Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Jak to widzisz

Jak to widzisz

Galeria Szara Kamienica

Od 7 czerwca do 3 lipca 2014 roku w Galerii Szara Kamienica w Krakowie można oglądać wystawę pt. Jak to widzisz, w ramach której swoje prace pokażą panie Cecylia Bonilla, Sława Harasymowicz i Ewa Stenram.

Galeria Szara Kamienica, Rynek Główny 6, Kraków. Kuratorka: pani Małgorzata Mleczko / NO LOCAL.

Fotografia często odbierana jest jako wizualne archiwum, dokument. Egalitarnie zapisuje wszystko: ważne doniosłe chwile, jak i lekkie, niemal trywialne elementy codzienności. Zapamiętuje. Ale pamięć fotografii nie jest prostą funkcją liniową. W spojrzeniach padających na to samo zdjęcie pojawiają się różne obrazy. Narracja fotografii jest procesem, na który wpływ mają czynniki wykraczające poza intencje fotografa. Zdjęcie podlega ingerencjom i reinterpretacjom. Potrafi skrywać i obnażać. Uwiarygodniać i zakłamywać. Praca z obrazami jest pracą na „żywym” organizmie ludzkiej świadomości, wrażliwości, wiedzy i pamięci. Bonilla, Stenram i Harasymowicz igrają z pojęciem wiarygodności fotografii. Owszem, zdjęcia budują struktury: formalne, ikonograficzne, myślowe. Pozostaje tylko pytanie: czy one są czymś trwałym? Czy mogą być dokumentem? A gdyby okazało się, że to, co widzimy w obrazach, jest czysto wyobraźniowe i całkiem umowne?

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.