, odbiorcy będą mogli pobrać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości i wykorzystać je do własnych celów, również komercyjnych – zapowiada pani Joanna Dziewulska, pełnomocnik dyrektora ds. zarządzania zasobami cyfrowymi.

Praca nad projektem trwała 3 lata i wymagała zaangażowania ponad 120 osób: od kustoszy, którzy wybrali reprezentatywne dzieła i przygotowali opisy, przez konserwatorów, redaktorów, tłumaczy, pracowników Pracowni Fotograficznej MNK, po działy promocji i edukacji. Projekt uwzględniał wykorzystanie zaawansowanych technologii z zakresu digitalizacji dzieł sztuki, umożliwiających uzyskanie jakości i kolorystyki zdjęć zbliżonych do oryginału.

Z uwagi na zakres i złożoność prac, liczbę udostępnionych obiektów oraz osób zaangażowanych projekt jest jednym z największych przedsięwzięć pod względem logistycznym w Muzeum – mówi pani Joanna Niewidok, pełnomocnik dyrektora ds. pozyskiwania funduszy.

Na szeroki wymiar projektu wpływają także wdrożone standardy zapewniające udogodnienia dla osób o specjalnych potrzebach oraz anglojęzyczna wersja portalu, która pomoże w popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego na arenie międzynarodowej.

Portal jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawia przed współczesnymi muzeami zmieniająca się rzeczywistość. Swoje cyfrowe zbiory udostępniają największe muzea na świecie, a teraz dołącza do nich MNK, przenosząc swoją kolekcję do Internetu. Oglądanie dzieł sztuki online nie zastąpi wizyty w muzeum i bezpośredniego obcowania ze sztuką, ale może stać się inspiracją do poszerzania swojej wiedzy na temat polskiego i europejskiego dziedzictwa kulturowego – mówi pan dr hab. Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora ds. strategii, rozwoju i komunikacji.

Portal powstał w ramach projektu „Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce – Muzeum Narodowego w Krakowie dla e-kultury i e-edukacji”. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–2020, dofinansowany ze środków ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowita wartość projektu to ponad 9 milionów złotych.


1 Oczywiście po stronie skrajnej lewicy – przypis redakcji Portalu Legitymistycznego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.