Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Andrzej Wróblewski. Kłopoty z człowiekiem. Kolekcji część II

Andrzej Wróblewski. Kłopoty z człowiekiem. Kolekcji część II

Galeria Zderzak

Galeria Zderzak zaprasza na otwarcie wystawy pt.

Andrzej Wróblewski. Kłopoty z człowiekiem. Kolekcji część II

18 września 2019, godz. 19.00

ul. Floriańska 3, Kraków

Zapraszamy na drugą część prezentacji dzieł Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957) zgromadzonych przez Galerię Zderzak. W odsłonie jesiennej pokażemy dzieła figuratywne: obrazy, gwasze, rysunki, fotografie. Tematem wystawy będą Kłopoty z człowiekiem.

Na centralnej ścianie galerii w miejsce Ryby kosmicznej pojawi się Człowiek kosmiczny. Zobaczymy tańczącego w bólu Człowieka – duży szkic do Rozstrzelania VIII. Zobaczymy także legendarną pracę Złoty Wiek Ludzkości z lewitującym ryszi.

Obraz człowieka i człowieczeństwa po katastrofie tworzy się w sztuce Wróblewskiego w trudzie i cierpieniu. Bywa, że ulega całkowitej destrukcji, bywa, że stoją za nim wizerunki prastarych bóstw – Kybele, Izydy, Shivy, Buddy, Bodhisattvy Avalokiteśvary. Wyobraźnia młodego artysty zwraca się ku wielkim systemom religijnym ludzkości i ku współczesnym sobie soteriologiom, szukając odpowiedzi na zasadnicze pytania: o związek duszy i ciała oraz centralną pozycję człowieka w kosmosie. Co zostaje człowiekowi nowoczesnemu po redukcji? Czy bezpowrotnie utracił związek z Górą Podwójnego Horyzontu? Sztuka Wróblewskiego, ukazując dramat człowieka nowoczesnego, jest jednocześnie pełna wizji, snów i transgresji. Komunikuje nam coś bardzo ważnego, co czyni ją bliską kolejnym pokoleniom. Artyści są ludźmi posiadającymi, często bezwiednie, dar posiadania wizyj – mówił Adam Mickiewicz. Wystawa w Zderzaku jest przyczynkiem do antropologii twórczości Andrzeja Wróblewskiego.

Program wieczoru:

godz. 19.00 otwarcie wystawy

godz. 20.00-20.25 wprowadzenie do tematyki wystawy – wykład pana Jana Michalskiego

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.