Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Siemianowice Śląskie: Inne drogi do niepodległości

Inne drogi do niepodległości

„Magna Polonia” / Śląskie Centrum Kultury

Inne drogi do niepodległości

mgr Konrad Januszewski

Śląskie Centrum Kultury, ul. Walentego Fojkisa 4, Siemianowice Śląskie

9 czerwca 2018 roku, godz. 16.00

W roku 1918, po długim okresie zaborów, Polska odrodziła się jako niepodległe państwo. Często mówi się, że to zasługa Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego – mimo wszystkich różnic pomiędzy nimi. Inne głośne nazwiska to Wincenty Witos, Józef Haller czy Ignacy Jan Paderewski. A zatem znamy wkład obozu narodowodemokratycznego, środowisk legionowych i ludowców w odzyskanie naszej suwerenności.

Ten wykład będzie jednak o innych ludziach: o środowiskach i osobach mniej znanych. Nie dlatego są mniej znane, iżby ich wkład był mizerny i do pominięcia; rzecz raczej w tym, że dziejowe burze zepchnęły polski konserwatyzm na polityczny margines. Niemniej w okresie przed I wojną światową oraz w trakcie jej trwania rodzimi konserwatyści wciąż byli liczącą się siłą. Podolacy, stańczycy krakowscy, Stronnictwo Polityki Realnej, Tymczasowa Rada Stanu – o nich opowie nasz prelegent, pan mgr Konrad Januszewski: historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Organizacji Monarchistów Polskich. O ich drogach politycznych i próbach pertraktowania z zaborcami; o ich wizji nowej Polski, godzącej nowoczesność z tradycją; wreszcie – o ich realnym, namacalnym i praktycznym wkładzie w powstanie pierwszej polskiej administracji, sprawnej i doświadczonej.

Wydarzenie na Facebooku

Spotkanie z Konradem Januszewskim

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.