Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gdańsk/Wrocław: Ostatnie koncerty Jana Garbarka & The Hilliard Ensemble

Ostatnie koncerty Jana Garbarka & The Hilliard Ensemble

Ethno Jazz Festival

Jan Garbarek & The Hilliard Ensemble – Officium

Wiele razy w trakcie mojej kariery współpracowałem z wykonawcami pochodzącymi z różnych kultur. Moją współpracę z Hilliard Ensemble też tak traktuję. Jeżeli nie jest to inna kultura w rozumieniu geograficznym, to na pewno jest nią w sensie czasu. Myślę, że w naszych najlepszych chwilach udało nam się stworzyć coś nowego, coś czego jeszcze nie słyszano. Powołaliśmy do życia rzecz, której nie było tu wcześniej.

Jan Garbarek

Kiedy Hilliard Ensemble i Jan Garbarek spotkali się w klasztorze pw. św. Gerolda w austriackich górach, nie mogli wiedzieć, dokąd zaprowadzi ich eksperyment inspirowany Officium Defunctorum z Morales, i nie podejrzewali, że odbije się to echem wśród tak szerokiej publiczności. I choć projekt wydawał się, przynajmniej na papierze, predestynowany do tego, aby obrazić poczucie przyzwoitości dwóch grup purystów – strażników „autentyczności” Muzyki Dawnej oraz obrońców tradycji jazzowej – nagranie zostało niemalże natychmiast okrzyknięte przez prasę artystycznym triumfem. Niemal niespostrzeżenie saksofon sopranowy Garbarka wkrada się w górne linie kontratenora Dawida Jamesa, znosząc bariery pomiędzy jazzem i muzyką klasyczną, pomiędzy sacrum i profanum, między starożytnym i współczesnym.

Improwizacje norweskiego muzyka ze śpiewakami Hilliarda zaliczają się do jego najistotniejszych i najbardziej skoncentrowanych prac. Każdy ton został stworzony, by coś znaczyć.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat Garbarek i The Hilliard Ensemble dali razem setki koncertów w salach koncertowych i kościołach na całym świecie, a muzyka zmieniała się wraz z repertuarem. Wiele utworów zostało dodanych, większość z wpływami z Europy Wschodniej. Wolność, którą Grabarek zwyczajowo przyjmuje z muzyką, ośmieliła muzyków Hilliarda do podjęcia ryzyka, zarówno w kwestii doboru materiału, jak i jego obróbki.

5 czerwca 2014 r., godz. 21.00

Katedra Oliwska, ul. Bpa Edmunda Nowickiego 5, Gdańsk

*****

Pożegnalny koncert Officium – niezwykłego projektu łączącego wysublimowany jazz z muzyką klasyczną – odbędzie się 7 czerwca w katedrze pw. św. Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej we Wrocławiu. Dla koneserów muzyki z najwyższej półki to ostania szansa na zobaczenie tak wspaniałych artystów na wspólnym koncercie – postanowili oni bowiem zakończyć współpracę koncertową w dotychczasowym kształcie.

Koncert zainauguruje odbywający się z okazji Święta Wrocławia WrocLove Fest 2014, na którym od kilku lat prezentują się najwyższej klasy artyści z całego świata.

Zespół wystąpi w składzie:

Jan Garbarek – saksofony sopranowy i tenorowy

The Hilliard Ensemble:

David James – kontratenor

Rogers Covey-Crump – tenor

Steven Harrold – tenor

Gordon Jones – baryton

7 czerwca 2014 roku, godz. 20.30

Katedra pw. św. Marii Magdaleny, ul. Szewska 10, Wrocław

Bilety: od 50 do 200 zł. Rezerwacja biletów: bilety@o2.pl.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.