Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Polski ruch turystyczny w galicyjskiej części Karpat Wschodnich

Polski ruch turystyczny w galicyjskiej części Karpat Wschodnich

Muzeum Krakowa

Polski ruch turystyczny w galicyjskiej części Karpat Wschodnich

7 grudnia 2022 roku, godz. 18.00

Muzeum Podgórza, ul. Bolesława Limanowskiego 51

Muzeum zaprasza na wykład poświęcony polskiemu ruchowi turystycznemu w galicyjskiej części Karpat Wschodnich, a w szczególności działalności Galicyjskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (1874) i jego czarnohorskiej Komisji Wykonawczej (1875), a także Oddziału Stanisławowskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (1876). Uwzględnia działania podejmowane przez prekursorów polskiej turystyki karpackiej, m.in. dr. Mieczysława Orłowicza w latach 1906–1912 (w ramach Akademickiego Klubu Turystycznego ze Lwowa) oraz nauczyciela gimnazjalnego ze Lwowa Adama Lenkiewicza (prezesa Oddziału Lwowskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego) w okresie międzywojennym. W czasie prelekcji odbędą się projekcje fragmentów dwóch archiwalnych filmów przedstawiających turystykę letnią i zimową w Czarnohorze oraz dwóch filmów Polskiej Agencji Telegraficznej: Podróż pociągiem popularnym w dolinę rzeki Świcy (1934) i Marsz zimowy huculskim szlakiem II Brygady Legionów Polskich (1937).

Pan dr Dariusz Dyląg – badacz historii turystyki i alpinizmu, obronił rozprawę doktorską pt. Turystyka i krajoznawstwo w Gorganach w latach 1841–1944, czynny przewodnik karpacki, redaktor naczelny rocznika „Res Carpathica”, autor przewodników po Gorganach, Orlej Perci i Beskidzie Myślenickim.

Wstęp wolny.

Dzień jak co dzień, czyli życie codzienne w średniowiecznym Krakowie

8 grudnia, godz. 16.30

Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Rynek Podziemny zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi.

W cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy w podróż w czasie po średniowiecznym Rynku. Dowiemy się o modowych trendach, za którymi podążali ówcześni mieszczanie, poznamy sekrety dawnych krakowskich jadłospisów i odkryjemy meandry historii systemu miar i wag, który obowiązywał średniowiecznych kupców. Wśród pochodzących sprzed wieków artefaktów odnajdziemy też przedmioty codziennego użytku, doskonale nam znane w XXI wieku.

Prowadzenie: pan Szymon Jarosiński, pani Katarzyna Kucharska, asysta: pani Elżbieta Lang, pani Katarzyna Bury.

Wstęp wolny. Informacje i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) i 691 377 437 / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Już jej niosą suknię z welonem… czyli o modzie ślubnej

9 grudnia, godz. 17.00

Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Kamienica Hipolitów zaprasza na wykład.

Już jej niosą suknię z welonem…  Warto jednak zadać sobie pytanie, jak wyglądał strój panny młodej. Czy biel zawsze kojarzona była z suknią ślubną? Jakie dopasowywano dodatki? Jak zmieniały się obowiązujące zwyczaje? W trakcie wykładu prelegentka opowie o ubiorach ślubnych w XIX i XX wieku.

Pani Anna Moryto – założycielka firmy Stroje z Pasją, kolekcjonerka strojów historycznych, które udostępnia w Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu.

Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Orła wrona nie pokona – prezentacja grafik Jacka Sroki z czasów stanu wojennego

11 grudnia, godz. 15.00

Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E1

Muzeum Nowej Huty zaprasza na wykład.

Gdy 13 grudnia 1981 r. komuniści wprowadzili stan wojenny, na jego czele stanęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, której nazwa dawała w skrócie wyraz „WRON”-a. Stąd ów czarny ptak stał się symbolem tego okresu, a w szczególności stojącego na czele WRON generała Wojciecha Jaruzelskiego, który nie dość, że jako szlachcic był herbu Ślepowron, nosił również ciemne okulary.

Wrona pojawiała się w piosenkach takich jak Zielona Wrona czy Nie dbam, jaka spadnie kara, wierszach, na ulotkach, w grafikach i rysunkach, stając się jednym z głównych motywów tych lat. Grafiki Jacka Sroki są więc nie tylko cennym dokumentem epoki, ale także ciekawym komentarzem do rozgrywających się wówczas zdarzeń.

Prowadzenie: pan Maciej Miezian. Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.