Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Noc Muzeów i inauguracja 57. sezonu Koncertów Chopinowskich

Noc Muzeów i inauguracja 57. sezonu Koncertów Chopinowskich

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Noc Muzeów i inauguracja 57. sezonu Koncertów Chopinowskich

Na tegoroczną Noc Muzeów Łazienki Królewskie przygotowały dla swoich gości wiele niespodzianek. W sobotę 14 maja w Starej Oranżerii, w godzinach od 19 do 2 w nocy, będzie można zwiedzać wystawę Skarby Mennicy Warszawskiej 1766-1868, organizowaną z okazji 250-lecia Mennicy Polskiej – informuje pani Izabela Zychowicz. Wystawa będzie prezentowała eksponaty medaliersko-numizmatyczne z czasów panowania króla Stanisława Augusta i późniejszych. Wśród nich znajdą się m.in. medale, pieczęcie, monety, dokumenty i ryciny. Wiele spośród prezentowanych przedmiotów to prawdziwe unikaty, które dotąd nie były udostępniane publiczności. Dodatkowo przed wejściem do Starej Oranżerii wystawiona będzie dziewiętnastowieczna prasa suwowo-kolanowa, wybijająca specjalnie na tę okazję zaprojektowane numizmaty, które zostaną wręczone zwiedzającym na pamiątkę – zaprasza Izabela Zychowicz. W zabytkowych wnętrzach Starej Oranżerii pojawią się też członkowie stowarzyszenia Arsenał w cywilnych i wojskowych strojach z epoki oświecenia.

Z kolei w Pałacu na Wyspie będzie można podziwiać wystawę obrazu z Muzeum Dom Maurycego w Hadze – Kwiaty w szklanym wazonie, autorstwa Abrahama Mignona. Przed Pałacem będzie stał mincerz, który dla przybyłych do Łazienek gości będzie wybijać pamiątkowe żetony z okazji Nocy Muzeów, organizowanej wspólnie z Mennicą Polską. Dodatkowo tego wieczoru pracownicy Ośrodka Edukacji Łazienek Królewskich oprowadzą gości po Pałacu na Wyspie i opowiedzą historie związane z tym zabytkiem.

Niewątpliwą atrakcją wieczoru będzie koncert jazzowy pana Grzegorza „Grzecha” Piotrowskiego, który o godzinie 21.30 wystąpi z projektem One World – na specjalnie na tę okazję wybudowanej scenie na wodzie przed Pałacem na Wyspie. Po koncercie zapraszamy do multimedialnej strefy przy Podchorążówce, przygotowanej przez Mecenasa Muzeum PZU, gdzie będzie można wydrukować sobie pamiątkowe zdjęcie z wizyty w Łazienkach Królewskich.

Tuż po Nocy Muzeów, 15 maja o godz. 12.00, odbędzie się inauguracja letnich koncertów pod Pomnikiem Chopina. Podczas pierwszego recitalu będzie można posłuchać interpretacji utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu znakomitego polskiego pianisty, pana Karola Radziwonowicza. Koncerty Chopinowskie będą się odbywały od 15 maja do 25 września w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00. Niedzielne recitale swoją popularność zawdzięczają wyjątkowej scenerii Łazienek, wybitnym artystom oraz repertuarowi muzycznemu – rokrocznie bierze w nich udział około 80 tysięcy słuchaczy.

Noc Muzeów w Łazienkach

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.