Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Jarmark Jadwiżański

Jarmark Jadwiżański

Centrum Kultury Zamek

Jarmark Jadwiżański 2017

1 października 2017 roku

Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1, Wrocław

Dwór piastowskiego Księcia – obozowisko Drużyny Wojów Piastowskich Jantar

Jantar to grupa rekonstrukcyjna popularyzująca spuściznę kulturową naszych słowiańskich i indoeuropejskich przodków. Pieczołowicie odtwarzane stroje, elementy obozowiska i oddanie sprawie członków Drużyny sprawiły, że zainteresowali się nimi również twórcy filmowi. Drużyna wzięła udział w wielu produkcjach filmowych, wśród których znalazły się Stara Baśń, Wyspa władców i powstający właśnie film dokumentalny o podbojach Mieszka I.

W swoim obozowisku Drużyna Wojów Piastowskich Jantar odtworzy dwór wczesnopiastowskiego księcia. Zobaczyć tam będzie można salę tronową, średniowieczne meble, ręcznie tkane kilimy, bogate sprzęty codziennego użytku. Wśród nich znajdą się tam też przedmioty wykorzystane w filmie Jerzego Hoffmana, takie jak: tron legendarnego Popiela (Bogdana Stupki), pancerz lamelkowy Piastuna (Daniela Olbrychskiego), ozdoby żony Wisza (Anny Dymnej) i Smerdy (Macieja Kozłowskiego), skóry, kotły, sprzęty codziennego użytku, uzbrojenie, naczynia, stanowiska rzemieślników etc.

Na terenie obozu zobaczyć będzie można również pokazy inscenizujące średniowieczne życie: średniowieczną zbrojownię (prezentacja pancerzy z możliwością przymierzania), tkanie na bardku, wybijanie monet średniowiecznych, wędzarnię kłodową, stanowiska garncarza, warsztat kaletnika, stanowisko Viking Kristall z biżuterią średniowieczną (srebrną i brązową), która na co dzień jest prezentowana w muzeum w Sztokholmie.

Drużyna poprowadzi też konkursy dla uczestników Jarmarku. Zmagać się będzie można m.in. w strzelaniu z łuku czy miotaniu oszczepem. Na zwycięzców czekać będą nagrody. Nie zabraknie również pokazów walk z bogatą narracją, których fabuła nawiązywać będzie do starodawnych legend oraz wydarzeń historycznych z dziejów Polski. Na widzów czeka pokaz walk w kręgu, a na koniec Jarmarku odbędzie się wielka inscenizacja bitwy w blasku płonących pochodni.

Drużyna Jantar — Dunvael Photography

Koncerty

Dziwoludy – grupa ludzi, których połączyła pasja muzyczna i… średniowiecze. Odłączyli gitary, wzmacniacze, multiefekty i chwycili za proste, drewniane instrumenty. Przywdziali zgrzebne sukmany, a teraz wędrują od zamków i grodów po obozowiska. Przygrywają na biesiadach i turniejach, sławiąc pieśnią czas dawnych Słowian. A i do tańca wybiorą skoczną nutę. Pomysł na zespół zaświtał w głowie niejakiego Szuwara z Wrocławia, kiedy to około roku 2014 włóczył się po turniejach i zlotach z grupą odtwórców wczesnośredniowiecznych. Na jego zew odpowiedziało kilku muzyków na tyle odważnych, by porzucić swoje współczesne przyzwyczajenia. I tak oto metalowy gitarzysta przerzucił się na trzystrunowe panduri, jego kolega z kapeli dostał do ręki saz, jazzowy kontrabasista krytycznie spojrzał na drewniany flet, rockowy perkusista dowiedział się, że ma grać na barabanie, klasyczna skrzypaczka niepewnie ujęła smyczek kemenche, a doświadczona wokalistka została odesłana na pierwszą lekcje śpiewu białego. Oj, nie było łatwo. Zwłaszcza, jeśli nadmienić, że w doborze repertuaru czekało ich jeszcze żmudne przekopywanie się przez źródła historyczne i odmęty Internetów.

Dziwoludy

Huskarl – gnieźnieński zespół muzyki dawnej. Ubrani w stroje średniowieczne grają muzykę średniowieczną z elementami folku, muzyki celtyckiej i filmowej. Ich instrumentarium tworzą: dudy średniowieczne, dudy galicyjskie, bębny różnego rodzaju oraz przeszkadzajki.

Spektakl

Księga Błazna – moralitet plebejski – średniowieczno-jarmarczne, muzyczne widowisko plenerowe Teatru Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry

Spektakl to rekonstrukcja późnośredniowiecznego teatru lalkowego, opartego na autorskim tekście, zawierającym elementy tradycyjnych wątków moralitetowych potraktowanych w przewrotnie zabawny sposób. Osiowa postać błazna, Figraszek, jest wpisana w funkcję bohatera popularnego, załatwiającego wszelkie kwestie za pomocą inteligencji i poczucia humoru, w przeciwieństwie do większości bohaterów, rozwiązujących wszystko brutalną siłą. Na swej drodze spotyka między innymi takie postaci, jak śmierć, smok, rycerze, król, diabeł i z każdą nawiązuje specyficzną relację, prowadzącą do pouczającej pointy. Oprócz warstwy lalkowych form różnej wielkości w spektaklu ważne są relacje między aktorami – Mistrzem, jego żoną Małgorzatą i uczniem Emilem. Konflikty między nimi są integralną częścią przedstawienia i okazją do komicznych scen. Całość przepleciona jest wykonywanymi z towarzyszeniem wielu różnych instrumentów (w tym rekonstrukcyjnych) krótkimi balladami kwitującymi wiele z granych scen. Wykorzystywane instrumenty to m.in.: lutnia długoszyjkowa, domra, cymbały, zurna, bęben obręczowy, piszczałki, flet, lira korbowa, kołatka, mandolina, okaryna.

Jedzenie naturalne w wiekach dawnych i dziś

Jadło dawne – wykład z pokazem – Pracownia Jamirka

Pokaz jadła dawnego obejmie prezentację rozmaitych produktów oraz potraw, które były pozyskiwane i przyrządzane przez ludność zamieszkującą tereny Polski w okresie wczesnego średniowiecza. Zostaną omówione najważniejsze sposoby pozyskiwania żywności i jej przechowywania – zgodnie z cyklem natury, aby przetrwać zimę, a także przygotowywanie potraw w dwóch okresach: gdy pożywienia jest pod dostatkiem oraz gdy korzystamy z zapasów. W czasie wykładu obalimy także mity na temat żywienia. Słuchacze dowiedzą się, czego możemy nauczyć się od ludzi żyjących we wczesnym średniowieczu na temat zdrowego żywienia.

W czasie pokazu będzie można zobaczyć, w jaki sposób i jakimi przyrządami kuchennymi przyrządzano posiłki; poznać skład potraw i ich właściwą konsystencję; uzyskać przepisy na zdrowe dania z kuchni dawnej, dzięki którym nasi przodkowe wzmacniali swoje zdrowie; zobaczyć naczynia służące do przygotowywania dań oraz przechowywania żywności.

Prezentowane będą rośliny zielone rosnące dziko i uprawiane, suszone zioła, owoce lasu, zboża, nasiona, oleje, sery, przyprawy, sól kamienna i inne pospolicie wykorzystywane do spożycia produkty.

Pracownia Jamirka

Degustacja z wykładem na temat warzyw nieuprawnych w kulinariach średniowiecznych i dzisiejszychGrupa Chwastożercy

Koordynacja i prowadzenie: Anna Rumińska, Matka Chwastożercy, architekt, antropolog kultury i jedzenia, projektant zieleni i przestrzeni publicznej

Convivium Slow Food Dolny Śląsk – prezentacja na temat ruchu i produktów Slow Food International Prowadzenie: Anna Rumińska. Prezentacja towarzyszy Strefie Slow Food na Jarmarku. Convivium Slow Food Dolny Śląsk jest partnerem produktowym tej strefy.

Chwastożercy — Archiwum eMSArelacje.pl

Warsztat kiszenia buraczków na domowy zakwas buraczany i wspólne przygotowanie surówki z kiszonych buraczkówGospodarstwo Rolne Kiszonki Michał Sznajder

Kwaszenie to znana od wieków i wysoko ceniona – zarówno przez dietetyków, jak i smakoszy – metoda utrwalania warzyw, owoców i grzybów. Kiszonki są smaczne i odżywcze. Zawierają wiele cennych składników mineralnych, a przede wszystkim są świetnym źródłem witaminy C. Regularne spożywanie kwaszonych produktów niesie wiele korzyści dla zdrowia. O tej porze roku to prawdziwy skarb.

Warsztaty poprowadzi przedstawiciel Gospodarstwa, które posiada ponad 50 lat tradycji rodzinnych w kiszeniu kapusty i ogórków. Naturalnych, zdrowych kiszonek bez konserwantów. Każdy z uczestników otrzyma zestaw produktów, słój oraz narzędzia do własnoręcznego przygotowania zakwasu, który zabierze do domu. Wspólnie przygotowaną surówkę z kiszonych buraczków będzie można skonsumować na miejscu lub zabrać do domu (proszę przygotować własny pojemnik). Udział w warsztatach: 12 zł.

Spróbujmy potraw według historycznych przepisów

Podpłomyki Cysterskie wypiekane w plenerowym piecu chlebowym

Podpłomyki żytnie na zakwasie piwnym. Tym, którzy cenią smaki średniowiecza, proponujemy podpłomyk ze śmietaną, czosnkiem, cebulą prażoną oraz czarnuszką.

Kuchnia Rycerska

Potrawy wg oryginalnych historycznych przepisów przygotowane na otwartym ogniu.

Dziki Słoik

Wypiekane naleśniki z naturalnymi dodatkami oraz spiżarnia pełna przetworów.

Atrakcje dla dzieci

Średniowieczny plac gier i zabaw: Karuzela średniowieczna – dzięki tej niesamowitej rekonstrukcji najmłodsi będą mogli poczuć się, jak ich rówieśnicy w XV wieku. Plac walki na bezpieczne miecze – odgrodzone miejsce, gdzie dzieci walczą na bezpieczne miecze. Zamek do burzenia – makieta zamku, w którą dzieci rzucają woreczkami, celując do specjalnie wyciętych ruchomych elementów. Karmienie Smoka – zabawa zręcznościowa dla najmłodszych dzieci. Turniej zabaw dla dzieci z nagrodami dla najlepszych. Warsztaty artystyczne.

Jarmark Handlowy

Stoiska z produktami regionalnymi, ekologicznymi, artyści rękodzielnicy. Duży wybór miodów, a także cydr, oleje naturalne, pieczywo na zakwasie, kiszonki, przetwory z warzyw i owoców. Ceramika artystyczna, biżuteria artystyczna. Strefa Slow Food.

***

Jarmark Jadwiżański AD 2017

godz. 11.00-19.00 – jarmark handlowy, Strefa Slow Food, obozowisko Drużyny Wojów Piastowskich Jantar, średniowieczny plac zabaw

godz. 12.00-12.20 – koncert Huskarl przed murami zamkowymi

godz. 12.00-16.00 – warsztaty plecionkowe dla dzieci

godz. 12.30-13.00 – I pokaz walk na arenie

godz. 13.00-13.30 – koncert Huskarl w amfiteatrze

godz. 13.00-13.30 – wykład pani Doroty Gajdy przy obozowisku rycerskim

godz. 13.30-14.00 – wykład pani Anny Rumińskiej z projekcją na temat ruchu konsumenckiego Slow Food w podziemiach

godz. 13.00-13.45 – turniej dzieci w fosie i na średniowieczny placu zabaw

godz. 13.45-14.00 – finał turnieju dzieci w amfiteatrze

godz. 14.00 – opowieść o dworze piastowskim oraz II pokaz walki w amfiteatrze

godz. 14.00-15.00 – treningi przed turniejem dla publiczności na arenie

godz. 14.00-15.00 – warsztaty kiszenia buraków na zakwas i przyrządzania sałatki z kiszonych buraków

godz. 14.15-15.00 – koncert Dziwoludów w amfiteatrze

godz. 15.00-15.30 – turniej dla publiczności na arenie

godz. 15.30-15.50 – III pokaz walk (w kręgu) na arenie

godz. 15.00-16.00 – wykład pani Anny Rumińskiej na temat nieuprawnych warzyw w średniowieczu i dzikich roślin jadalnych w podziemiach

godz. 16.00-17.00 – spektakl Księga Błazna w amfiteatrze

godz. 17.00-17.45 – koncert Dziwoludów w amfiteatrze

godz. 18.00-18.45 – finalna walka na arenie

godz. 19.00 – zakończenie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.