Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Wystawa plenerowa „Kraków 1944”
Wernisaż: 29 lipca 2024 roku, godz.14.00
Miejsce ekspozycji: dziedziniec wewnętrzny należący do Muzeum Więzienia Pawiak przy ul. Dzielnej 24/26 w Warszawie. Wystawa będzie dostępna do 15 października.
Muzeum Krakowa pielęgnuje pamięć o ofiarach niemieckiego terroru z czasów okupacji, organizując rokrocznie Dni Pamięci Ofiar Gestapo. W tym roku, w związku z 80. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego, program Dni Pamięci uwzględnia wydarzenia, których celem jest przypomnienie losu warszawian po upadku powstania. Część z nich znalazła bowiem tymczasowe schronienie w Krakowie. To im poświęcona została wystawa plenerowa. Jest ona skoncentrowana na kilku wybranych wątkach z historii Krakowa – szczególnie z drugiej połowy 1944 roku.
Wystawa plenerowa jest prezentacją wspólnych losów mieszkańców tych miast. Przedstawiamy Kraków – i mało znane wydarzenia, które zmieniły jego oblicze w czasie okupacji.
Wystawa jest zaproszeniem do odwiedzenia trzech oddziałów Muzeum Krakowa: Ulicy Pomorskiej, Apteki pod Orłem i Fabryki Emalia Oskara Schindlera, tworzących dopełniającą się narrację o okupowanym Krakowie w latach 1939–1945.
W byłych celach Gestapo przy ul. Pomorskiej 2 w Krakowie zachowały się napisy wyryte na ścianie przez więźniów. Autorką jednego z nich jest warszawianka, ppor. Irena Malinowska, łączniczka z batalionu Armii Krajowej „Oaza”, która jest patronką tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo. Drugim patronem został wybrany przez internautów Tadeusz Suwara, żołnierz Armii Krajowej, zamordowany w obozie koncentracyjnym.
Prezentacja została przygotowana w ramach projektu „Kraków ‘44 – Warszawa ‘44” (we współpracy z Muzeum Więzienia Pawiak, oddziałem Muzeum Niepodległości w Warszawie), dofinansowana ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.