Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Krzesła, zydle, fotele. Krótka historia mebli do siedzenia

Krzesła, zydle, fotele. Krótka historia mebli do siedzenia

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Krzesła, zydle, fotele. Krótka historia mebli do siedzenia

12 listopada 2015 – 28 lutego 2016 roku

Kurator wystawy: Małgorzata Korżel-Kraśna

Jak zmieniały się meble do siedzenia na przestrzeni wieków, jak je konstruowano i zdobiono – tego m.in. można się będzie dowiedzieć, zwiedzając tę wystawę. Pokazane zostaną siedziska skrzyniowe, różne modele zydli, krzeseł, stołków. Zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które szczyci się jedną z większych kolekcji mebli w Polsce.

Pierwszymi siedziskami człowieka były drewniana kłoda lub pniak. W okresie neolitu, kiedy wynaleziono kamienną siekierę, zaczęto wyrabiać proste meble, które następnie cały czas były udoskonalane. Najpopularniejszym meblem w średniowieczu była skrzynia, która często pełniła także funkcję siedziska. W okresie renesansu powstało krzesło włoskie (sgabello), które zbudowane było z dwóch deskowych podpór, odchylonych na boki, oraz oparcia — części te przytwierdzone były do drewnianego siedziska. Krzesło barokowe miało wysokie oparcie oraz prostokątne miejsce do siedzenia wsparte na czterech toczonych, graniastych lub rzeźbionych nogach. Rokokowe meble były mniejsze, stały się łatwe do przenoszenia i wygodne. Okres biedermeieru był pierwszym w historii meblarstwa, w którym zaczęto kierować się zasadami ergonomii podczas konstruowania mebla. Prekursorem współczesnego wzornictwa meblarskiego był Michał Thonet (1796-1871), który opatentował technikę produkcji mebli z giętego drewna metodą przemysłową i w fabrykach wytwarzał krzesła, fotele, leżanki.

Sprzęty do siedzenia mają wybitnie służebny charakter, ale w przeszłości niepozbawione były też prestiżowych wyróżników i funkcji symbolicznej – wyjaśnia pani Małgorzata Korżel-Kraśna, kurator wystawy. – Najprostszym meblem był stołek, który następnie ewoluował w krzesło (przez dodanie oparcia) i w fotel (gdy do krzesła dodano podłokietniki). Siedziska dawniej pełniły funkcje polityczne, np. w Egipcie dostępne były tylko dla rodziny faraona; podobnie na dworze Ludwika XIV, gdzie jedynie wybrani przez króla mieli prawo zasiadać na taboretach. Najbardziej prestiżowy stał się fotel z wysokim oparciem zwany tronem, używany przez władców świeckich i kościelnych, który do dziś jest atrybutem władzy.

Taboret, Śląsk lub Berlin, ok. 1800-1810

Wykłady i zajęcia dla dzieci

7 listopada, godz. 12.00-13.00

Ideał kobiecego piękna na drzeworytach japońskich

Cykl: Kobieta w świecie sztuki

Drzeworyty ukiyo-e – co z języka japońskiego oznacza „świat, który przemija, przepływa” – utrwalały zmienne i przemijające doznania związane z używaniem ziemskiego życia. Jednym z najpopularniejszych wątków były portrety pięknych kobiet – dam dworu, pięknych dziewcząt – ale najbardziej inspirującym tematem dla artystów był ekskluzywny świat „dzielnic uciech”, gdzie „królowały” piękne kurtyzany. Prelegentka, pani Barbara Przerwa, zaprezentuje kobiecy świat wyrafinowanej elegancji i intymności ukazany w pracach tak słynnych artystów, jak Utagawa Toyokuni, Kitagawa Tamaro, Utagawa Kunigasa. Wstęp wolny, sala 116.

8 listopada, godz. 12.00-13.00

Kto ty jesteś? Polak mały. Spotkanie z niepodległością – zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-12 lat

Cykl: Z rodziną do Muzeum

Spotkanie z dziećmi i ich opiekunami ma związek z kolejną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Zajęcia posłużą temu, aby w sposób możliwie prosty i bezpośredni przybliżyć dzieciom, a dorosłym przypomnieć, znaczenie pojęć: Ojczyzna, okupacja, zabór, patriotyzm, wolność, niepodległość. Zabawa, zakończona wspólnym działaniem plastycznym w sali 116, wyeksponuje zalety niepodległości Polski oraz zagrażające jej niebezpieczeństwa. Spotkanie poprowadzi p. Grzegorz Wojturski. Wstęp wolny.

pożegnanie wystawy

Pożegnanie wystawy „Polska sztuka współczesna”

Jeszcze tylko do końca tego roku można oglądać wystawę „Polska sztuka współczesna” prezentowaną na poddaszu Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Od początku 2016 r. rozpocznie się jej demontaż i przenoszenie pokazywanych tam dzieł sztuki do Pawilonu Czterech Kopuł, gdzie w czerwcu otwarte zostanie Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Z okazji „przeprowadzki” przygotowaliśmy szereg imprez i atrakcji dla zwiedzających (wykłady, spotkania ze znanymi wrocławianami, zajęcia dla dzieci, Dni Wolnej Sztuki, konkurs na naszym profilu na Instagramie). 7 listopada zapraszamy na:

godz. 13.00 – Dzień Wolnej Sztuki wokół dzieł Witkacego i Hasiora

Idea Dnia Wolnej Sztuki polega na spokojnym i nieśpiesznym obcowaniu ze sztuką – od angielskiego Slow Art Day. Wolontariuszka, pani Anna Pawłowska, zaprasza do wnikliwego przyjrzenia się dziełom Stanisława Ignacego Witkiewicza i Władysława Hasiora, eksponowanym na naszym poddaszu. Przybliży zainteresowanym sylwetki artystów i zachęci do własnych przemyśleń na temat ich twórczości. Wstęp wolny.

godz. 14.00 – Uwalniamy plamy. Zabawa w świecie abstrakcji – zabawa dla dzieci

Pani Barbara Przerwa pokaże dzieciom, że każdy artysta zaczyna od plamy – niezależnie od tego czy maluje pejzaż, portret czy abstrakcję. Niektórzy jednak przy tych plamach pozostają i tworzą z nich niezwykłe kompozycje. Dzieci będą miały szanse stworzyć własne dzieła, uwalniając plamy w czasie zabawy plastycznej. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat. Wstęp wolny, obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym (tel. 71 372 51 48 w godz. 9.00-15.00).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.