Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich w Arsenale

Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich w Arsenale

Muzeum Narodowe w Krakowie

Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich w Arsenale

6 kwietnia 2017 r., godz. 18.00 – wernisaż (obowiązują zaproszenia)

Wystawa prezentuje wyjątkowy zbiór pamiątek historycznych i dzieł sztuki wpisanych w historię Polski dzięki rodzinie Czartoryskich. Prezentujemy eksponaty ukazujące różnorodność tej kolekcji, obejmującej m.in. malarstwo, rzemiosło artystyczne i militaria. Wiele z nich związanych jest z początkami istnienia Muzeum Czartoryskich w Puławach. W Arsenale przy ul. Pijarskiej 8 znajdą się m.in. obrazy: Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, Św. Katarzyna Jana von Kulmbacha, Św. Rodzina Palmy Vecchia, Pokłon trzech króli Garofala oraz obraz ze scenami z życia i męki Chrystusa, uchodzący w Puławach za tzw. Ołtarzyk Króla Zygmunta Augusta. Nie zabraknie Portretu Księżnej Izabeli Czartoryskiej namalowanego w Londynie, w r. 1790, przez Marię Cecylię Cosway. Ciekawość budzą relikwie słynnych postaci: Cyda i Chimeny, Abelarda i Heloizy, Petrarki i Laury. Ważny jest zespół militariów polskich – dwie zbroje karacenowe spod Wiednia, pamiątkowe szable Tadeusza Kościuszki, księcia Józefa Poniatowskiego i generała Karola Kniaziewicza. Pokażemy także renesansowe i barokowe srebra, ozdobne buzdygany i zdobioną drogimi kamieniami buławę Wiśniowieckich. Już 9 kwietnia o godz. 10.00 zapraszamy na zwiedzanie wystawy z kuratorem, panem Januszem Wałkiem. Wstęp z biletem na wystawę.

Coś dla ducha – coś dla ciała. Sobota z barokiem

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem 8 kwietnia zapraszamy do Gmachu Głównego przy al. 3 Maja 1 na sobotę pod hasłem „Coś dla ducha – coś dla ciała”. Zaczynamy o godz. 14.00 od występu Zespołu Tańca Dawnego Capella Nicopolensis, który zaprezentuje w holu na parterze tańce barokowe. O godz. 14.45 pan Jerzy Poznański, ekspert kulinarny, prezes stowarzyszenia Małopolskie Dziedzictwo Smaku, w sali edukacyjnej opowie o specjałach barokowej kuchni. Będzie także okazja do skosztowania inspirowanych nią potraw. Wstęp wolny na oba punkty programu. O godz. 16.60 rozpoczniemy oprowadzanie kuratorskie po wystawie (prowadzenie: p. dr Tomasz Zaucha, wstęp z biletem na wystawę). Barokowy weekend zakończy widowisko taneczno-muzyczne z okresu baroku pt. Ballet des Nations (Balet Narodów) w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Początek w holu na parterze o godz. 18.30, wstęp wolny. Choreografia: pp. Romana Agnel, Leszek Rembowski, Michał Zubkow. Kostiumy: p. Monika Polak-Luścińska. Wystąpią: pp. Marta Baranowska, Nikoleta Giankaki, Anna Karabela, Małgorzata Nabrzeska, Alicja Petrus, Krzysztof Antkowiak, Dariusz Brojek, Jan Fečko, Łukasz Szkiłądź, Filip Świeczkowski.

Wielkopostne muzykowanie w Domu Jana Matejki

12 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy na koncert Wielkopostna zaduma strunami i smyczkiem. Pieśni, psalmy i utwory barokowe. W Domu Jana Matejki przy ul. Floriańskiej 41 usłyszymy pieśni, psalmy i utwory barokowe w wykonaniu chóru Vox Coelestis i orkiestry szkolnej oraz nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach. Koncert organizowany jest w ramach cyklu „Muzykowanie u Matejków”, który ma na celu przywołanie ducha salonu rodziny Matejków i już od pięciu lat cieszy się dużą popularnością wśród słuchaczy. Ojciec Jana Matejki – Franciszek – był nauczycielem muzyki, a jego dom rozbrzmiewał muzyką kameralną. Sam Jan Matejko odebrał staranne wykształcenie muzyczne. Motywem przewodnim koncertów są dzieła muzyczne ze spuścizny i biblioteki przechowywane w zbiorach Domu Jana Matejki. Wykonawcy to uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Muzycznej w Dobczycach, konwencja ta przywołuje relacje Mistrz – Uczeń.

Konkurs na projekt nowej ekspozycji Pałacu Książąt Czartoryskich

Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Krakowie organizuje konkurs architektoniczny na opracowanie projektu (najbardziej wartościowego pod względem artystycznym i użytkowym) nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Rozstrzygnięcie będzie stanowić podstawę do zaproszenia uczestnika konkursu, którego praca w drugim etapie zostanie uznana za najlepszą, do negocjacji na wykonanie projektu.

W zakres zamówienia stanowiącego rozwinięcie pracy konkursowej wchodzić będzie także opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej, której celem będzie dostosowanie wnętrz budynku do potrzeb wynikających z projektu nowej ekspozycji i aranżacji, ze szczególnym uwzględnieniem instalacji elektrycznych, niskoprądowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Projekt obejmować będzie wszystkie pomieszczenia ekspozycyjne i ogólnodostępne, w tym korytarze, klatki schodowe i sanitariaty.

Termin składania ofert konkursowych minie 14 kwietnia 2017 roku o godz. 15.00. Pula nagród to 100 000 złotych, w tym pierwsza nagroda – 40 000 zł. Harmonogram konkursu

Nowy obraz w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku

Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało cenny dar. Obraz Władysława Jarockiego pt. Hucuł z 1928 roku przekazało do naszych zbiorów holenderskie Muzeum Drents z Assen.

Do tej pory Muzeum nie posiadało w kolekcji tak charakterystycznej dla Jarockiego i tak efektownej pracy. To monumentalne, mocne, pełne malarskiego temperamentu i niezwykle dekoracyjne przedstawienie Hucuła – tzw. pałamarza („kościelnego” w cerkwi) – stojącego w drzwiach drewnianej cerkiewki w Worochcie. Obraz tak opisywał w 1932 roku ówczesny krytyk i historyk sztuki Mieczysław Treter: Oto stary Hucuł, kościelny w cerkwi. Nie ma tu żadnej akcji, żadnej anegdoty, żadnej opisowości. Jest tylko niezmiernie ciekawe spojrzenie na wysoce charakterystyczną postać Hucuła, na jego strój barwny, doskonale tu namalowany, na ten niewielki fragment architektury wiejskiej cerkiewki i zimowego pejzażu, z którym ta postać jest całem swem życiem całkowicie związana. I nic więcej – to wszystko. Prócz czysto malarskich wartości jest tu jednak tyle specyficznego wyrazu, tyle odrębnego charakteru, że obraz ten, nawet wśród setek innych, musi zwrócić na siebie uwagę. Obraz prezentowany jest w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w sali A to Polska właśnie.

Wydarzenia edukacyjne

6 kwietnia

Oprowadzanie dla osób indywidualnych

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Galeria Sztuki Dawnej Polski. XII-XVIII wiek, ul. Kanonicza 17, godz. 16.30

wstęp z biletem na wystawę

***

Genius loci a działania wojenne

cykl: Genius loci – miejsce, ludzie, zbiory

Dom Jana Matejki, godz. 18.00

prowadzenie: p. Marta Kłak-Ambrożkiewicz, wstęp wolny

7 kwietnia

Oprowadzanie dla osób indywidualnych po wystawie „ONNA – piękno, siła, ekstaza”

Gmach Główny, godz. 16.30

prowadzenie: p. Justyna Majewska, wstęp z biletem na wystawę

***

Polowanie na męża, Pani Środka czy Jeszcze nie martwa? Pozycja kobiet we współczesnym społeczeństwie japońskim

Gmach Główny, godz. 18.00

prowadzenie: p. Karolina Bednarz, wstęp wolny

8 kwietnia

O pięknie. Uczucie melancholii

cykl: 10+Sztuka (warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 10 do 13 lat)

Gmach Główny, wystawa ONNA – piękno, siła, ekstaza, godz. 10.30

prowadzenie: p. Izabela Lechowicz, wstęp: 80 zł za cykl zajęć, 20 zł za jednorazowy udział w warsztatach

konieczna rezerwacja, tel. 12 43 35 744

***

A miejscem spotkania będzie Galilea

zwiedzanie i warsztaty dla dzieci w wieku od 4 lat (mile widziana pomoc dorosłych)

Gmach Główny, wystawa Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem, godz. 12.00

Prowadzenie: pp. Anna Malik, Katarzyna Szczygieł, wstęp: 5 zł od dziecka, liczba miejsc ograniczona

9 kwietnia

A miejscem spotkania będzie Galilea

zwiedzanie i warsztaty dla dzieci w wieku od 4 lat (mile widziana pomoc dorosłych)

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej, godz. 11.00

prowadzenie: pp. Anna Grzelak, Anna Warzecha, wstęp: 5 zł od dziecka, liczba miejsc ograniczona, można dołączyć do godz. 13.00

10 kwietnia

Znani i nieznani opiekunowie zbiorów Czartoryskich

cykl: W poszukiwaniu Muzeum XX. Czartoryskich

Biuro Fundacji XX. Czartoryskich, ul. Pijarska 6, godz. 18.00

prowadzenie: p. dr Paweł Wierzbicki, wstęp wolny

11 kwietnia

Do dzieła!

cykl: Do dzieła! (spotkanie dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat)

Gmach Główny, godz. 16.45

prowadzenie: p. Jagoda Gumińska-Oleksy, wstęp: 5 zł od dziecka

konieczna rezerwacja, tel. 12 43 35 744

***

Spotkanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

cykl: Muzeum przyjazne – spotkania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

Gmach Główny, wystawa Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem, godz. 11.00

prowadzenie: p. Marta Witoń, wstęp: 1 zł

***

Pieniądz czasów zagłady – monety i banknoty Getta Łódzkiego

cykl: Numizmatyka, czyli co?

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 18.00

prowadzenie: p. Anna Bochnak, wstęp wolny

***

W oczach Polaków. Rosja we wspomnieniach i zapiskach podróżniczych

cykl: Oblicza dziennika

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 18.00

prowadzenie: p. dr hab. Dorota Kozicka, wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.