Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Tōhoku. Japońskie rzemiosło artystyczne

Tōhoku. Japońskie rzemiosło artystyczne

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Arcydzieła japońskiego rzemiosła artystycznego z Tōhoku prezentowane będą w Muzeum Łazienki Królewskie od 2 do 24 marca 2019 r. Zobaczymy ceramikę, tekstylia, naczynia z laki oraz wyroby z metalu, drewna i bambusa – ich różnorodność odzwierciedla niezwykły klimat kulturowy regionu zniszczonego osiem lat temu przez wielkie trzęsienie ziemi i tsunami.

Wystawę Tōhoku. Japońskie rzemiosło artystyczne oglądać można będzie w Podchorążówce we wtorek i w środę w godz. 9.00-16.00, w czwartek w godz. 10.00-20.00, od piątku do niedzieli w godz. 9.00-16.00. Wstęp: bilet normalny – 5 zł, ulgowy – 2,50 zł, w czwartki zwiedzanie jest bezpłatne. Oprowadzenie po wystawie odbędzie się 9 i 23 marca 2019 r. o godz. 12.00.

Ekspozycja organizowana jest we współpracy z Ambasadą Japonii w Polsce i Japan Foundation z okazji stulecia nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych. Upamiętnienia wydarzenia z 11 marca 2011 r. Wschodnie wybrzeże rejonu Tōhoku, znanego z pięknych gór i morskich krajobrazów, a także z bogatej lokalnej kultury i historii, zostało wówczas spustoszone przez kataklizm o niespotykanej dotąd sile. Mieszkańcy terenów dotkniętych katastrofą ponieśli wielkie straty, również w rękodzielnictwie i wytwórstwie.

Wystawa przybliża niezwykłą spuściznę artystyczną regionu Tōhoku. Poznamy tradycyjne techniki rzemieślnicze i piękne funkcjonalne przedmioty codziennego użytku, które pozwolą nam docenić japońską wrażliwość estetyczną oraz mądrość ludową i umiejętności manualne wywodzące się z życia blisko natury.

Prezentowane prace obejmą ceramikę, tekstylia, naczynia z laki oraz wyroby z metalu, drewna i bambusa. Na wystawie – oprócz tradycyjnego rękodzieła – eksponowane będą również prace artystów zainspirowanych pięknem ludowego rzemiosła, odzwierciedlające klimat kulturowy i ducha Tōhoku.

***

Jeśli chcesz poczuć niepowtarzalną atmosferę Kraju Kwitnącej Wiśni, odwiedź japoński targ w Łazienkach Królewskich. Można tam będzie zobaczyć i nabyć produkty pochodzące prosto z Japonii.

Targ odbędzie się 16 marca w godz. 9.00-16.00 w Podchorążówce. Wstęp wolny.

Zaprezentowane zostaną tradycyjne wyroby japońskie, takie jak zielona herbata, ceramika, kadzidła, wachlarze, dodatki do garderoby, ozdoby oraz książki o japońskiej kulturze. Na targu obecni będą następujący wystawcy: Galeria Japońska Nagomi, wydawnictwo Kirin, MakiMaki i Tajfuny. Nie zabraknie dodatkowych atrakcji, czyli pokazów wyrobu japońskich sandałów waraji, zaplatanych ze słomianych sznurów.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.