Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Kraków ucztuje / Wczesnomodernistyczne dziedzictwo Czyżyn

Kraków ucztuje / Wczesnomodernistyczne dziedzictwo Czyżyn

Muzeum Krakowa

Kraków ucztuje

9 lipca, godz. 11.00

pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

23 i 24 lipca będziemy obchodzić święto pałacu Krzysztofory. W tym roku motywem przewodnim będą bale, zabawy i uczty, które organizowano w ciągu wieków nie tylko w Krzysztoforach, lecz także w innych miejscach w Krakowie.

Zapraszamy na spacer szlakiem dawnych uczt i smaków, który wprowadzi nas w tematykę tegorocznych imienin Krzysztofa. Gdzie odbyła się słynna uczta u Wierzynka? Czym podejmowano gości biorących udział w ucztach wystawianych przez radę miejską? W którym miejscu zlokalizowany był najsłynniejszy lokal śniadaniowy? O tym wszystkim, a także o innych pysznych rzeczach, dowiemy się podczas spaceru. Naszym przewodnikiem będzie pan Krzysztof Jakubowski. W razie niepogody zamiast spaceru zapraszamy do Sali Miedzianej w pałacu Krzysztofory na wykład poświęcony krakowskim ucztom.

Wstęp: 15 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60.

Wczesnomodernistyczne dziedzictwo Czyżyn

10 czerwca, godz. 14.30

Początek spaceru: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E1

Zakończenie spaceru: kościół pod wezwaniem św. Judy Tadeusza w Czyżynach

Muzeum Nowej Huty (oddział Muzeum Krakowa) zaprasza na spacer. W latach 30. XX w. wśród zabudowy dawnej wsi Czyżyny zaczęły się pojawiać nowe obiekty. Ich styl jest znakomitym przykładem tzw. wczesnego modernizmu. Najpierw były to nowoczesne hale produkcyjne, później zawierający elementy modernizmu kościół, a już po wojnie piekarnia oraz osiedle patronackie Związku Młodzieży Socjalistycznej. Toteż chodząc po dawnych Czyżynach, oprócz dworu i zabudowań wiejskich możemy podziwiać także najwcześniejsze przykłady architektury modernistycznej na terenie Nowej Huty.

Prowadzenie: pan Piotr Kapusta. Wstęp: 10 zł. Bilety do nabycia w kasie Muzeum Nowej Huty.

Ambasada wolności. Historia jedynej apteki w krakowskim getcie

9 lipca, godz. 11.00

Apteka Pod Orłem, plac Bohaterów Getta 18

Apteka Pod Orłem zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej Apteka w getcie krakowskim, podczas którego zostanie zaprezentowana historia Apteki oraz jej właściciela – Tadeusza Pankiewicza. Uczestnicy poznają nie tylko sylwetkę autora wspomnień, ale również jego pracownice oraz gości apteki, którzy odwiedzali ją w czasie funkcjonowania krakowskiego getta.

Bilety dostępne są online i w kasie Apteki. 

Traszki i ważki, czyli wyprawa do lasu łęgowego

9 lipca, godz. 11.00

Zbiórka: Przystań Muzeum Krakowa na Bulwarze Rodła (przy ujściu Rudawy do Wisły przy klasztorze Norbertanek)

Muzeum Krakowa oraz Dział Fotografii Krakowskiej zapraszają na wyprawę, która towarzyszy wystawie Wisła. Re-kreacja.

Las łęgowy to dżungla w środku miasta. Ten nieodkryty skarb znajduje się niewiele ponad 3 kilometry od Wawelu. Jest nie tylko piękny i zielony, ale przede wszystkim wartościowy ze względu na gatunki zwierząt, które możemy tutaj spotkać. Wspólnie będziemy zagłębiać się w zieleń i zgłębiać tajemnice naszej krakowskiej dżungli, w której spotkać można traszki, ważki, bobry i przepiękne gatunki ptaków.

Prowadzenie: pani Matylda Wejdman. Wstęp: 15 zł. (W razie niepogody wyprawa zostanie odwołana). Uprzejmie prosimy o przybycie na miejsce zbiórki z biletem zakupionym w Centrum Obsługi Zwiedzających w pałacu Krzysztofory.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.