Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Dzień otwarty wokół wystawy „Ziarnko do ziarnka i będzie miarka. Dawne przyrządy metrologiczne...” / Lech Twardowski. Krawędź

Dzień otwarty wokół wystawy „Ziarnko do ziarnka i będzie miarka. Dawne przyrządy metrologiczne...” / Lech Twardowski. Krawędź

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Dzień otwarty wokół wystawy

Ziarnko do ziarnka i będzie miarka. Dawne przyrządy metrologiczne…

11 czerwca 2016 r., godz. 10.00-17.00

wstęp wolny na wystawę

godz. 10.00 Tajemnice dawnych kupców, czyli o miarach i wagach

Zabawę plastyczną dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat poprowadzi p. Sławomir Ortyl w sali 200 na II piętrze i sali 116 na I piętrze. Wstęp wolny, obowiązują zapisy (tel. 71 372 51 48, godz. 9.00-15.00).

godz. 14.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Wystawę zaprezentuje p. Tadeusz Fercowicz, sala 200, II piętro.

godz. 15.00 Dobrze zmierzone i zważone. Motyw miary i wagi w sztuce dawnej

Wykład p. Michała Pieczki, sala 116, wstęp wolny.

Wykłady

11-12 czerwca 2016 roku

11 czerwca, godz. 12.00 Najważniejsze ordery i odznaczenia Europy

Cykl: Piękne i użyteczne

Podczas wykładu poświęconego zagadnieniom rzemiosła artystycznego zostaną przedstawione najważniejsze historyczne i współczesne odznaczenia przyznawane w Europie. Omówione zostaną m.in. bardziej znane ordery – Złotego Runa, Ducha Świętego, Orła Białego czy Virtuti Militari – oraz te mniej obecne w świadomości odbiorców kultury, jak np. Order Gwiazdy Polarnej, Order Słonia czy Świętego Stanisława. Wstęp wolny, sala 116.

11 czerwca, godz. 13.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Modna i już! Moda w PRL”

Wystawę zaprezentuje kuratorka wystawy p. Małgorzata Możdżyńska-Nawotka. Wstęp z biletem na wystawę, obowiązują zapisy.

11 June, 3 PM Tour of the exhibition Fashionable in Communist Poland in English guided by the curator Małgorzata Możdżyńska-Nawotka. Admission with the ticket for the exhibition.

12 czerwca, godz. 12.00 Zwyczaje nocy świętojańskiej

Cykl: Z rodziną do Muzeum

Uczestnicy zajęć dowiedzą się, czym jest noc świętojańska i w jaki sposób ludzie ją kiedyś świętowali. Dzieci poznają zioła palone wówczas w ogniskach, powody skakania przez ogień oraz sposoby odczytywania przyszłości dziewczyny z rzuconego na wodę wianka. Zajęcia poprowadzi p. Sławomir Ortyl. Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, wstęp wolny. Obowiązują zapisy (tel. 71 372 51 48, godz. 9.00-15.00).

Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Lech Twardowski. Krawędź

14 czerwca14 sierpnia 2016 roku

Połączenie ekspresyjnego malarstwa gestu z geometrycznym porządkiem wielkich, przestrzennych form wypełniających hol główny muzeum. W swojej nowej instalacji pan Lech Twardowski podejmie próbę zmierzenia się z czasem i przestrzenią.

Artysta za pomocą dynamicznej, pulsującej światłem plamy barwnej buduje rytmiczne, wciągające widza w głąb malarskiej materii, wielowarstwowe struktury. Malarstwo jest dla niego procesem, zapisem czasu, emocji, śladem gestów, emanacją czystej energii. Przecinając czas ostrą krawędzią skontrastowanych pól kolorów, światła i cienia, pan Lech Twardowski po raz kolejny wydobywa zupełnie nowe, intrygujące, pełne brzmienie z dobrze znanego mu miejsca – holu głównego Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Lech Twardowski (ur. 1952) – malarz i performer – tworzy obiekty i instalacje, współpracuje z muzykami, działa w przestrzeni miejskiej i teatralnej. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Plastycznej we Wrocławiu, (w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego). W latach 1983-1995 przebywał w Paryżu. W latach dziewięćdziesiątych zainicjował i zrealizował przy współudziale innych artystów wiele spektakularnych akcji w przestrzeni miejskiej Wrocławia („Malowanie Świdnickiej”, „Spadochrony” „Wieża malowana”). Jest autorem wystaw indywidualnych, akcji malarskich, performance’ów, w tym monumentalnego projektu „Generator”, od 1999 roku prezentowanego w kilku odsłonach. W swojej pracy interesuje się różnymi rejonami sztuki, wykorzystuje rozmaite techniki i media, ale bazą jego twórczości jest malarstwo. Nie porzuca praktyk malarskich, tworzy „malarstwo poza malarstwem”, sztukę, w której zapis-pęknięcie-szczelina jest istotą. Jego obrazy i obiekty znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęta Sztuk Pięknych oraz zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.