Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: „Koncerty królewskie” i operowa scena marionetek

„Koncerty królewskie” i operowa scena marionetek

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Warszawska Opera Kameralna i Łazienki Królewskie zapraszają na inaugurację noworocznego sezonu muzycznego: wydarzeniami stycznia będą Koncerty królewskie Franciszka Couperina i niezwykła inscenizacja opery Jana Chrzciciela Pergolesiego pt. La serva padrona – z lalkami w głównej roli. Głosu użyczą marionetkom wybitni soliści: pani Marta Boberska i pan Sławomir Jurczak.

Artyści Warszawskiej Opery Kameralnej od lat specjalizują się w mistrzowskich wykonaniach arcydzieł muzyki barokowej, z sukcesem je rekonstruują, przypominają i popularyzują. Taki cel przyświeca również cyklowi Barok w Teatrze Królewskim, który w Łazienkach odbywa się już po raz drugi. Teatr w Starej Oranżerii ze swym wystrojem i wyjątkowym klimatem stanowi doskonałą oprawę dla kompozycji, którymi zachwycano się na królewskich i magnackich dworach XVIII-wiecznej Europy.

– Magia tego miejsca wspaniale konweniuje z muzyką baroku i klasycyzmu – mówi pani Lilianna Stawarz, klawesynistka, pedagog, współtwórczyni Festiwalu Oper Barokowych „Dramma Per Musica”, kierownik artystyczny Opery/Barok WOK. – „Barok w Teatrze Królewskim” to kontynuacja wielkiej idei zapoczątkowanej przez Stefana Sutkowskiego w 1961 roku i mającej na celu wystawianie dzieł dawnych kompozytorów w miejscu adoracji wielkiej sztuki ostatniego króla Polski.

Atrakcją nowego sezonu są utwory wybitnego francuskiego kompozytora i klawesynisty Franciszka Couperina w wykonaniu Zespołu Instrumentów Dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod kierownictwem pana Władysława Kłosiewicza. 7 stycznia 2017 roku o godz. 18.00 usłyszymy Koncerty królewskie: Koncert G-dur, II Koncert D-dur, III Koncert A-dur i IV Koncert e-moll. – Zamysłem tegorocznej edycji jest przybliżenie warszawskiej publiczności muzyki z różnych szkół narodowych tego okresu – wyjaśnia p. Lilianna Stawarz. – Zaczynamy od François Couperina, który komponując koncerty królewskie w małej obsadzie, miał na uwadze właśnie taką kameralną, wysublimowaną publiczność, dla której tworzył w Wersalu. Dalsze koncerty to połączenie gustów niemieckich i włoskich, ubranych w różne formy: uwertury, suity, koncerty. Staramy się, aby nasze propozycje były urozmaicone pod względem obsady i bogate w retoryczne przesłanie. Muzyka baroku jest niezwykle ekspresyjna, nieprzewidywalna emocjonalnie, pełna dosadnych zwrotów retorycznych, ale oprócz tej ekshibicjonistycznej cechy, obdarowuje nas wewnętrznym spokojem i uchyla drzwi do niepoznanych jeszcze zakątków naszych dusz.

Kolejna uczta czeka melomanów 14 stycznia o godz. 17.00: opera La serva padrona (Służąca panią) Jana Chrzciciela Pergolesiego. Spektakl miał premierę w lutym 2016 r. i zainaugurował działalność Sceny Marionetek w Teatrze Królewskim. Barok wykreował wiele ciekawych zjawisk artystycznych, form i gatunków – wśród nich właśnie operę marionetek, którą z tak znakomitym rezultatem przypomniała współczesnej publiczności Warszawska Opera Kameralna. Zabawna opowieść o intrygach służącej, która chce zostać panią, spodoba się nie tylko dorosłym, ale i dziecięcej publiczności.

Marionetki, wykonane z dbałością o każdy szczegół przez najlepszych lalkarzy, ubrane w stroje z epoki, zaśpiewają głosami solistów operowych: Marty Boberskiej i Sławomira Jurczaka. Towarzyszyć im będzie Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. – Praca z marionetkami wiąże się z zupełnie innymi wyzwaniami niż śpiewanie opery na scenie – mówi znakomita sopranistka, p. Marta Boberska. – Ze względu na to, że lalki nie mają mimiki, a jedynym ich środkiem wyrazu jest ruch, śpiewak swoim głosem musi bardzo wyraźnie przekazać wszystkie emocje i uczucia, które przeżywają bohaterowie opery. Dodatkowym wyzwaniem jest zsynchronizowanie śpiewu z ruchem lalek, aby zachować jak największą spójność warstwy muzycznej i akcji scenicznej.

Spektakl, dla którego w Teatrze Królewskim wybudowana została specjalna scena, współtworzą efektowne dekoracje. Operę reżyserował p. Lesława Piecka, kierownictwo muzyczne sprawował p. Przemysław Fiugajski.

La serva padrona — fot. J. Budzyński

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.