Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Oslo: Wystawa rocznicowa „Munch 150”

Wystawa rocznicowa „Munch 150”

Ambasada Królestwa Norwegii

2 czerwca 2013 r. nastąpi uroczyste otwarcie — jednocześnie w dwóch galeriach w Oslo: Narodowej i Muzeum Muncha — wystawy rocznicowej „Munch 150”. Będzie to najbardziej komplexowa prezentacja sztuki Edwarda Muncha, jaka kiedykolwiek została udostępniona zwiedzającym.

Znajdą się na niej najważniejsze dzieła ze wszystkich okresów życia Artysty. Wystawa jest podzielona na dwie części: prace z lat 1882-1903 będą pokazywane w Galerii Narodowej (National Gallery, Universitetsgata 13), a prace z lat 1904-1944 można będzie można obejrzeć w Muzeum Muncha (Munch’s Museum, Tøyengata 53).

Wystawa rocznicowa „Munch 150” ma pokazać w jeszcze bardziej widoczny sposób oryginalny wkład Muncha w nowoczesne europejskie sztuki wizualne. Edward Munch był artystycznie aktywny przez ponad 60 lat: od swego debiutu na początku 1880 roku aż do śmierci w 1944 roku. Przez cały okres swej twórczości zachował świeże i innowacyjne podejście do tworzenia sztuki, a jego obrazy inspirowały, obrażały lub zachwycały kilka pokoleń. Wystawa rocznicowa obejmuje wszystkie okresy i główne tematy jego ogromnego dorobku artystycznego: łącznie zostanie wystawionych około 220 obrazów i 50 prac na papierze. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wiele najbardziej znanych, wielkich dzieł, ale także niektóre mniej znane skarby.

Wystawa rocznicowa „Munch 150” daje szansę na nowe doświadczenia i zrozumienie przełomowego wkładu Muncha w nowoczesne sztuki wizualne. Jego ciągłe experymentowanie zapewnia mu zainteresowanie również dzisiaj.

Ogromny zakres wystawy był możliwy dzięki współpracy między Narodowym Muzeum Sztuki, Architektury i Wzornictwa i Muzeum Muncha. Prezentowane prace zostały wybrane z własnych zbiorów, uzupełnionych hojnymi pożyczkami od instytucji publicznych oraz z kolekcyj prywatnych w Norwegii i za granicą.

Więcej informacyj: www.munch150.no.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.