Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Kalendarium Łodzi 1939-1989

Kalendarium Łodzi 1939-1989

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi

Otwarcie wystawy

Kalendarium Łodzi 1939-1989. Od czterech kultur do monokultury

Łódź, 15 listopada 2012 r.

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy przygotowanej przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi. Ekspozycja pt. „Kalendarium Łodzi 1939-1989. Od czterech kultur do monokultury” prezentowana będzie od połowy listopada do 16 grudnia 2012 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282). Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się o godz. 14:00.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

***

Ekspozycja stanowi kalendarium najważniejszych wydarzeń politycznych, kulturalnych i gospodarczych Łodzi w półwieczu 1939-1989. Miasto było wtedy wraz całym krajem poddane wpływowi ustrojów totalitarnych i przeżyło znaczące przeobrażenia demograficzne, gospodarcze i społeczne.

Autorzy przypomnieli lub wyciągnęli na światło dzienne wiele ważnych postaci i wydarzeń nieobecnych lub mało obecnych w świadomości historycznej łodzian, np. dotyczących strajków i demonstracji, historii Kościoła i opozycji (z represjami włącznie), dużych katastrof, najpoważniejszych zbrodni kryminalnych. Znaleźli wiele ciekawych, nowych zdjęć ilustrujących opisywane wydarzenia.

Wystawa składa się z 50 paneli, z których każdy opowiada o tym, co wydarzyło się w ciągu roku. Autorami scenariusza wystawy są: pp. Magdalena Zapolska-Downar, Krzysztof Latocha, Artur Ossowski i Paweł Spodenkiewicz (komisarz). Projekt plastyczny opracowała p. Milena Romanowska.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.