Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Stusiedemdziesięciopięciolecie kolei w Krakowie

Stusiedemdziesięciopięciolecie kolei w Krakowie

Muzeum Krakowa

Stusiedemdziesięciopięciolecie kolei w Krakowie

13–16 października 2022 roku

Muzeum Krakowa zaprasza na organizowane przez Kolejowe Towarzystwo Kultury obchody rocznicy otwarcia pierwszej linii kolejowej w Krakowie.

Program obchodów

13 października

godz. 9.00 Uroczyste otwarcie obchodów z udziałem Krakowskiej Kolejowej Orkiestry Dętej w budynku Dworca Głównego PKP (pl. im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3).

godz. 9.30–11.30 Przejazd nowoczesnym pociągiem Kolei Małopolskich po trasie sprzed 175 lat: Kraków – Krzeszowice – Kraków (podróż z biletem okolicznościowym).

godz. 9.30–18.00 Wystawa zabytkowego i współczesnego taboru kolejowego przy wiacie Dworca Głównego oraz ekspozycja zabytkowego żurawia wodnego przy peronie piątym.

godz. 12.00 Konferencja naukowo-techniczna pt. 175 lat kolei w Krakowie (Dom Kultury Kolejarza, ul. Św. Filipa 6).

13–16 października

godz. 9.30–18.00 W budynku Dworca Głównego:

wystawa historyczna pt. Pod parą do sztandarów oraz ekspozycja makiet kolejowych (od 14 października),

spotkania autorskie z wydawcami oraz autorami książek i exlibrisu o tematyce kolejowej,

pokazy na symulatorach: kierowanie pociągiem oraz praca nastawni.

godz. 10.00–18.00 Wystawa pochodzących ze zbiorów Muzeum Krakowa pamiątek i zabytków dokumentujących początki kolei w Krakowie pt. Ruszyła maszyna po szynach… w Krakowie (arkady na parterze pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35)

14 października

godz. 14.00 Turniej piłkarski z udziałem drużyn kolejarzy i tramwajarzy (boisko KKS Prokocim, ul. Na Wrzosach 59).

godz. 18.00 Wystawa prac o tematyce kolejowej wykonanych przez artystów XIX Ogólnopolskich Prezentacji Artystycznych Kolejarzy (Dom Kultury Kolejarza).

Wstęp wolny.

Książę Józef Poniatowski w pałacu Krzysztofory

12 października, godz. 17.00

Pałac Krzysztofory zaprasza do Sali Miedzianej na wykład z cyklu „Krzysztoforskie reminiscencje”.

W XIX w. pałac był świadkiem ważnych dla miasta wydarzeń o charakterze patriotycznym. W 1809 r. tu znajdowała się kwatera główna księcia Józefa Poniatowskiego, naczelnego wodza wojsk Księstwa Warszawskiego. Tutaj pełnili obowiązki służbowe najsłynniejsi polscy oficerowie doby napoleońskiej, w tym generałowie: Jan Henryk Dąbrowski, Józef Zajączek, Stanisław Fiszer i Michał Sokolnicki. W trakcie spotkania zostaną przywołane tamte wydarzenia.

Prowadzenie: pan dr Piotr Hapanowicz. Wstęp wolny.

Widok na krakowian – Edward Kubalski

13 października, godz. 18.00

Zapraszamy do Sali Fontanowskiej na otwarcie prezentacji postaci Edwarda Kubalskiego na wystawie Kraków od początku, bez końca.

Wystawa stała w pałacu nie może pomieścić wszystkich związanych z Krakowem postaci, które zasługują na to, by o nich wspomnieć. Dlatego tam, gdzie pokazujemy mieszkania krakowian, umieszczona została szafka, w której cyklicznie prezentujemy osobiste przedmioty opowiadające o ich właścicielach.

Zapraszamy na otwarcie prezentacji poświęconej Edwardowi Kubalskiemu, znaczącemu działaczowi Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, urzędnikowi magistrackiemu biorącemu udział w przejmowaniu władzy od Austriaków po odzyskaniu niepodległości, autorowi wspomnień z czasów I i II wojny światowej, kreślących obraz Krakowa tamtych dni.

Kraków w rzymskim stylu — spacer ze sztuką baroku

15 października, godz. 11.00

Zbiórka: pałac Krzysztofory

Co sprawia, że tak dobrze czujemy się w Rzymie? Architektura! Czujemy się dobrze, bo z rzymską sztuką baroku mamy do czynienia na co dzień w Krakowie. Kościół św. Piotra i Pawła, wnętrza kościoła św. Anny, fasada kościoła misjonarzy na Stradomiu – to czyste odwzorowania papieskiego baroku. Dlaczego sztuka baroku tak dobrze zadomowiła się w Krakowie? Kim byli Baltazar Fontana i Franciszek Placidi? Który polscy artyści zyskali uznanie w barokowym Rzymie? O tym dowiemy się podczas spaceru, na który zapraszamy wszystkich miłośników architektury i ciekawostek z historii Krakowa.

Prowadzenie: pan Michał Hankus. Wstęp: 15 zł. Zakup biletów online.

***

Wystawa stała Miasto pod Kopcem Kraka w Muzeum Podgórza (ul. Bolesława Limanowskiego 51) jest ponownie otwarta. Zapraszamy.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.