Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch — nadworny malarz Stanisława Augusta

W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch — nadworny malarz Stanisława Augusta

Muzeum Łazienki Królewskie

W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch 
— nadworny malarz Stanisława Augusta

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Zapraszamy do oglądania ekspozycji poświęconej Janowi Bogumiłowi Plerschowi. Prace królewskiego artysty, pełne finezji, wdzięku oraz fantazji, zdobią najważniejsze obiekty Łazienek Królewskich. Na pytanie, jaką kryją w sobie historię, odpowiada wystawa dostępna od 4 lipca do 30 listopada 2017 roku z okazji dwusetnej rocznicy śmierci malarza.

Wystawa będzie miała formę spaceru po obiektach, które dekorował królewski artysta. Obejmie Pałac na Wyspie, Teatr Królewski w Starej Oranżerii, Biały Domek i Pałac Myślewicki. Ekspozycję będzie można oglądać indywidualnie (w godzinach otwarcia obiektów) albo podczas codziennego oprowadzania o godz. 11.00, 14.00 i 16.00.

Jest to pierwsza wystawa poświęcona Janowi Bogumiłowi Plerschowi, artyście, który odcisnął wyjątkowe piętno na Łazienkach, a pozostawał poza ścisłym kręgiem zainteresowania historyków sztuki – wyjaśnia pani Izabela Zychowicz, zastępca dyrektora ds. muzealnych w Łazienkach Królewskich. – Warto przyjść i zobaczyć tę ekspozycję, ponieważ będzie to niezwykły spacer łazienkowskimi śladami Jana Bogumiła Plerscha. Podziwiać będziemy nie tylko piękno malowideł artysty, ale przede wszystkim będziemy odkrywać ich społeczno-polityczne znaczenie, nadane przez Stanisława Augusta w ścisłej współpracy z malarzem, co czyni te prace wyjątkowymi.

Wystawa obejmie m.in. plafon Zefir i Flora w Pałacu Myślewickim, jedyne zachowane malowidło plafonowe we wnętrzach rezydencjonalnych w Warszawie, a także jego oryginalny projekt, wypożyczony z Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

W Teatrze Królewskim oglądać będzie można plafon, na którym Stanisław August ukazany został pod postacią Apolla, co miało symbolizować króla jako władcę państwa idealnego, a także być alegorią jego mecenatu. Zaprezentowany będzie również projekt niezachowanej do naszych czasów kurtyny Muzy na Helikonie. Rysunek, który przedstawia dziewięć muz na Parnasie, został wykonany tuszem. W powiększonej skali zawiśnie w miejscu dawnej kurtyny w Teatrze Królewskim.

Wystawa obejmie również dekoracje malarskie z Pałacu na Wyspie, w tym z Sali Balowej, a także z Białego Domku, w tym z tamtejszej Jadalni. Ponadto w Pałacu na Wyspie będzie można zobaczyć wizualizacje zniszczonych w czasie II wojny światowej malowideł plafonowych z Pokoju Bachusa i Pokoju Kąpielowego.

Ekspozycji towarzyszy bogaty program edukacyjny – w tym warsztaty rodzinne i interaktywna wystawa dla dzieci Idź na żywioł! w Starej Kordegardzie, czynna od 4 lipca.

W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch – nadworny malarz Stanisława Augusta

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.