Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Kraków od początku, bez końca

Kraków od początku, bez końca

Muzeum Krakowa

Kraków od początku, bez końca

13 listopada 2022 roku, godz. 10.30 i 15.00

pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie. Na nowej wystawie stałej w pałacu Krzysztofory historia, magia i legenda splatają się z codziennością i współczesnością, tworząc różnorodną, barwną i intrygującą opowieść. Bo taki właśnie jest Kraków.

W przeszłość wnikniemy dzięki kilkuset eksponatom z kolekcji Muzeum Krakowa. Wśród nich znajdą się te szczególnie krakowskie, jak strój Lajkonika, szopka krakowska czy maszkarony; związane z lokalnymi instytucjami, jak srebrny kur Bractwa Kurkowego z XVI w., pierścień i berełko burmistrzów krakowskich z tego samego stulecia, lada Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej z XVIII w.; dzieła sygnowane nazwiskami Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Zofii Stryjeńskiej, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa czy Wlastimila Hoffmana. Zwiedzający Krzysztofory będą mieli też okazję wejść do… szopki krakowskiej, a dokładniej – do jej przeskalowanej wersji, współtworzonej przez szopkarzy.

Wstęp: 1 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Z historii podgórskich nekropolii

9 listopada, godz. 15.00

Stary i Nowy Cmentarz Podgórski

Muzeum Podgórza zaprasza na spacer z tłumaczeniem na polski język migowy.

Listopad to czas zadumy i pamięci o naszych zmarłych. To też okazja do poznania historii dwóch niezwykłych, pozostających nieco w cieniu cmentarza Rakowickiego, podgórskich nekropolii. Stary i Nowy cmentarz Podgórski to dwa cmentarze osiemnastowiecznego Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza. To kamienne kroniki dziejów miasta, miejsca spoczynku wielu zasłużonych podgórzan – przemysłowców, rzemieślników, urzędników oraz artystów. W cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na spacer śladami tych niezwykłych postaci.

Prowadzenie: pani Elżbieta Lang.

Wstęp wolny. Informacje o asyście i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) i 691 377 437 / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Podgórskie drogi do Wolności

9 listopada, godz. 16.30

zbiórka: plac Niepodległości

Zapraszamy na spacer. Pan Krzysztof Śliwa zabierze Państwa w miejsca w Podgórzu, które były świadkami walki o niepodległość. Opowie o bohaterach zdarzeń i samych zdarzeniach. Przypomni, którymi ścieżkami wkraczała do Podgórza niepodległość i którymi z niego wyruszyła do Krakowa i dalej. Kto tymi ścieżkami Niepodległą do Podgórza przyprowadził, a kto wraz z nią ruszył dalej? Kokardy narodowe, kotyliony – mile widziane.

Wstęp wolny.

Spacer archeologiczny

9 listopada, godz. 17.30

Rynek Podziemny (Rynek Główny 1) zaprasza na spacer z cyklu „Jesień średniowiecza”.

Rynek Podziemny jest de facto „próżnią” pozostałą po zakrojonych na dużą skalę wykopaliskach archeologicznych. W ich trakcie badaczom udało się zejść na 4–5 metrów w głąb ziemi, odsłonić relikty średniowiecznej zabudowy i wydobyć zabytki dokumentujące różnorodne aspekty życia naszych przodków. Integralną część ekspozycji stanowią też zakonserwowane profile ziemne – tzw. świadki archeologiczne, w których nawarstwieniach kryje się niejedna tajemnica przeszłości. W trakcie spaceru przyjrzymy się rynkowej wystawie od strony warsztatu badawczego archeologa odczytującego „w ziemi” przeszłość średniowiecznego Krakowa.

Prowadzenie: pan Dominik Lulewicz.

Wstęp z biletem do Rynku Podziemnego. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.