Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Rodin / Dunikowski. Kobieta w polu widzenia

Rodin / Dunikowski. Kobieta w polu widzenia

Muzeum Narodowe w Krakowie

Zapraszamy na święto ulicy Krupniczej

Dom Józefa Mehoffera włącza się w niedzielne świętowanie na ulicy Krupniczej i zaprasza na rodzinny plener malarski, pokazy tańca, zwiedzanie i relaks w ogrodzie. Wstęp wolny.

18 września 2016 roku od godz. 12.00 do 22.00 cała ulica Krupnicza stanie się miejscem zabawy i różnorodnych imprez, jak koncerty zespołów ulicznych, rodzinne gry miejskie, plenerowy pokaz filmu pt. Niewinni czarodzieje Andrzeja Wajdy, performance oraz spacery z przewodnikiem. Atrakcji nie zabraknie również w Domu Józefa Mehoffera. Posiadłość i ogród słynnego artysty będzie można bezpłatnie zwiedzać od godz. 10.00 do 20.00. Od godz. 12.00 do 15.00 zapraszamy dzieci, młodzież, a także osoby dorosłe na plener malarski. Zapewniamy materiały plastyczne i twórczą atmosferę. Od godz. 15.30 do 17.30 naszych gości będzie bawił zespół tańca współczesnego Agitatus. A o godz. 17.00 rozpocznie się spotkanie z publicznością i wspólne zwiedzanie Domu Józefa Mehoffera. Opowie o nim p. kustosz Beata Studziżba-Kubalska. Zapraszamy również do obejrzenia nowych dzieł sztuki, które zostały zakupione do muzeum artysty dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: witraża Caritas oraz zespołu studiów i szkiców rysunkowych do słynnych witraży, zaprojektowanych przez Mehoffera do katedry we Fryburgu.

Rodin / Dunikowski. Kobieta w polu widzenia

18 września Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni pożegna się z wystawą Rodin / Dunikowski. Kobieta w polu widzenia. Od 8 października tę niezwykłą ekspozycję – pierwszy w Polsce pokaz rzeźb Augusta Rodina – będzie można oglądać w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, przy placu Szczepańskim 9. Pokażemy tam wybór blisko dziewięćdziesięciu dzieł obu artystów, w tym ich najbardziej znane rzeźby, jak Stworzenie, Danaida czy Ręka Boga Rodina oraz Kobiety brzemienne, Głowy wawelskie i rzeźbiarski autoportret Idę ku słońcu Dunikowskiego. Samych artystów zobaczymy poprzez prace niezwykłych kobiet, z którymi byli związani: Kamili Claudel (rzeźbiarski portret Augusta Rodina) i Sary Lipskiej (popiersie Xawerego Dunikowskiego). Wystawę dopełnią reprodukcje archiwalnych fotografii. 

Wydarzenia edukacyjne

17 września

Punkty na mapie świata – śladami Mehoffera

cykl: 10+SZTUKA (warsztaty dla dzieci w wieku od 10 do 13 lat)

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, godz. 10.30

prowadzenie: p. Anna Pichura, wstęp: 20 zł

konieczna rezerwacja

***

Sztuka pod lupą

spotkanie ze specjalistą ochrony zbiorów

Gmach Główny, sala wystaw zmiennych, al. 3 Maja 1, godz. 12.00

prowadzenie: p. Joanna Sobczyk, wstęp z biletem na wystawę

***

Królewski dwór Jagiellonów. Jeden dzień z życia dworu

cykl: Pianoforte u „Ciołka”. Muzyka dawna i współczesna w krakowskich pałacach

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, godz. 18.00

wystąpią: Zespół Muzyki Dawnej FLORIPARI oraz Balet Dworski Sotto le Stelle, wstęp wolny

w programie utwory polskich i zagranicznych mistrzów renesansu, m.in. Mikołaja z Krakowa, Wacława z Szamotuł, Jakuba Arcadelta, Jana G. Gastoldiego, Klaudiusza Monteverdiego

***

Pawilon kina

cykl: O kinie w filmie

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 19.45

wstęp wolny

18 września

Pokaz malowania ikony

Gmach Główny, sala wystaw zmiennych, godz. 11.00

prowadzenie: p. Anna Crisanti, wstęp z biletem na wystawę

***

Kruche obrazki

warsztaty malowania na szkle – zajęcia dla rodzin z dziećmi powyżej 6 lat

Gmach Główny, godz. 12.00

prowadzenie: p. Anna Malik, wstęp: 15 zł

konieczna rezerwacja

***

Oprowadzanie kuratorskie po wystawieSztuka Legionów Polskich”

Gmach Główny, Galeria Broń i Barwa, godz. 12.00

prowadzenie: p. Alina Jurkiewicz-Zejdowska (kurator Działu Zbiorów Specjalnych Muzeum Wojska Polskiego) oraz p. kustosz Piotr Wilkosz, wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.