Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Królewskie Arkady Sztuki

Królewskie Arkady Sztuki

Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum

Zapraszamy na dwunastą edycję festiwalu Królewskie Arkady Sztuki, który co roku gromadzi nietuzinkowych artystów oraz spragnioną niecodziennych wrażeń kulturalnych publiczność. Tradycyjnie w sierpniowe piątki i soboty swój repertuar zaprezentują niezależni, poszukujący twórcy, proponujący różnorodne spojrzenia na sztukę teatralną i muzykę – często zaskakujące odbiorców, a niekiedy będące dla nich intelektualnym wyzwaniem, zawsze jednak budzące emocje. Między 6 i 28 sierpnia 2021 r. przewidzianych jest dwanaście występów, w tym także program dla dzieci. Spotkajmy się znów pod historycznym sklepieniem Arkad Kubickiego u podnóża Zamku Królewskiego w Warszawie (pl. Zamkowy 4) i przeżyjmy wspólnie ekscytujące chwile.

Festiwal zainauguruje recital Katarzyny Żak pt. Miłosna Osiecka, na który złożą się wybrane przez artystkę utwory słynnej poetyki – ich wspólnym mianownikiem jest miłość w różnych odcieniach. Wśród nich znajdą się dwa teksty wcześniej nieadaptowane muzycznie.

Wśród spektakli teatralnych szczególnie polecamy:

Drom – ścieżkami Romów Teatru Migro – porywającą poetycko-filozoficzną opowieść o historii grupy etnicznej zamieszkującej od wieków niemal wszystkie kraje świata, a wciąż tak mało poznanej. Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych stron świata – od żywiołowego swingu po melancholijne brzmienie skrzypiec, od czardasza po energetyczne rytmy flamenco. 

Dziadek – spektakl oparty na notatkach dziadka Adama Walnego, autora spektaklu i twórcy Teatru Walny. W dziadkowych zapiskach radość z prostych czynności życiowych, takich jak zbieranie jabłek czy sadzenie truskawek, przeplata się z trudnymi doświadczeniami – chorobą lub śmiercią bliskich. Fabuła spektaklu jest retrospekcją: zaczyna się w dniu pogrzebu tytułowego dziadka, a kończy w dniu narodzin jego wnuka. Przyjaźń i wzajemne podpatrywanie Dziadka i Wnuka (lalki i lalkarza) są osią dramaturgiczną całego spektaklu.

Ostatni wieczór teatralny w Królewskich Arkadach Sztuki wypełni spektakl pt. Fin Amor – osadzona w realiach średniowiecza historia miłości Jego i Jej – rycerza i damy. By zasłużyć na względy wybranki serca, On musi pokonać długą drogę pełną trudów i wyrzeczeń, związanych z koniecznością sprostania wymogom kodeksu rycerskiego. W spektaklu nie chodzi jednak o przedstawienie jeszcze jednej historii o miłości, ale o zwrócenie uwagi widza na jej uniwersalność i ponadczasowość.

Dla najmłodszych miłośników sztuki przygotowaliśmy cztery spotkania w cyklu Arkady Dzieciom – dwa teatralne i dwa muzyczne. W części teatralnej znajdą się m.in. przedstawienie pt. Cmok. Smok – nowatorsko zinterpretowana przez wykonawców Teatru Scena 96 historia Smoka Wawelskiego, a także opowieść o niezwykłych przygodach Krawca Niteczki w formie pomysłowego monodramu na podstawie opowiadania Kornela Makuszyńskiego. Część muzyczną z kolei wypełnią warsztaty pt. Dzień dobry, muzyko, utrzymane w formie promenadowych koncertów z udziałem publiczności, prowadzone przez skrzypaczkę Monikę Kos-Nowicką i jej muzykujących przyjaciół.

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiadają się sobotnie wieczorne koncerty Festiwalu. Pierwszy z nich, w wykonaniu Silesian Tango Quintet oraz Kingi Rataj, odbędzie się z okazji setnej rocznicy urodzin Astora Piazzolli – wybitnego kompozytora argentyńskiego i wirtuoza bandoneonu, który zrewolucjonizował tradycyjne tango, łącząc je z jazzem i muzyką klasyczną, w efekcie czego powstało tango nuevo – styl, który do dziś inspiruje muzyków i słuchaczy na całym świecie.

Z klasycznym recitalem na skrzypce i wiolonczelę wystąpi para młodych artystów: Klemencja de Forceville i Michał Zieliński, którzy zagrają m.in. Sonatę na skrzypce i wiolonczelę M.73 pamięci Klaudiusza Debussy’ego Maurycego Ravela, miniatury na skrzypce i wiolonczelę Reinharda Gliére’a oraz duo na skrzypce i wiolonczelę op. 7 Zoltána Kodálya.

Jak co roku zadbaliśmy też o publiczność gustującą w nieco lżejszym gatunku muzyki. 14 sierpnia Nika Lubowicz, wokalistka jazzowa, razem z zespołem przedstawi bardzo osobisty projekt muzyczny zatytułowany Nika’s Dream.

Program festiwalu:

6 sierpnia, godz. 20.00: Miłosna Osiecka – Katarzyna Żak z zespołem

7 sierpnia, godz. 12.00: Dzień dobry, muzyko! – Monika Kos-Nowicka i przyjaciele

7 sierpnia, godz. 19.00: W setną rocznicę urodzin Astora Piazzolli – Silesian Tango Quintet i Kinga Rataj

13 sierpnia, godz. 20.00: Drom – ścieżkami Romów – Teatr Migro 

14 sierpnia, godz. 12.00: Cmok. Smok – Teatr Scena 96

14 sierpnia, godz. 19.00: Nika’s Dream – Nika Lubowicz z zespołem

20 sierpnia, godz. 20.00: Dziadek – Teatr Walny

21 sierpnia, godz. 12.00: Krawiec Niteczka – Teatr Malutki

21 sierpnia, godz. 19.00: Wieczór z muzyką klasyczną – Klemencja de Forceville (skrzypce), Michał Zieliński (wiolonczela)

27 sierpnia, godz. 20.00: Fin Amor – Teatr Ewolucji Cienia

28 sierpnia, godz. 12.00: Dzień dobry, muzyko! – Monika Kos-Nowicka i przyjaciele

28 sierpnia, godz. 19.00: Wieczór z muzyką klasyczną – Warsaw Camerata pod dyr. Pawła Kos-Nowickiego

Wstęp wolny na wszystkie spektakle. Liczba miejsc ograniczona.

Wydarzenia trwają do 60 minut. Program dla dzieci przeznaczony jest dla uczestników powyżej pięciu lat. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w repertuarze.

Projekt powstał przy wsparciu finansowym Urzędu m. st. Warszawy.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.