Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Kolekcja w kolekcji. Zakupy, dary, depozyty, varia

Kolekcja w kolekcji. Zakupy, dary, depozyty, varia

Muzeum Narodowe w Krakowie

Kolekcja w kolekcji. Zakupy, dary, depozyty, varia

15 czerwca11 listopada 2024 roku

Muzeum Narodowe w Krakowie w 2024 roku uczci 120 lat opieki nad zbiorami Muzeum Dom Jana Matejki wystawą Kolekcja w kolekcji. Zakupy, dary, depozyty, varia – wkomponowaną w stałą ekspozycję muzeum. Zostaną na niej zaprezentowane najcenniejsze zabytki zgromadzone przez artystę oraz pozyskane podczas zarządu Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jan Matejko (1838–1893) to najwybitniejszy polski malarz historyczny, autor ponad 320 obrazów olejnych. Urodził się w Krakowie, w domu przy ulicy Floriańskiej 41, i z tym miastem był związany przez całe życie. Tu uczęszczał do szkół. W wieku czternastu lat został przyjęty do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. W 1858 roku, ukończywszy z wyróżnieniem naukę w uczelni, uzyskał stypendium na dalsze studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (1858–1859). 21 listopada 1864 roku w kościele Karmelitów na Piasku artysta poślubił Teodorę Giebułtowską. Z tego związku przyszło na świat pięcioro dzieci. W 1873 roku objął stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych. Funkcję tę pełnił aż do śmierci. Przez 20 lat wykształcił wielu znanych twórców. Działalność artystyczna Jana Matejki ogniskowała się wokół zainteresowań historycznych oraz pasji poznawania reliktów przeszłości i ich ochrony przed zniszczeniem. Zainteresowania te rozwijał, a mając odpowiednie środki finansowe, mógł zaspokajać pasję kolekcjonerską i gromadzić pokaźne zbiory. W latach1883–1893 był przewodniczącym Wydziału Muzealnego w Komitecie Muzeum Narodowego w Krakowie. Kierował pracami zespołu decydującego o gromadzeniu zbiorów, wystawiennictwie, konserwacji, budżecie Muzeum, wyborze oraz kontroli pracy dyrektora tej instytucji. Zaangażowanie, praca, wiedza i autorytet Matejki miały ogromny wpływ na rozwój MNK. Po jego śmierci zrodziła się idea powołania w jego domu muzeum biograficznego, które w 1898 roku otwarto dla publiczności dzięki staraniom wolontariuszy i składkom społecznym. W 1904 roku decyzją Towarzystwa im. Jana Matejki i Gminy Miasta Krakowa oddano je pod zarząd MNK. Zgodnie z kontraktem Towarzystwo współdecydowało o ważnych sprawach dotyczących Muzeum Dom Jana Matejki. W 1908 roku Towarzystwo się rozwiązało. Poza prowadzeniem badań nad życiem i twórczością artysty Muzeum Dom Jana Matejki zajmuje się różnymi formami popularyzacji tej wiedzy. Wystawy, wykłady popularnonaukowe „Czwartki u Matejków”, oprowadzania kuratorskie i działania edukacyjne to niektóre z nich.

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, Kraków

Kurator wystawy: Marta Kłak-Ambrożkiewicz

Koordynator: Agnieszka Zagrajek

***

W czerwcu urodziny świętujemy w Domu Jana Matejki. 14–16 czerwca przygotowaliśmy oprowadzania kuratorskie, warsztaty muzyczne oraz zajęcia dla rodzin z dziećmi. Bilety na wszystkie wydarzenia: 5 zł. Konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44.

14 czerwca

godz. 18.00 – inauguracja obchodów studwudziestolecia Muzeum Domu Jana Matejki pod zarządem Muzeum Narodowego w Krakowie. Oprowadzanie po wystawie Kolekcja w kolekcji.

Prowadzenie: pani Marta Kłak-Ambrożkiewicz

15 czerwca

godz. 11.00 – oprowadzenie kuratorskie

Prowadzenie: pani Marta Kłak-Ambrożkiewicz

godz. 12.00 – spotkanie z artystą malarzem. Pan dr Artur Kapturski z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie opowie o różnicach w warsztacie malarskim artysty XIX-wiecznego i współczesnego.

Prowadzenie: pani Marta Kłak-Ambrożkiewicz. Spotkanie w pracowni na trzecim piętrze.

godz. 16.00 – Pod niebem wielkiej niedźwiedzicy – wykład z warsztatem muzycznym

Prowadzenie: pani Katarzyna Freiwald (Cracow Singers)

16 czerwca

W niedzielę oprowadzaniom będą towarzyszyły scenki taneczno-aktorskie (zainspirowane obrazami Mistrza) w wykonaniu Teatr Tańca Terpsychora, pojawi się również jedna z najbardziej znanych postaci – sam Stańczyk.

godz. 11.00–13.00 – Zagadki Stańczyka – warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku od pięciu do dziewięciu lat. Podczas warsztatów spróbujemy podążyć tropem wskazówek, które pozostawił dla nas Stańczyk, a dzięki zadaniu plastycznemu ten mądry błazen stanie się naszym towarzyszem.

Prowadzenie: pani Jagoda Gumińska-Oleksy

godz. 13.00 – oprowadzanie kuratorskie

Prowadzenie: pani Marta Kłak-Ambrożkiewicz

***

16 czerwca o godz. 21.00 zapraszamy do Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15) na spektakl baletowo-pantomimiczny w wykonaniu tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Widowisko pokaże, jak wyglądał bal na salonach paryskich w I połowie XIX wieku w nawiązaniu do akwareli Teofila Kwiatkowskiego Bal w Hôtel Lambert w Paryżu – Polonez Chopina.

Na zorganizowanym przez środowisko emigracji polskiej w Paryżu uroczystym balu goście bawią się do muzyki z pierwszej połowy XIX w. Tańczą modne wówczas walce, ekosezy, kontredans, gawoty. Wśród salonowych tańców europejskich nie brak polskich akcentów – szczególnie różnych form mazurków oraz cracovienne. Taneczne szaleństwo przerywa pojawienie się postaci – zjaw w strojach historycznych.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”. Bilety: 40 zł.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.