Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Polska: Koncerty Adama Bałdycha & Helge Lien Trio

Koncerty Adama Bałdycha & Helge Lien Trio

Biuro Festiwalowe Impart 2016

Adam Bałdych & Helge Lien Trio

Bridges

19 października 2015 roku, godz.19.00

Impart, Sala teatralna

ul. Mazowiecka 17, Wrocław

Od początku swojej kariery pan Adam Bałdych stara się łamać bariery wiolinistyki i wyznaczać dla niej nowe ścieżki. Zaciera granice między jazzem, muzyką poważną i współczesnym światem dźwięków, który go otacza i inspiruje. Do współpracy przy kolejnych projektach zaprasza wyjątkowych artystów, którzy swoją osobowością poszerzają granice jego muzyki.

Najnowszy projekt Bridges współtworzony jest wraz z norweskim zespołem Helge Lien Trio – realizuje cykl kompozycyj napisanych przez Adama Bałdycha w 2014 roku specjalnie dla tego składu. Album Bridges ukaże się nakładem ACT Music jesienią 2015 roku.

Adam Bałdych – skrzypek, kompozytor, urodzony w 1986 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Przez wielu krytyków uznawany jest za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza skrzypiec. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach.

W wieku 16 lat okrzyknięty „cudownym dzieckiem”, szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce i na całym świecie. Współpracuje z artystami europejskimi w ramach różnych projektów. W czerwcu 2012 r. w wytwórni fonograficznej ACT Music wydaje premierowy album Imaginary Room, w którego trakcie nagrywania towarzyszyli mu m.in. kontrabasista Wawrzyniec Danielsson, pianista Jakub Karlzon i trębacz Werner Pohjoli.

Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego – pisał Ulryk Olshausen z „Frankfurter Allgemeine Zeitung” po jednym z koncertów Bałdycha.

Adam Bałdych jest laureatem ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, a także Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów oraz Grand Prix Jazz Melomani 2012 w kategorii Artysta Roku. Jest laureatem praktycznie wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. Był również nominowany do nagrody Fryderyk 2013 w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa.

Helge Lien Trio – jeden z najważniejszych obecnie zespołów skandynawskich, założony w 1999 r. z inicjatywy norweskiego pianisty, pana Helge Liena. Helge Lien dał się poznać jako pianista, który nie boi się eksplorować i eksperymentować z różnymi gatunkami muzycznymi, ale jego cechą charakterystyczną zawsze pozostanie jazz. Jego pomysłowość i sposób improwizacji sprawiają, że nazywany jest „kompozytorem chwili” – Bjarne Søltoft, „Jazznytt” (Norwegia).

Helge Lien Trio to klasyczna jazzowa formacja – fortepian, bas i perkusja  – w której nietrudno dopatrzyć się odniesień do zespołów Wilhelma Evansa, Keitha Jarretta, czy mistrza Bradforda Mehldaua. W 2008 roku Helge Lien Trio zdobyło norweski odpowiednik nagrody Grammy za swój album Hello Troll i osiągnęło międzynarodowe uznanie, przypieczętowane koncertami m.in. w Japonii, Niemczech i Kanadzie. Łącznie Helge Lien Trio ma na swoim koncie już osiem albumów, ostatni został wydany w roku 2014 pod tytułem Badgers and other beings.

Helge Lien Trio tworzą:

Helge Lien – fortepian

Frode Berg – kontrabas

Piotr Oddvar Johansen – perkusja

 *****

Trasa koncertowa

20 października – Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny, ul Otwocka 14, Warszawa, godz. 20.00

21 października – Stary Maneż, Garnizon Kultury, ul. Juliusza Słowackiego 23, Gdańsk, godz. 20.00

22 października – XI Hanza Jazz Festiwal, Sala widowiskowa Centrum Kultury 105, ul. Zwycięstwa 105, Koszalin, godz. 20.00

23 października – Krokus Jazz Festiwal, Jeleniogórskie Centrum Kultury, ul. Bankowa 28/30, Jelenia Góra, godz. 20.00

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.