Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: „Królewskość” monarszego trofeum

„Królewskość” monarszego trofeum

Muzeum Narodowe w Krakowie

„Królewskość” monarszego trofeum

29 maja 2022 roku o godz. 12.00 odbędzie się kolejna odsłona cyklu O czym mówią rzeczy. Częścią wydarzenia na dziedzińcu Pałacu Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15) będzie pokaz strzelby rewolwerowej z trofeum królewskiego, przypisywanej przez tradycję puławską królowi Janowi III. Pokazowi towarzyszyć będzie wykład na temat pamiątek królewskich z kolekcji Czartoryskich.

Puławska Świątynia Sybilli miała być panteonem narodowej sławy, upamiętniającym czyny słynnych Polaków. Ideowe centrum ekspozycji koncentrowało się na osi, którą wytyczały wejście, wprawiona w posadzkę tarcza upamiętniająca Jana III, słynna szkatuła królewska oraz panoplium z orężem po polskich władcach. Dzisiejsza nauka określa je mianem królewskich, jednak czy faktycznie są to pamiątki po królach?

O czym mówią rzeczy to cykl pokazów eksponatów z kolekcji książąt Czartoryskich, które połączone są z wykładami kustoszy Muzeum Narodowego w Krakowie. Przedpremierowe prezentacje muzealiów są zapowiedzią otwarcia po remoncie ostatniej części kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich – Klasztorka. Wstęp wolny.

O czym mówią rzeczy

Tydzień Rodzinny z rabatem

Do 1 czerwca w muzeum trwa Tydzień Rodzinny. Z tej okazji obowiązywać będzie promocja: minus 20% na wszystkie bilety we wszystkich oddziałach MNK.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.