Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Paryskie klimaty w dziennikach Józefa Czapskiego

Paryskie klimaty w dziennikach Józefa Czapskiego

Muzeum Narodowe w Krakowie

W najbliższych dniach Muzeum Narodowe w Krakowie proponuje różne sposoby obcowania ze sztuką. Odpowiedzią na potrzeby licznie odwiedzających Kraków turystów będzie oprowadzanie w języku angielskim po sali z Damą z gronostajem Leonarda da Vinci. Muzealna przewodniczka, pani Jolanta Bobala, czeka 14 września 2018 roku o godzinie 17.00 w Gmachu Głównym (al. 3 Maja 1).

Entuzjastów aktywnego zwiedzania Muzeum zaprasza 15 września na spacer szlakiem krakowskich witraży. Rozpocznie się on w Kamienicy Szołayskich (pl. Szczepański 9) o godz. 10.30 od odwiedzenia wystawy Kraków 1900. Zwiedzający zapoznają się z jednym z najbardziej lubianych elementów dekoracyjnych w architekturze Młodej Polski. Podczas spaceru zaprezentowane zostaną zarówno najbardziej znane kościelne realizacje witrażowe, jak i te mniej popularne, skrywane przez krakowskie kamienice, wykonywane głównie w najbardziej znanej pracowni witrażowniczej w Krakowie – w zakładzie Żeleńskich. Trasa spaceru obejmuje między innymi Dom „Pod Globusem”, bazylikę Franciszkanów przy placu Wszystkich Świętych oraz krakowskie kamienice przy ul. Floriana Straszewskiego, Sławkowskiej, Długiej i Karmelickiej. Prowadzenie: pani Anna Warzecha. Wstęp: 10 zł, zakup biletów (w razie rezygnacji koszty biletów zakupionych przez Internet nie podlegają zwrotowi).

Muzeum stara się także dostosować do różnorodnych potrzeb zwiedzających, zapraszając osoby z niepełnosprawnościami na spotkania z cyklu Muzeum Przyjazne. 18 września o godz. 16.00 proponuje zwiedzanie wystawy Kraków 1900 osobom niewidzącym. Prowadzenie: pani Paulina Maciejowska. Wstęp: 1 zł.

Paryskie klimaty w dziennikach Józefa Czapskiego

Dzienniki Józefa Czapskiego są niezwykłym połączeniem diarystyki i malarstwa, a także swoistym kalendarzem bogatego życia artysty. Muzeum posiada 275 dzienników, a Pawilon Józefa Czapskiego systematycznie prezentuje te cenne obiekty, za każdym razem w innej tematycznej odsłonie, przygotowanej przez pana Janusza S. Nowaka. Od 18 września do 9 grudnia 2018 roku zapraszamy Państwa na nową ekspozycję pt. Paryskie klimaty w dziennikach Józefa Czapskiego.

Szesnaście dzienników z lat 1945–1978: zawierają szkice piórkiem, flamastrem, kredką i akwarelą związane z Paryżem. Błyskawiczność widzenia Czapskiego pozwala zatrzymać na kartach osoby, pejzaże, sceny z kawiarni, sal wystawowych, dworców kolejowych, metra czy też symbolicznych budowli stolicy Francji. Niektóre z tych malarskich notatek Czapski wykorzysta w obrazach olejnych.

Eksponowanie w sali na I piętrze Pawilonu dzienników wraz z obrazami olejnymi z kolekcji Muzeum (obie kolekcje z różnych okresów twórczości) oddaje pełnię warsztatu Czapskiego.

Wydarzenia edukacyjne

15 września

Pawilon Kina Letniego: Alicja Albrecht „Młynarski. Piosenka finałowa”

Ogród przed Pawilonem Józefa Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 19.45

słowo wstępne: p. Barbara Szczekała, wstęp wolny

19 września

Spotkanie z „Krakowem 1900”

cykl: Muzeum Przyjazne (spotkanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną)

Kamienica Szołayskich, wystawa Kraków 1900, godz. 11.00 oraz 12.15

prowadzenie: p. Marta Witoń, wstęp: 1 zł

rezerwacja: 12 433 57 44, konieczna rezerwacja

***

Środy w cieniu sztuki: EUROPEUM

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, pl. Władysława Sikorskiego 6, godz. 14.30

prowadzenie: p. Marta Witoń, wstęp z biletem na wystawę

***

Środy w cieniu sztuki: „Sytuacja się zmieniła”

Gmach Główny, wystawa Sytuacja się zmieniła, godz. 14.30

prowadzenie: p. Justyna Majewska, wstęp z biletem na wystawę

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.