Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Jarmark Jadwiżański — Słowianie i Wikingowie

Jarmark Jadwiżański — Słowianie i Wikingowie

Centrum Kultury Zamek

Jarmark Jadwiżański — Słowianie i Wikingowie

Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1, Wrocław

2 października 2016 roku, godz. 12.00-19.00

wstęp wolny

Kultury Słowian i wikingów to temat przewodni Jarmarku Jadwiżańskiego AD 2016, który tradycyjnie odbędzie się w pierwszą niedzielę października na terenie okalającym Zamek w Leśnicy. Na podzamczu swoje obozowiska rozbiją drużyny: wojów najemnych Blotunga, wojów Darnar oraz wikingów Huggins Hird, które zaprezentują się podczas pokazów walk, inscenizacji „szturmu wioski”, jak i poprowadzą zabawy historyczne dla publiczności.

W obozowiskach będzie można z bliska przyjrzeć się, w jaki sposób wikingowie i Słowianie spędzali czas, kiedy nie zajmowali się walką, przymierzyć elementy strojów i uzbrojenia, czy też skosztować przysmaków kuchni, jaką raczyli się średniowieczni wojowie.

Swoje stanowiska rozstawią również rzemieślnicy: kowal z piecem plenerowym, tkacz z warsztatem tkackim, garncarz oraz mincerz, u którego każdy uczestnik będzie mógł własnoręcznie wybić monetę historyczną.

Dźwięki niosące się wokół zamku również pochodzić będą z wieków średnich, ponieważ na terenie alejek parkowych, polan oraz scenie amfiteatru zamkowego wystąpią muzykanci z zespołów rekonstruujących muzykę dawną, zagrają: Roderyk oraz Dziwoludy. Kulturę dawnych Słowian oraz historię europejskiego miecza podczas wykładów historycznych przybliży pan Igor Górewicz – wojewoda Drużyny Grodu Trzygłowa, właściciel wydawnictwa historycznego Triglav, autor książki Miecze Europy oraz albumu Poznaj Słowian.

Podczas Jarmarku nastąpi też rozstrzygnięcie konkursu adresowanego do rodzin i dzieci na najciekawszą makietę domku dla trolli „Osiedle gnomów” (aby wziąć udział w konkursie, należy odwiedzić stronę wydarzenia, wypełnić kartę zgłoszenia oraz… zbudować makietę). Miłośnicy gier będą mogli pograć w gry planszowe tematycznie związane z historią i średniowieczem.

Przez cały czas trwania imprezy będzie działać jarmark kupiecki: w kramach handlowych wystawcy będą sprzedawać m.in. miody i produkty pszczele, sery i wędliny naturalne, ekologiczne przetwory warzywno-owocowe, drewniane zabawki dla dzieci, biżuterię artystyczną, publikacje wydawnictwa Triglav. Natomiast w gospodzie rycerskiej przygotowanej do obsługi uczestników imprezy królować będzie menu historyczne, znalazły się w nim m.in. podpłomyki cysterskie na zakwasie piwnym, jak i słowiańskie piwo miodowe na prawdziwym miodzie spadziowym.

Dziwoludy

wikingowie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.