Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Kapela Janczarska w Wilanowie

Kapela Janczarska w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Kapela Janczarska w Wilanowie21 września 2014 r.

Zapraszamy na występ Kapeli Janczarskiej kończący wystawę Orient, Nowoczesność i Sztuka zorganizowaną w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie z okazji sześćsetlecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Yełdyryn (pol. piorun) to kapela stanowiąca próbę rekonstrukcji zespołu działającego na polskim dworze królewskim w czasach Jana III. Korespondencja dyplomatyczna przechowywana w archiwach tureckich świadczy o istnieniu orkiestr janczarskich w Polsce już w XV wieku, jednakże dopiero w epoce saskiej są one dokładnie opisane, a ich działalność udokumentowana (A. Żurawska-Witkowska, Muzyka na Dworze Augusta II w Warszawie). Muzycy grają na instrumentach po dziś dzień wykorzystywanych w wojskowych kapelach tureckich. Są to: szałamaje (tur. kaba zurna), dęte instrumenty podwójno stroikowe o przenikliwym brzmieniu, oraz instrumenty perkusyjne — wielki bęben (tur. davul), kotły (tur. kydym) i talerze. Na repertuar kapeli składają się marsze wojskowe i muzyka ceremonialna z epoki osmańskiej (w tym utwory zanotowane w XVII wieku przez Wojciecha Bobowskiego) oraz kompozycje proweniencji europejskiej (mazurki, kuranty), których obecność w repertuarze „janczarskim” potwierdza m.in. Jędrzej Kitowicz. W programie znajdują się również, stanowiące kontrapunkt dla militarnej muzyki osmańskiej, wielogłosowe europejskie utwory typu La Battaglia i polskie tańce wykonywane na zrekonstruowanych wielkich kozłach polskich (rodzaj dud). Koncert połączony z prelekcją na temat muzyki tureckiej i stosowanego do jej wykonywania instrumentarium. Atrakcją dla najmłodszych słuchaczy będzie możliwość współuczestniczenia w koncercie poprzez grę (pod kierunkiem kapelmistrza) na licznych instrumentach perkusyjnych zgromadzonych przez członków zespołu.

 Kapela Janczarska

13 września 2014 r.: Otoczenie rezydencji wilanowskiej (spacer wokół rezydencji)

O dziejach rezydencji wilanowskiej można rozmawiać, spacerując po pałacu i ogrodzie. Można również wyjść za bramę parku i szukać pozostałości i śladów dawnej wsi Wilanów, porównując układy dróg i osi widokowych, tych dawnych ze współczesnymi. Jak wyglądało otoczenie rezydencji wilanowskiej w czasach króla Jana III, a jak wtedy, gdy właścicielami pałacu byli Potoccy? Gdzie zlokalizowane były posiadłości filialne? Jak dziś wyglądają te rezydencje i jakie pełnią funkcje? 13 września o godz. 13.00 zapraszamy na spacer po otoczeniu rezydencji wilanowskiej.

Zbiórka przy kasie muzeum. Wstęp w cenie biletu do ogrodu.

13 września 2014 r.: Tajemnice fasad pałacu

Interesujesz się kulturą staropolską? Chcesz dowiedzieć się, jakie obyczaje panowały na dworze królewskim ponad 300 lat temu? Przyjdź na spacer tematyczny i poznaj pałac tętniący życiem!

Ozdabiając pałac, król Jan III chciał przekazać odwiedzającym go gościom jak najwięcej treści, w różnych jego miejscach ukrył zatem symbole i motywy, które można interpretować na wiele sposobów. Miejscem, które skupia ich wyjątkowo dużo, jest pałacowa fasada, na której znajdziemy i historie mitologiczne, i treści polityczne, i sceny z życia samego króla. Zapraszamy na spacer – tym razem nie po, a wokół pałacu – podczas którego uważnie przyjrzymy się rzeźbom, płaskorzeźbom oraz malowidłom zdobiącym pałac i dowiemy się, co Jan Sobieski chciał nam przez nie powiedzieć.

Zbiórka o godz. 13.00 przy bramie parkowej. Wstęp w cenie biletu do parku.

14 września 2014 r.: Biegaj z królem!

Którą rezydencję nazwano Rozkosz i dlaczego? Co łączy, a co dzieli Wilanów i Ursynów? Przekonajmy się na własnych nogach. Poszukajmy osi widokowych, dawnych szlaków komunikacyjnych i pozostałości historycznych folwarku i wsi. O godz. 9.00 zapraszamy na wycieczkę biegową, czyli dziesięciokilometrowy bieg krajoznawczy. Biegniemy w spokojnym tempie, zwiedzamy, rozmawiamy, dzielimy się wiedzą i wrażeniami. I jak zwykle – biegniemy w każdą pogodę, bo nie ma złej pogody dla biegaczy!

Zbiórka przy kasie muzeum.

14 września 2014 r.: Alchemia porcelany

W swojej kruchości niezwykle wytrzymała. Mieszanina kwarcu, skalenia, kaolinu w odpowiednich warunkach przekształca się w znane już od VII wieku filiżanki, wazony, dzbanki. Zapraszamy na wykład poświęcony produkcji, konserwacji i różnym rodzajom tego powszechnie znanego dziś surowca. Wykład poprowadzi pani Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz.

Wykłady odbywają się w Wozowni lub w Salonie Lubomirskiej, godz. 12.00-13.30. Wstęp wolny. Aby wziąć udział, należy pobrać naklejkę z punktu informacyjnego.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.