Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Imieniny króla Jana w Wilanowie

Imieniny króla Jana w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Imieniny króla Jana

w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

22 czerwca 2014 r. godz. 11.00 do 17.00

W czasach, gdy w pałacu w Wilanowie można było jeszcze spotkać jego najsłynniejszego gospodarza króla Jana III, jego imieniny były z pewnością najgorętszym wydarzeniem sezonu. Wyprawiała je swemu ukochanemu Jachniczkowi z wielką pomysłowością piękna królowa Marysieńka, a potrafiła i lubiła się bawić. Oczy gości olśniewały rozmaite widowiska: przedstawienia, balety, popisy śpiewaków i muzyków, nieprawdopodobnych sztuk dokonywali linoskoczkowie i kuglarze, do tego jeszcze niebo rozświetlały sztuczne ognie, a stoły uginały się od wszelakiego jadła i napoju… Warto byłoby choć na parę chwil znaleźć się w tej bajce, prawda?

Taką właśnie atmosferę radości i zabawy postaramy się wskrzesić 22 czerwca.

W imieniny Jana III pałac i ogrody zaludnią postacie z jego epoki. Podróż w czasie ułatwią Wilanowscy Opowiadacze, snujący gawędy o królewskiej rezydencji, oraz scenki pantomimiczne, dzięki którym będzie można podpatrzeć np. królową w jej gotowalni i malarza tworzącego portret królowej.

Choć nie śmielibyśmy ścigać się na koncepty z Jej Wysokością, obiecujemy, że 22 czerwca atrakcji nie zabraknie: na koncertach zabrzmią dawne instrumenty, w parku zapląsa taneczny korowód, a rozliczne warsztaty i pokazy dla dzieci i dorosłych dadzą inspirację i pozwolą wyprodukować niejeden królewski upominek. A na wszystkich Janów, którzy odwiedzą nas tego dnia, czeka niespodzianka.

Ożywiamy Pałac:

Pantomima (cyklicznie)

W swojej komnacie królowa Marysieńka w towarzystwie damy dworu wybiera najpiękniejszą suknię, poddaje się wszelkim zabiegom pielęgnacyjnym, aby tego dnia wyglądać wyjątkowo szykownie. Służba krząta się z przejęciem, aby zadbać o porządek i nadać wszystkim wnętrzom iście odświętny blask. Ani jeden pyłek kurzu nie ma wstępu do królewskich komnat. Obserwuje królową nadworny malarz, wykonujący w tym czasie jej portret.

•              Królowa Marysieńka w gotowalni: godz. 11.15, 12.15, 13.15, 14.15

•              Nadworny malarz: godz. 11.15, 12.30, 13.30, 14.30

•              Nadworny skryba: godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00

•              Nadworny muzyk: godz. 11.50, 13.00, 14.30

Wszelkie uroczystości organizowane na królewskim dworze miały odpowiednią oprawę muzyczną. W salonie karmazynowym będzie można wysłuchać wdzięcznego brzmienia klawesynu.

Pałacowi opowiadacze: godz. 11.00-14.30

W kilku komnatach wolontariusze będą opowiadać o pałacu, jego mieszkańcach i wprowadzać gości w wyjątkową atmosferę tego dnia.

Nadworny kucharz: stanowisko przy Cukierni Wilanowskiej, godz. 11.00-15.00

Prezentacja staropolskich kulinariów połączona z degustacją polewki sporządzonej według tradycyjnej receptury.

Wykład w WozowniObyczaje przy królewskim stole: godz. 12.00-13.30

Jan III Sobieski był zarówno wielkim królem, jak i wielkim smakoszem. W ramach wykładu przyjrzymy się kulinarnym pasjom monarchy, organizacji królewskich uczt i zwyczajom, jakie panowały wówczas przy stole. Opowiemy o fascynacji Sobieskiego kuchnią francuską, jego słabości do słodyczy oraz o ulubionych przysmakach króla. Wykład poprowadzi pani dr Dorota Dias-Lewandowska.

Ożywiamy park:

Najlepsze życzenia dla króla: godz. 11.00-17.00

Z okazji imienin składamy życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności. A czego życzylibyśmy Jego Królewskiej Mości? W Scriptorium Villa Nova będą mogli Państwo wykonać wyjątkową kartę imieninową dla króla Jana III. Życzenia spisane zostaną krojem pisma rodem z XVII wieku, przy użyciu pióra, na wyjątkowym papierze…

Otwarty dzień z Klubem Haftu: namiot przy scriptorium (pergola), godz. 11.00-14.00

Klub Haftu powstał z myślą o osobach, które ukończyły kurs haftu w Muzeum Pałacu w Wilanowie i pragną dalej rozwijać się w tej dziedzinie. Z okazji królewskich imienin zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego spotkania przy tamborkach.

Kiermasz książek wilanowskich: wybrane tytuły w jeszcze bardziej atrakcyjnych cenach!

Scenki rodzajowe: odbywające się cyklicznie, godz. 11.00-14.00

Edukatorów ubranych w historyczne stroje i opowiadających o folwarku króla Jana będzie można spotkać przy Holenderni, w ogrodzie różanym i w parku krajobrazowym. Przy Holenderni będzie można spotkać wyjątkowych gości – dwa bardzo łagodne i przyjazne baranki, z którymi będzie można na pamiątkę się sfotografować.

Warsztaty tańca dawnego:

W ogrodach przy oranżerii tancerze z zespołu Pawanilia poprowadzą dla wszystkich chętnych warsztaty tańca dawnego (kontredans), aby podczas uroczystego finału wspólnie zatańczyć dla samego króla.

godz. 13.00-13.30 – I warsztat taneczny

godz. 14.00-14.30 – II warsztat taneczny

Warsztaty muzyczne:

Warsztaty muzyczne poprowadzą muzycy z zespołu muzyki dawnej Sabionetta. Wszyscy chętni będą mogli poznać wyjątkowe brzmienie wybrane instrumentów dawnych, takich jak flet, skrzypce, viola da gamba czy szałamaja.

godz. 12.15-13.00 – I warsztat muzyczny

godz. 13.15-14.30 – II warsztat muzyczny

Uroczysty finał: 

godz. 15.00 – widowisko teatralno-muzyczne powstałe przy współpracy Wilanowskiego Teatru Królewskiego, zespołu muzyki dawnej Sabionetta i zespołu Pawanilia

Na zakończenie uroczystości odbędzie się loteria – każdy Jan weźmie udział w losowaniu obrazu wykonanego przez malarza królowej.

godz. 16.30 – pokaz sokolniczy – myszołowiec oraz sowa bengalska

 Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.