Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Izrael i Objawienie. Narodziny sensu

Izrael i Objawienie. Narodziny sensu

„Teologia Polityczna”, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Naukowe Koło Filozofii Religii UW

„Teologia Polityczna”, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Naukowe Koło Filozofii Religii UW zapraszają na dyskusję:

Izrael i Objawienie. Narodziny sensu. Wokół książki Izrael i Objawienie Erica Voegelina

19 marca 2015 roku, godz. 18.30

Aula Główna Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa

W dyskusji udział wezmą:

Pan prof. Jacek Bartyzel – historyk myśli politycznej, filozof polityki, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce (2003), kierownik Katedry Hermeneutyki Polityki i profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych). 22 listopada 2013 r. otrzymał z rąk prezydenta RP tytuł profesora nauk społecznych.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski – profesor doktor habilitowany teologii, biblista, konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego, profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, były przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich, zaangażowany w dialog katolicko-żydowski. Do roku 1998 współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Laureat Nagrody Ratzingera (2014 r.)

Pan prof. Dariusz Gawin – historyk idei, filozof, doktor habilitowany. Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, szef Instytutu Starzyńskiego. Kierownik Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Redaktor „Teologii Politycznej”.

Pan dr Tomasz Terlikowski – dziennikarz, filozof, publicysta, tłumacz, pisarz, redaktor naczelny Telewizji Republika. Autor kilkunastu książek.

Prowadzenie: pan Tomasz Stefanek – „Teologia Polityczna”

O książce:

Historyczny porządek Izraela popada w kryzys zarówno na poziomie duchowym, jak i pragmatycznym, kiedy zdano sobie sprawę, że w porządku zdominowanym przez Objawienie z Góry Synaj pominięto wymogi egzystencji w świecie. Wraz z ustanowieniem regularnej władzy królów, której nie gwarantuje słowo Boga z Synaju, w porządku Izraela dochodzi do nawrotu symbolizmu kosmologicznego. Ścieranie się tych dwóch doświadczeń porządku i ich symbolizmów ma miejsce przez większą część historii Izraela. (Eryk Voegelin)

O Autorze:

Eryk Voegelin (1901-1985) to jeden z najwybitniejszych filozofów polityki XX wieku, autor książek z pogranicza filozofii, religii oraz historii idei. Po Anschlussie Austrii wyemigrował z Wiednia do Anglii, potem do Stanów Zjednoczonych, wiążąc się z ośrodkami uniwersyteckimi w Baton Rouge, Stanford i Monachium. W filozofii na zawsze zapisał się jako twórca pojęcia religii politycznej, koncepcji skoku w istnieniu oraz nowatorskich interpretacji historii. Do jego najważniejszych dzieł należą Der autoritäre Staat, Anamnesis. Zur Theorie der Geschichte und Politik oraz pięciotomowy cykl Order and History.

Podczas premiery będzie możliwość kupienia tomów Order and History w okazyjnej cenie: Izrael i Objawienie, Świat Polis, Platon, Arystoteles.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.