Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: „Kontynuatorzy tradycji Wielkiej Awangardy w fotografii polskiej w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku” — spotkanie promocyjne

„Kontynuatorzy tradycji Wielkiej Awangardy w fotografii polskiej w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku” — spotkanie promocyjne

Muzeum w Gliwicach

Promocja książki Kontynuatorzy tradycji Wielkiej Awangardy w fotografii polskiej w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku

Czytelnia Sztuki, ul. Dolnych Wałów 8A, Gliwice

25 września 2020 roku, godz. 17.00

W serii Czytelnia Sztuki ukazała się książka pana Krzysztofa Jureckiego pt. Kontynuatorzy tradycji Wielkiej Awangardy w fotografii polskiej w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku. Pogranicza malarstwa, grafiki i filmu eksperymentalnego. Powracając do spotkań w wymiarze rzeczywistym, zapraszamy do Czytelni Sztuki, gdzie pan Adam Sobota będzie rozmawiał o publikacji z jej autorem, przybliżając artystyczne dokonania twórców polskiej fotografii awangardowej lat 50. XX wieku: Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Lewczyńskiego, Bronisława Schlabsa, Zbigniewa Dłubaka, Jana Lenicy, Waleriana Borowczyka, Andrzeja Pawłowskiego, Marka Piaseckiego.

Książka do nabycia w Willi Caro i Zamku Piastowskim, a także przez stronę internetową Muzeum w Gliwicach oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej od 26 września. Podczas spotkania publikację będzie można zakupić w cenie promocyjnej.

Celem publikacji jest zrekonstruowanie określonego pola artystycznego sztuki polskiej z niedocenioną wówczas fotografią awangardową, która miała bardzo istotne dokonania artystyczne, przygotowując pole dla przełomu konceptualnego lat 70. XX wieku. Najważniejsza w interpretacji autora jest działalność nieformalnej grupy działającej w składzie: Beksiński, Lewczyński i Schlabs. Krzysztof Jurecki, który tą problematyką interesuje się od lat 80. XX wieku, zanalizował ich związki z międzynarodowym ruchem „fotografii subiektywnej”, animowanym w Niemczech przez Ottona Steinerta. Polscy artyści, w szczególności Beksiński i Lewczyński, reprezentowali postawę bardziej radykalną, niż realizowały to wystawy organizowane przez Steinerta w Niemczech i jego program teoretyczny. Przedstawionymi w książce artystami są: Zdzisław Beksiński, Jerzy Lewczyński, Bronisław Schlabs, Zbigniew Dłubak, Jan Lenica i Walerian Borowczyk, Andrzej Pawłowski, Marek Piasecki. Pozycja jest bogato ilustrowana pracami polskich artystów, a także tak znanych twórców, jak Man Ray, Jan Bellmer czy Władysław Moholy-Nagy. Po raz pierwszy w tak dużym zakresie opublikowano projekty do niezrealizowanych zestawów Zdzisława Beksińskiego z lat 1958/1959 (z kolekcji Piotra Dmochowskiego). Wszyscy zaprezentowani w publikacji twórcy są niezwykle istotni dla sztuki awangardowej tego czasu. Autor zwrócił też szczególną uwagę na pokaz zamknięty – słynną już Antyfotografię z 1959 roku – gdyż był to najbardziej transgresyjny, w znaczeniu awangardowym, pokaz ówczesnej sztuki polskiej.

Wstęp wolny. Prosimy o przestrzeganie podczas wydarzenia obowiązku zakrywania ust i nosa, a także o zapoznanie się z regulaminem uczestnictwa. Warunkiem udziału w wydarzeniu jest wypełnienie oświadczenia oraz przekazanie swoich danych osobowych i kontaktowych Muzeum w Gliwicach (zgodnie z obowiązującą w instytucji procedurą RODO).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.