Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Jeleniogórskie ciekawostki, czyli życie i portrety mieszkańców tegoż miasta

Jeleniogórskie ciekawostki, czyli życie i portrety mieszkańców tegoż miasta

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Serdecznie zapraszamy na wykład z cyklu Wiosna kwitnie śląskim barokiem:

Jeleniogórskie ciekawostki, czyli życie i portrety mieszkańców tegoż miasta.

Pani mgr Joanna Błoch

21 maja 2014 r., godz. 18.00

Cafe Sztuczki, Instytut Historii Sztuki UWr. (piętro -1), ul. Szewska 36, Wrocław

Czego możemy się dowiedzieć, patrząc na graficzne konterfekty jeleniogórskich mieszczan doby baroku? Oczywiście możemy starać się poznać osobowość sportretowanej osoby, odczytywać jej rysy twarzy, analizować pozy i próbować odkryć, jaki charakter czai się w jej wnętrzu. Jednak czy w tak skonwencjonalizowanej formie, z jaką mamy do czynienia w przypadku graficznych portretów tej epoki, obranie takiej drogi jest właściwe? Wydaje się, że lepiej sięgnąć do genealogii, archiwów oraz kronik i wydobyć z tych dzieł to, co najbardziej interesujące. Świat, w którym żyli jeleniogórscy mieszczanie, rzeczy, które na nich wpłynęły, oraz osoby, które ich kochały. Lepiej odpowiedzieć m.in. na pytania: dlaczego w portrecie Reginy Glafey w tle pojawia się scena religijna; dlaczego w wizerunku Daniela von Buchsa na biurku leży mapa ukazująca północno-wschodnią część Włoch; jaką funkcję pełnił wspaniały dom ogrodowy znajdujący się w tle konterfektu Marii Rosiny von Buchs, dlaczego Adam Christian Thebesius wskazuje akurat na ilustrację obrazującą budowę serca? W przypadku kolekcji dzieł ukazujących jeleniogórskich mieszczan warto także wspomnieć o rodzinie lipskich rytowników — Bernigerothów oraz o wzorach, z jakich korzystali w procesie tworzenia miedziorytniczych konterfektów. Może się wtedy okazać, że protestancki kupiec został sportretowany w pozie, w jakiej niegdyś uwieczniony został lord, baron czy też kardynał.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.