Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków/Zakopane: Koncert w Atmie

Koncert w Atmie

Muzeum Narodowe w Krakowie

Koncert w Atmie

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem (ul. Kasprusie 19) to nie tylko źródło wiedzy o życiu kompozytora, lecz także miejsce spotkań muzyków. 20 października 2022 roku o godz. 18.00 zapraszamy na kolejny koncert noszący tytuł Na nutę pieśni. W kręgu liryki – serio i buffo.

Podczas koncertu zaśpiewa sopranistka, pani Joanna Freszel, a na fortepianie zagra pan Bartłomiej Kominek. W programie znajdą się utwory Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Ludomira Różyckiego, Zygmunta Mycielskiego i Ferdynanda J. Obradorsa. Słowo o muzyce wygłosi pani dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AMKP w Krakowie. Wstęp wolny.

Willa Atma — fot. Łukasz Wojciechowski

Jak w alternatywny sposób zwiedzać wystawę?

W Muzeum Narodowym w Krakowie (Gmach Główny, al. 3 Maja 1) grupowy spacer po wystawie może mieć również wyjątkowy charakter – połączony z ruchem między obiektami lub zorientowany na kontemplację sztuki. 22 października zapraszamy na oprowadzanie z ruchem improwizowanym, a 27 października na oprowadzanie slowartowe.

Podczas zwiedzania galerii XX+XXI. Rzeźba (22 października o godz. 16.00) będziemy przeżywać formy rzeźb z pomocą ruchu. Godzinne zajęcia poprowadzi kuratorka wystawy, pani Agata Małodobry. Nieistotny jest poziom sprawności fizycznej. Zalecamy zabranie stroju sportowego. Do udziału w warsztatach uprawnia bilet na wystawę.

Jak w inny sposób kontemplować dzieła z tej galerii? 27 października o godz. 18.00 historyk sztuki, pani Marta Grabowska, oprowadzi zwiedzających w duchu Slow Art, czyli powolnego oglądania sztuki. Przyjrzymy się kilku wybranym pracom z kolekcji i wykonamy ćwiczenia na uważne patrzenie. Wstęp: 15 zł.

Leon Chwistek, Łódź, ok. 1919  r., fot. Pracownia digitalizacji MNK

Awangarda lat 20. i 30. XX wieku

Muzeum Narodowe w Krakowie zgromadziło wiele dzieł uznanych awangardowych twórców. Wystawa Kolor i forma. Sztuka 20-lecia międzywojennego w Muzeum w Gliwicach prezentuje wycinek twórczości powstałej między wojnami światowymi oraz dzieła późniejsze, inspirowane ówczesną sztuką.

83 prace (obrazy, rzeźby, rysunki, akwarele i grafiki) przedstawiają przekrój najważniejszych tendencji artystycznych dwudziestolecia międzywojennego, skoncentrowanych wokół zagadnień formy i koloru. W Krakowie określiła je działalność ugrupowań awangardowych, takich jak pierwsza Grupa Krakowska, oraz kolorystów z Komitetu Paryskiego i Cechu Artystów Polskich „Jednoróg”.

Celem tych artystów stało się tworzenie „dobrego”, a przede wszystkim „czystego” malarstwa – czyli pozbawionego balastu literackiego i historyczno-patriotycznych powinności – którego istotą miał być kolor, wyrażanie nim światła, przestrzeni, bryłowatości, form i zjawisk – piszą kuratorzy wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha i Światosław Lenartowicz.

Na wystawie w Willi Caro znajdują się dzieła kapistów, takich jak Jan Cybis, Zygmunt Waliszewski czy Hanna Rudzka-Cybisowa, i artystów pierwszej Grupy Krakowskiej – Saszy Blondera, Leopolda Lewickiego czy Jonasza Sterna. Nie zabrakło również twórczości formistów – Leona Chwistka, Zbigniewa Pronaszki i Tytusa Czyżewskiego. Ekspozycję dopełniają prace takich twórców, jak Józef Pankiewicz, Wojciech Weiss czy Olga Boznańska, którzy w swojej późniejszej działalności wykazywali inspirację awangardą.

Wystawę będzie można oglądać do marca 2023 roku.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.