Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Koncerty w Ogrodzie Chińskim

Koncerty w Ogrodzie Chińskim

Muzeum Łazienki Królewskie

Festiwal Lampionów Chińskich — cykl koncertów w Ogrodzie Chińskim

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Weekendowe spotkania z muzyką i kulturą Dalekiego Wschodu będą główną atrakcją sierpniowej odsłony Festiwalu Lampionów Chińskich w Łazienkach Królewskich. Pierwszy z pięciu plenerowych koncertów już 31 lipca 2016 roku o godz. 20.00. W wyjątkowej scenerii rozświetlonego lampionami Ogrodu Chińskiego w każdą niedzielę będzie można delektować się muzyką orientalną w interpretacji uznanych artystów, poznać tajniki japońskiego tańca Buyo i tradycyjne instrumenty muzyczne.

Festiwal Lampionów Chińskich trwa od 24 czerwca. Głównym wydarzeniem sierpnia będzie cykl koncertów w Ogrodzie Chińskim. Organizatorzy chcą pokazać prawdziwe bogactwo i różnorodność muzyki orientalnej, dlatego wśród przystanków w tej wyjątkowej podróży oprócz Chin są Japonia, Tajwan, Wietnam, Indie, a nawet Turcja. Ważnym elementem każdego z koncertów będzie udział znakomitych artystów, ale również prezentacja tradycyjnych instrumentów chińskich czy japońskich. Niewielu Europejczyków opanowało trudną sztukę gry na tych egzotycznych instrumentach – do tego elitarnego grona należy pani Anna Krzysztofiak, artystka Filharmonii Łódzkiej, malarka, współorganizatorka cyklu koncertów muzyki orientalnej w Ogrodzie Chińskim.

O swojej fascynacji kulturą Chin i trwającej już wiele lat przygodzie z muzyką orientalną Anna Krzysztofiak mówi: – „Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku”, jak powiedział Laozi, a w moim wypadku tym pierwszym krokiem był wyjazd ojca do Chin. Dzieciństwo spędziłam w wielokulturowym Nowym Jorku, który też rozbudził moją „orientalną fantazję”. Chiny były wiec dla mnie jakby powrotem do naturalnego stanu rzeczy, a zarazem wielkim odkryciem. Bez Zachodu i Wschodu świat byłby niepełny – dodaje artystka. – Potrzebujemy obu tych elementów, zupełnie jak ying i yang, które dopiero razem tworzą całość.

Koncerty odbywać się będą w każdą niedzielę o godz. 20.00 w Ogrodzie Chińskim. Na początek organizatorzy proponują poszukiwanie wspólnych korzeni i podobieństw: koncert „Polska i Chiny – folkowe przyjaźnie” z udziałem Marii Pomianowskiej, Anny Krysztofiak i zespołu LutoSłowianie. – Język muzyki jest ponadkulturowy, uniwersalny – podkreśla Anna Krzysztofiak. – Wszystkich ludzi na naszej planecie cechują podobne emocje i skojarzenia, a muzyka jest jednym z najważniejszych środków ekspresji. Tytuł kolejnego koncertu „Muzyka wiatru, szelest jedwabiu” (7 sierpnia) nawiązuje do subtelnego charakteru japońskiego tańca Buyo, który wykonywać będzie Hana Umeda – tancerka japońskiego tańca klasycznego Nihon Buyo. Na instrumentach japońskich zagrają Anna Krysztofiak, Vlastislav Matousek i Janusz Kowalewski.

Następne dwa koncerty pozwolą publiczności odkryć dwa bieguny w muzyce orientalnej: współczesność – koncert „Azjatyckie tygrysy idą na dancing” z udziałem Lucjana Wesołowskiego i Anny Krzysztofiak (14 sierpnia), i odległą historię – koncert „Janczarzy w Ogrodzie Chińskim, czyli chinoiserie po polsku” w wykonaniu Pawła Iwaszkiewicza z zespołem janczarów tureckich (21 sierpnia). Ostatni koncert, zatytułowany „Trącając najczulszą ze strun. Prawie wszystkie cytry Orientu” (28 sierpnia), będzie okazją do zaprezentowania imponującego instrumentarium, które wykorzystywane jest w muzyce orientalnej. Wystąpią Anna Krzysztofiak i Tomasz Bonikowski.

Rekordowe zainteresowanie, jakim w lipcu cieszył się program wieczornych spacerów, sprawiło, że podobną propozycję Muzeum ma dla gości także w sierpniu. W soboty o godz. 20.00 edukatorzy z Muzeum będą oprowadzać po Ogrodzie Chińskim – wyjątkowa okazja, żeby dowiedzieć się o historii tego miejsca, poznać symbolikę i tajniki chińskiej sztuki ogrodowej (wstęp wolny, nie obowiązują rezerwacje).

Festiwal Lampionów Chińskich, wcześniej pod nazwą Festiwal Światła, organizowany jest w Łazienkach Królewskich od 2012 roku. To część międzynarodowego projektu „Ogrody Światła”, w którym uczestniczy sześć europejskich rezydencji: Muzeum Łazienki Królewskie, Park Księcia Pücklera w Bad Muskau (Niemcy), Zamek w Lunéville (Francja), Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu (Rosja), Rezydencja Księcia Gonga w Pekinie (Chiny) i Zamek Frederiksborg Hillerød (Dania). – Festiwal skierowany jest do wszystkich, którzy chcieliby wybrać się w daleką podróż, bez biletu, wiz i walizek – mówi Anna Krzysztofiak. – Do tych, którzy chcą przeżyć przygodę w Ogrodzie Chińskim, ale taką „na naszą miarę” – intelektualną i emocjonalną. Ogród Chiński w Łazienkach Królewskich będzie portem, do którego już niebawem zawiniemy w naszej fascynującej podróży muzycznej.

Festiwal Lampionów Chińskich – cykl koncertów w Ogrodzie Chińskim — fot. Paweł Czarnecki

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.