Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Jakby w zwierciadle vol. 2

Jakby w zwierciadle vol. 2

Stowarzyszenie Upp55

Organizatorami przeglądu skandynawskich adaptacyj filmowych „Jakby w zwierciadle vol. 2”, który odbędzie się 12-15 kwietnia 2012 r., są: Stowarzyszenie Upp55, Katedra Skandynawistyki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz warszawskie kino Luna.

Jak zauważyliście, jest to cześć druga przeglądu, ale dwukrotnie bardziej pojemna! Pokazanych zostanie dwukrotnie więcej filmów niż w trakcie poprzedniej edycji. Cel pozostaje ten sam – prezentacja zarówno klasycznych, jak i najnowszych filmów z Europy Północnej. Przez zwierciadło ekranu kinowego pragniemy zapoznać polskiego widza ze skandynawską literaturą już w Polsce wydaną albo jeszcze u nas nieobecną, a także pokazać różne sposoby mierzenia się z literackim pierwowzorem przez twórców filmowych – i tych wybitnych, dobrze nam znanych, i tych, którzy dopiero w trakcie przeglądu dadzą się nam poznać.

Dlatego w programie przeglądu znalazły się filmy gatunkowo i tematycznie różnorakie, które eksplorują istotę ludzką w wielu kontekstach społecznych i historycznych. Łączy te obrazy człowiek widziany w różnych wymiarach – silny i słaby, samotny i z kimś, walczący i przegrany, strindbergowski i ibsenowski, kochający jak inni lub inaczej, niszczący i budujący, młody i stary, kochany albo i nie.

Program na stronie kina Luna (ul. Marszałkowska 28, Warszawa).

Uzupełnieniem przeglądu jest spotkanie z zaproszonymi gośćmi z Norwegii, Szwecji i Danii, które odbędzie się 13 kwietnia w siedzibie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31, sala S302.

SKANDYNAWIA: CZŁOWIEK, TEKST, OBRAZ

12:00 – spotkanie wokół książki p. Janiny Januszewskiej-Skreiberg Sercem w dwóch krajach. Norwesko-polskie pejzaże kulturalne

12:30 – spotkanie z reżyserkami: pp. Anją Breien (Norwegia), Unni Straume (Norwegia) i Lindą Wendel (Dania) oraz filmoznawcą Janem Erikiem Holstem.

Prowadzenie: p. Łukasz Bukowiecki (Res Publica Nowa), rozmowa w języku angielskim

Anna Breien – (ur. 1940) norweska reżyserka i scenarzystka, absolwentka paryskiego Institut des Hautes Études Cinématographiques. Nazywana jedną z „lwic kina norweskiego”, współtworzyła tzw. norweską nową falę, stawiając przy tym na kino zaangażowane społecznie. Wyreżyserowała czternaście filmów, m. in. cykl Żony (1975, 1985, 1996), nominowany do Złotej Palmy Spadek (1979) i Polowanie na czarownice (1981). Przegląd „Jakby w zwierciadle vol. 2” zaprezentuje jej film Godziny miłości (1977), na podstawie powieści Hjalmara Söderberga Niebłahe igraszki.

Linda Wendel – (ur. 1950) duńska pisarka, reżyserka i scenarzystka. Studiowała i wykładała reżyserię w Państwowej Duńskiej Szkole Filmowej. Przez wiele lat zasiadała w zarządzie Duńskiego Instytutu Filmowego. Współtworzy niezależne przeglądy. Przegląd „Jakby w zwierciadle vol. 2” zaprezentuje jej film Julia (2011), na podstawie sztuki Augusta Strindberga Panna Julia.

Unni Straume – (ur. 1955) scenarzystka, reżyserka, montażystka i producentka filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. W latach 2005-2008 wykładała reżyserię w Norweskiej Szkole Filmowej, a od 2009 roku jest związana z duńsko-norweską firmą produkcyjną Zentropa International. Przegląd „Jakby w zwierciadle vol. 2” zaprezentuje jej film Gra snów (1994), na podstawie sztuki Augusta Strindberga pod tym samym tytułem.

Jan Eryk Holst – były dyrektor Norweskiego Instytutu Filmowego, współautor antologii Kino Norwegii, która miała swoją premierę podczas ubiegłorocznego festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Informacja na podstawie materiałów nadesłanych przez Organizatorów.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.