Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Józef Czapski w Ameryce Południowej

Józef Czapski w Ameryce Południowej

Muzeum Narodowe w Krakowie

Józef Czapski w Ameryce Południowej

24 października 2019 roku o godz. 18.00 Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na spotkanie z panem Grzegorzem Kozerą w cyklu Swoboda tajemna pt. Widzenie powtórne. Podróż artystyczna śladami Józefa Czapskiego do Ameryki Południowej.

Pobyt Józefa Czapskiego w Ameryce Południowej w 1955 roku jest jednym z najmniej znanych epizodów w bogatym życiorysie artysty. W czasie ponad trzech miesięcy Józef Czapski odwiedził dwa razy Brazylię, Argentynę, Urugwaj i Wenezuelę.

Pan Grzegorz Kozera w ramach swojej artystycznej wyprawy, która trwała niemal miesiąc (19 maja – 16 czerwca 2019 r.), podążył szlakiem artysty, nie tylko upamiętniając jego wędrówkę, ale także zbierając materiały do serii płócien i kolaży, artystycznego hommage à Czapski. Pomocne w wyznaczeniu szlaku były numery 40, 41, 42 i 43 Dziennika z 1955 roku (przechowanego w Muzeum). Podróż i pracę nad projektem umożliwiło autorowi stypendium Młoda Polska 2019.

Podczas spotkania w Pawilonie Józefa Czapskiego (ul. Józefa Piłsudskiego 12) pan Grzegorz Kozera zaprezentuje materiały malarskie oraz źródłowe, które zebrał podczas podróży. Rozmowę poprowadzą panie Anna Baranowa i Agnieszka Kosińska.

„Idzie młodość!” na Festiwalu Conrada

Nieokrzesani, głodni, żarliwi – pod tym hasłem 22 października o godz. 19.00 odbędzie się Krakowski Open Mic, organizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie i Krakowską Szkołę Poezji im. Aleksandra Fredry w ramach Festiwalu Conrada. Open Mic to spotkanie, podczas którego każdy może zaprezentować na scenie swoją twórczość. Idea mikrofonu dostępnego dla wszystkich potrzebujących ekspresji doskonale koresponduje z twórczością prezentowaną na wystawie Idzie młodość! I Grupa Krakowska w Kamienicy Szołayskich przy pl. Szczepańskim 9. Prowadzenie: pani Agata Jabłońska. Wstęp wolny.

Wystawę, w towarzystwie jej kuratorki, pani Anny Budzałek, będzie można zobaczyć 24 października o godz. 18.00 w ramach oprowadzania towarzyszącego Festiwalowi Conrada. Wstęp z biletem na wystawę. Tego samego dnia o godz. 19.00 odbędzie się dyskusja pt. Gdzie jest Maria? Rozmowa o życiu i twórczości Marii Jaremianki z wstępem pań Agnieszki Daukszy i Agaty Małodobry, którą poprowadzi pani Martyna Nowicka. Wstęp wolny.

Przez cały okres trwania Festiwalu Conrada (21-27 października) wystawę będzie można zwiedzić z biletem za 5 zł (niższa cena obowiązuje przy zakupie biletu w Kamienicy Szołayskich).

Szlaki młodości. Szkice muzyczno-plastyczne w Kamienicy Szołayskich

27 października zapraszamy na kolejne wydarzenie towarzyszące ekspozycji w Kamienicy Szołayskich.

Szlaki młodości to szkice muzyczno-plastyczne w duchu I Grupy Krakowskiej, performance na głos, klarnet, gitarę, elektronikę i akwarelę. W przestrzeni ekspozycji powstaną trzy wielkoformatowe obrazy, które odwiedzający będą uzupełniać za pomocą najbardziej sobie bliskich środków wyrazu: słów, linii i plam.

Performance rozpocznie się o godz. 12.00, a do udziału w nim zapraszają panie Anna Szafrańska i Andrea Tios. Natomiast o godz. 14.00 po wystawie oprowadzi jej kuratorka, pani Anna Budzałek. Wstęp z biletem na wystawę.

Ostatnie dni wystawy” Sytuacja się zmieniła”

Tylko do 27 października można oglądać wystawę w Gmachu Głównym. Ekspozycja prezentuje około 100 dzieł najważniejszych polskich artystów XX wieku. Wśród autorów są m.in.: Olga Boznańska, Józef Mehoffer, Władysław Hasior, Tadeusz Kantor, Roman Opałka, Wojciech Fangor, Magdalena Abakanowicz, Natalia Lach-Lachowicz, Wilhelm Sasnal czy Zofia Stryjeńska. Dzieła tych artystów powrócą do Gmachu Głównego w 2020 roku wraz z otwarciem nowej, stałej galerii sztuki polskiej XX i XXI wieku.

27 października o godz. 12.00 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie, które poprowadzi kurator, pełnomocnik dyrektora ds. działalności wystawienniczej, pani Magdalena Czubińska. Wstęp z biletem na wystawę.

Muzeum Narodowe na Targach Książki

Gierymski, ikony z XIV–XVI wieku czy ikonografia krakowskich ulic – to tematy najnowszych wydawnictw Muzeum Narodowego w Krakowie. W bogatej ofercie dostępne są także katalogi wystaw, wydawnictwa ciągłe. Wszystkie pozycje będzie można zakupić na krakowskich Targach Książki, które startują 24 października.

Krakowskie ulice sto lat temu

Jak wyglądały ulice Krakowa przed 1918 rokiem? Jak prezentowały się wtedy fasady kamienic przy ulicy św. Jana czy św. Tomasza? Jak wyglądało Muzeum Książąt Czartoryskich ponad 100 lat temu? Odpowiedzi na te pytania czekają w publikacji Muzeum Narodowego w Krakowie Ikonografia ulic Św. Jana, Floriańskiej i Pijarskiej oraz środkowych odcinków ulic Św. Tomasza i Św. Marka w Krakowie. To niezwykła okazja, żeby zajrzeć m.in. do wnętrz Cukierni Lwowskiej Jana Michalika, Hotelu Francuskiego czy krypty kościoła pijarów lub spojrzeć na ulicę Floriańską z wieży Mariackiej, tak jak widziano ją w 1889 roku. To również szansa, aby zanim zostanie ponownie otwarte Muzeum Książąt Czartoryskich, zobaczyć je sfotografowane na początku XX wieku. Bogate ikonografie zawarte w wydawnictwie nie tylko prezentują fasady i wnętrza budynków, ale także dają unikatową możliwość poczucia gwarnej atmosfery krakowskich ulic sprzed ponad wieku.

Gierymski znów w MNK

Pięć lat po wystawie Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje katalog dzieł zebranych tego artysty autorstwa Aleksandry Krypczyk-De Barry, Elżbiety Zygier, Anny Klisińskiej-Kopacz oraz Piotra Frączka. To pierwszy tak imponujący i wyczerpujący katalog prac Gierymskiego.

Publikacja składa się z dziewięciu rozdziałów, w których znalazły się obrazy olejne, rysunki, akwarele, gwasze, ilustracje odwroci. Katalog zawiera też wykaz najważniejszych kolekcjonerów i ekspertów twórczości Gierymskiego oraz wystaw, na których były prezentowane dzieła artysty. W książce znalazła się ponadto tabela pigmentów zidentyfikowanych w zaprawie i warstwie malarskiej obrazów olejnych artysty, a także paleta najczęściej przez niego wykorzystywanych barw.

Ikony XIV–XVI wieku

Kolejnym tegorocznym wydawnictwem jest imponująca trzytomowa publikacja poświęcona jednym z najstarszych dzieł w zbiorach MNK – Ikony XIV–XVI wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie, pod redakcją kustosza Mirosława Piotra Kruka z tomem katalogowym jego autorstwa. Zaprezentowane zostały najpiękniejsze i najcenniejsze dzieła malarstwa ikonowego, pochodzące przede wszystkim z terenów dzisiejszego pogranicza polsko-ukraińskiego, jak również z Bałkan oraz Rusi Moskiewskiej i Nowogrodzkiej.

Tom pierwszy wypełnia obszerna analiza zawartych w ikonach inskrypcji i treści znaczeniowych, tom drugi zawiera kilkadziesiąt raportów technologicznych przygotowanych przez specjalistów z Muzeum Narodowego w Krakowie i uczelni krakowskich, na trzeci zaś składają się fotografie wykonane w różnych światłach analitycznych, zbliżenia oraz unikatowe zdjęcia z użyciem najnowocześniejszych aparatów pomiarowych.

Nowa odsłona „Rozpraw”

W tym roku ukazało się także kolejne wydanie Rozpraw Muzeum Narodowego w Krakowie, tym razem w zupełnie nowej, odmienionej formule. Zmiana layoutu i formatu to nie tylko odpowiedź na obecne trendy wydawnicze, ale także chęć przedstawienia rozpraw naukowych w bardziej przyjaznej dla czytelnika formie.

Wewnątrz numeru znalazły się artykuły dotyczące m.in. takich dzieł, jak Sąd Ostateczny Hansa Memlinga, Zwiastowanie Mistrza Jerzego z kolegiaty św. Michała na Wawelu czy Przysięga Tadeusza Kościuszki Michała Stachowicza z dekoracji katafalku przywódcy insurekcji, a także tekst poświęcony konserwacji i ochronie Dzienników Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wyspiański – kolejna odsłona

Wydawnictwa MNK towarzyszą też muzealnym wystawom. Wśród nich najnowszą pozycją jest katalog Wyspiański. Posłowie, autorstwa Magdaleny Laskowskiej i Łucji Skoczeń-Rąpały, w którym znalazły się obrazy z zamkniętej z początkiem października wystawy Wyspiański. Posłowie, a także pastelowe portrety oraz luźne szkice i studia rysunkowe z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, po raz pierwszy prezentowane w Polsce na właśnie otwartej wystawie Wyspiański. Skarby ze Lwowa.

Muzeum Narodowe w Krakowie będzie obecne na Targach Książki od 24 do 27 października 2019 roku.

Wydawnictwa MNK 2019

Wydarzenia edukacyjne

19 października

Poruszenie

cykl: 10+Sztuka (warsztaty dla dzieci w wieku od 10 do 13 lat)

Pawilon Józefa Czapskiego, godz. 10.30

prowadzenie: p. Izabela Lechowicz, wstęp: 100 zł (karnet za cykl zajęć), 25 zł (jednorazowy udział)

***

Iberian & Klavier

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, godz. 19.00

wystąpią: pp. Laura Sierra Ramos, Emanuel Tévar (Hiszpanie), wstęp wolny

Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa: w programie utwory Franciszka Schuberta, Klaudiusza Debussy’ego, Maurycego Ravela, Emanuela de Falli

20 października

Oprowadzanie kuratorskie: Uwaga! Fałszerstwo

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, wystawa Uwaga! Fałszerstwo, godz. 12.00

prowadzenie: pp. Anna Bochnak, Mateusz Woźniak, wstęp z biletem na wystawę

***

Koncert

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3, godz. 18.00

wystąpi: p. Jerzy Bogdanow (Rosja), wstęp wolny

Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa: w programie utwory Jana Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Piotra Czajkowskiego, Alexandra Skriabina

22 października

Kolor i kreska. Świat, jaki widzę

cykl: Muzeum Przyjazne (warsztaty dla osób z niepełnosprawnością intelektualną)

Kamienica Szołayskich, wystawa Idzie młodość! I Grupa Krakowska, godz. 10.00

wstęp: 2 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

Do dzieła!

cykl: Do dzieła! (spotkanie dla dzieci od 6 do 10 lat)

Gmach Główny, wystawa Skarbiec Wyspiańskiego, godz. 16.45

prowadzenie: p. Katarzyna Maziarz, wstęp: 5 zł

24 października

Recital kameralny: Pieśni Stanisława Moniuszki

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, godz. 18.00

wystąpi: kwartet smyczkowy Messages Quartet w składzie pp. Małgorzata Wasiucionek, Oriana Masternak (skrzypce), Maria Dutka (altówka), Beata Urbanek-Kalinowska (wiolonczela), prowadzenie: p. Magdalena Chrenkoff, wstęp wolny

w programie kwartety smyczkowe Stanisława Moniuszki i Władysława Żeleńskiego

26 października

Jakoś to będzie – o tym, ze naprawdę nie warto czynić drugiemu, co nam niemiłe

cykl: Latający dywan (spotkanie dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat)

Gmach Główny, Galeria Rzemiosła Artystycznego, godz. 12.00

prowadzenie: p. Cieszka Żółtko, wstęp: 10 zł

***

Koncert

Gmach Główny, godz. 19.00

wystąpi: p. Iwan Donczew (Bułgaria), wstęp wolny

Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa: w programie utwory Franciszka Liszta, Ludwika van Beethovena, Modesta Mussorgskiego

27 października

Zawód: artysta. Stanisław Wyspiański

warsztaty dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat

Gmach Główny, wystawa Skarbiec Wyspiańskiego, godz. 11.00

prowadzenie: p. Martyna Majsterek, wstęp: 10 zł

***

Koncert

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, godz. 18.00

wystąpi: p. Jan Łukasz Luisi (Państwo Kościelne), wstęp wolny

Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa: w programie Jana Sebastiana Bacha, Franciszka Schuberta, Fryderyka Chopina

30 października

Detektywi na polu bitwy, czyli kolekcjoner w poszukiwaniu prawdy

cykl: Akademia Bronioznawcy

Gmach Główny, godz. 18.00

prowadzenie: p. Tomasz Podgórny, wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.