Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Kłopoty z Oświeceniem, dziedzictwo filozoficzno-polityczne Wieku Świateł

Kłopoty z Oświeceniem, dziedzictwo filozoficzno-polityczne Wieku Świateł

Studenckie Koło Naukowe „Prawo, Społeczeństwo, Kultura”

Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenie organizowane w ramach działalności SKN „Prawo, Społeczeństwo, Kultura”. Gościem najbliższego spotkania będzie pan Norbert Slenzok – ur. w 1990 r., doktorant nauk o polityce na Uniwersytecie Śląskim, magister filozofii, autor publikacji naukowych z zakresu współczesnej filozofii politycznej, prezes Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii w Katowicach.

Oświecenie to epoka w dziejach kultury Zachodu, której dorobek do dzisiaj budzi wiele kontrowersji. Niektórzy wynoszą ją na piedestał, powtarzając za Kantem, że było to wyjście człowieka z zawinionej przez niego niedojrzałości w imię hasła odważ się być mądrym. To Oświecenie – powiadają zwolennicy – dało współczesności racjonalizm, swobody religijne, tolerancję, wolność osobistą, rządy prawa i demokrację. Ale Oświecenie ma też swoich zagorzałych kontestatorów. Zrazu krytykowane przez konserwatystów, a następnie romantyków, w XX i XXI wieku doczekało się druzgocącej krytyki płynącej ze wszystkich stron. Jego spuściznę atakuje lewica i prawica, a nawet liberałowie. Na Oświecenie spadają najróżniejsze oskarżenia. Neomarksiści Adorno i Horkheimer będą w nim widzieć intelektualne źródło totalitaryzmu i Holocaustu, komunitarysta Alasdair MacIntyre – samowywrotny projekt racjonalistycznego fundamentalizmu, który zaowocował ostatecznie relatywizmem, a postmoderniści i postliberałowie, tacy jak Ryszard Rorty i Jan Gray, wszystko to naraz, dodatkowo zaś przyczynę ekologicznych katastrof.

Podczas referatu prelegent omówi, a także podda krytycznej analizie najważniejsze elementy filozoficznego i politycznego dziedzictwa Oświecenia oraz główne argumenty jego krytyków.

Zapraszamy: 24 lutego 2016 roku, godz. 17.00, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, budynek B, sala 302, ul. Kuźnicza 46 we Wrocławiu.

Wydarzenie na Facebooku

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.