Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem

Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Arcydzieło sztuki pejzażowej Rembrandta i jeden z zaledwie trzech niekwestionowanych obrazów mistrza w polskich zbiorach. Pochodzący z kolekcji książąt Czartoryskich Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem oglądać można w Łazienkach Królewskich od 3 kwietnia do 5 maja 2019 r.

Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem prezentowany jest dzięki współpracy Muzeum Łazienki Królewskie z Muzeum Narodowym w Krakowie, w którego zbiorach obraz się znajduje. XVII-wieczne arcydzieło Rembrandta, jednego z najwybitniejszych artystów w dziejach sztuki, oglądać można w Pałacu na Wyspie.

3-30 kwietnia: wtorek-środa, godz. 9.00-16.00; czwartek, godz. 10.00-20.00; piątek-niedziela, godz. 9.00-16.00; wstęp: 25 zł – bilet normalny, 18 zł – ulgowy, w czwartek – wstęp wolny. 1-3 maja, godz. 10.00-20.00, wstęp wolny. 4-5 maja, godz.10.00-20.00, wstęp – 1 zł. W czasie trwania wystawy możliwe jest czasowe zamknięcie Pałacu na Wyspie – sprawdź dostępność obiektu.

Pejzażowe arcydzieło Rembrandta powstało w 1638 r. Tematyka obrazu nawiązuje do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, opisanej w Ewangelii św. Łukasza. Dzieło nie jest bezpośrednią ilustracją biblijnej historii, lecz jej interpretacją, ściśle związaną z namalowanym pejzażem. Krajobraz, w którym rozgrywa się scena, skomponowany z różnych elementów, zarówno rodzimych (holenderska równina, wiatraki, kamienny mostek, zabudowania gospodarcze na skraju lasu), jak i egzotycznych (góry, orientalne miasto z kopułami, palma w prześwicie drogi), zakorzeniony jest w tradycji pejzażowego malarstwa flamandzkiego XVI w. Sceneria stanowi rodzaj wielkiego theatrum mundi, teatru świata, w którym rozgrywa się ponadczasowy dramat ludzki. Przedstawione na obrazie postacie są nie tylko bohaterami biblijnej przypowieści, lecz także integralną częścią pejzażu.

Rembrandt w zbiorach Czartoryskich

Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem zakupiony został przez Jana Piotra Norblina de la Gourdaine na aukcji Vassal’a de Saint-Hubert w Paryżu 17 stycznia 1774 r., tuż przed jego przyjazdem do Polski. Francuski malarz i rysownik pracował przez następne trzy dekady swojego życia jako nadworny malarz Adama Kazimierza Czartoryskiego, wuja Stanisława Augusta, i jego żony. Zbiory Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej gromadzone od ok. 1800 roku w Puławach, w Świątyni Sybilli i Domu Gotyckim, położyły podwaliny pod przyszłe Muzeum Czartoryskich.

Wystawie obrazu towarzyszy program edukacyjny, w którego ramach w Łazienkach Królewskich odbędą się wykłady.

11 kwietnia, godz. 18.00, Pałac na Wyspie

Krajobraz Rembrandta z kolekcji książąt Czartoryskich – o jego historii i próbach interpretacji, pani Dorota Dec (Muzeum Narodowe w Krakowie)

16 kwietnia, godz. 18.00, Pałac na Wyspie

Pejzaże Rembrandta: psychologizacja natury, studia warsztatowe czy towar na sprzedaż?, pan prof. Antoni Ziemba (Muzeum Narodowe w Warszawie)

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.