Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Jazztopad 2015

Jazztopad 2015

Narodowe Forum Muzyki

Narodowe Forum Muzyki

plac Wolności 1, Wrocław

Jazztopad 2015

3, 21-29 listopada 2015 roku

Rok 2015 jest dla festiwalu Jazztopad przełomowy pod wieloma względami. Po jedenastu latach budowania swojej mocno rozpoznawalnej marki Jazztopad przenosi się do Narodowego Forum Muzyki – jednej z najważniejszych sal koncertowych w Europie. Nadszedł długo oczekiwany czas, w którym będziemy mogli zapewnić zarówno naszym odbiorcom, jak i artystom najlepsze warunki do wspólnego celebrowania muzyki.

Tegoroczny Jazztopad oczywiście nie może obyć się bez premier. Zaczniemy od prawykonań autorstwa dwójki znakomitych improwizatorów – skrzypka Marka Feldmana i pianistki Sylwii Courvoisier. Oboje należą do czołówki awangardowej sceny nowojorskiej, a we Wrocławiu zaprezentują utwory na kameralne składy smyczkowe z towarzyszeniem fortepianu.

Kolejnym prawykonaniem podczas festiwalu będzie utwór wybitnego kontrabasisty Andrzeja Jormina na chór i orkiestrę. Andrzej Jormin to szwedzki basista, kompozytor i pedagog, który grał z legendami, takimi jak: Józef Henderson, Don Cherry, Karol Lloyd, Kenny Wheeler. Regularnie nagrywał z Tomaszem Stańką. Był przez lata frontmanem słynnego zespołu Entra, a dziś gra w Bobo Stenson Trio i bardzo oryginalnej grupie dr Dingo. W drugiej części koncertu znajdzie się specjalny projekt z Trilokiem Gurtu w roli głównej. Na nasze zaproszenie Trilok będzie przewodził zupełnie nowemu trio z udziałem takich artystów jak Wacław Zimpel i Maallem Mokhtar Gania.

Jazztopad 2015

Na jedynym koncercie w Europie ze specjalnym projektem wystąpi Antoni Braxton, który nie tylko komponuje, gra na saksofonie, klarnecie, fletach i fortepianie, ale jest także filozofem. Za całokształt twórczości muzycznej otrzymał w zeszłym roku najbardziej zaszczytne wyróżnienie amerykańskie w dziedzinie jazzu, NEA Jazz Masters Award. Inspiruje się wielkimi twórcami współczesnej muzyki klasycznej, m.in. Janem Cage’em czy Karolem Heinzem Stockhausenem, wykorzystuje nowoczesne oprogramowanie komputerowe do generowania dźwięku. Przed występem Braxtona premierowe kompozycje wykona polsko-indyjska formacja Saagara, której liderem jest Wacław Zimpel. Zespół Saagara to pięciu wirtuozów, nietypowe instrumenty, dwa skontrastowane ze sobą światy muzyczne oraz jedna scena, która te światy łączy. Pochodzący z indyjskiego Bangalore instrumentaliści wykonają muzykę karnatycką – bardzo wysublimowaną rytmicznie i melodycznie, liczącą około czterech tysięcy lat, wciąż żywą w południowych Indiach. Towarzyszący im Wacław Zimpel – klasycznie wykształcony wirtuoz klarnetu, jest obecnie jednym z najważniejszych muzyków polskiej sceny improwizowanej.

Podczas wielkiego finału wystąpi trio wybitnego pianisty Abdullaha Ibrahima. To kolejna legenda, która odwiedzi Wrocław po raz pierwszy w historii. Jest twórcą pierwszego jazzowego albumu nagranego przez artystów z Południowej Afryki. Słynie jako ten, który połączył jazz z folklorem Czarnego Lądu. Współpracował z Duke’em Ellingtonem oraz z całą plejadą jazzmanów, m.in.: Ornette’em Colemanem, Janem Coltrane’em, Pharaoh Sandersem.

Spot festiwalowy

Program Festiwalu Jazztopad 2015

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.