Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: „Kolor i forma. Sztuka dwudziestolecia międzywojennego” — finisaż wystawy

„Kolor i forma. Sztuka dwudziestolecia międzywojennego” — finisaż wystawy

Muzeum w Gliwicach

Wystawę Kolor i forma. Sztuka dwudziestolecia międzywojennego, przygotowaną wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie, oglądać można do 31 marca 2023 roku. Na ostatnie spotkanie z jej kuratorami – panią Urszulą Kozakowską-Zauchą i panem Światosławem Lenartowiczem – zapraszamy do Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) 25 marca o godz. 15.00.

Podczas spotkania szczególną uwagę zwrócimy na obrazy Zbigniewa Pronaszki, Jana Cybisa, Jana Hrynkowskiego, Tadeusza Makowskiego, Józefa Czapskiego i Leona Kowalskiego. Przyglądając się ich twórczości, wybiegniemy poza oszałamiające lata dwudzieste i trzydzieste XX stulecia. Kuratorzy wystawy opowiedzą o dalszych losach i inspiracjach artystycznych przywołanych twórców, o tym, jaki wpływ wywarli na polską sztukę współczesną oraz o pozostawionej przez nich spuściźnie – docenieniu koloru i uznaniu dla eksperymentów formalnych.

Wstęp wolny.

Jan Hrynkowski, Pejzaż z drzewami, 1912, Muzeum Narodowe w Krakowie

Mistrzowski filigran. Wystawa biżuterii cieszyńskiej ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Zamek Piastowski, ul. Pod Murami 2

29 marca24 września 2023 roku

Kuratorka: pani Marta Paszko (etnolog)

Hoczki, orpanty, szpyndliki i pasy – to najważniejsze, wyróżniające elementy, pojawiające się m.in. w odświętnym, tradycyjnym stroju cieszyńskim. Biżuteryjne ozdoby, wykonywane ze srebra lub imitujących go stopów metali, były kosztownym dodatkiem, przekazywanym z pokolenia na pokolenie, świadczącym o zamożności i podkreślającym urodę noszącej go kobiety. Tworzono je poprzez odlewanie, sztancowanie, rytowanie, ażurowanie, złocenie czy wreszcie najbardziej misterną metodę – filigran, dający efekt lekkości i delikatności nawet najcięższym pasom.

Wystawa prezentuje kolekcję biżuterii cieszyńskiej, zarówno starszej (przełom XIX i XX w.), noszonej do tzw. stroju ludowego, jak i nowszej (lata 60–70. XX w.) – inspirowanej dawnymi wzorami i technikami, tworzonej przez rzemieślników na zamówienie dla Cepelii. Nie zabrakło na ekspozycji również miejsca na opowieść o twórcach tych kunsztownie wykonanych przedmiotów: cieszyńskich złotnikach, mistrzach w rzemieślniczym fachu, którymi niewątpliwie byli bracia Haasowie, Augustyn Kopieczek, Franciszek Horak.

Wystawa biżuterii cieszyńskiej ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.